Reklama

Porady zduna - o budowie pieców kaflowych

Co kraj to obyczaj, co zdun to inna technologia… Podczas budowy urządzenia zduńskiego spotykamy się z przeróżnymi sytuacjami. Co począć? Jak się zachować? Co nam podpowiada doświadczenie? Czy tak możemy? Poprosiliśmy Piotra Strychalskiego - doświadczonego zduna o podzielenie się swoją wiedzą
Porady zduna - o budowie pieców kaflowych
Kafle

Co kraj to obyczaj, co zdun to inna technologia… Podczas budowy urządzenia zduńskiego spotykamy się z przeróżnymi sytuacjami. Co począć? Jak się zachować? Co nam podpowiada doświadczenie? Czy tak możemy? Poprosiliśmy Piotra Strychalskiego - doświadczonego zduna o podzielenie się swoją wiedzą.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.


1. W jaki sposób łączymy piec kaflowy z kominem?

Piotr Strychalski, Zakład Zduński Strychalski Ojciec i Syn: Piec kaflowy łączymy z kominem rurą żeliwną ze spodem w stronę pieca. Obklejamy przy piecu glinę , przy kominie dodajemy do gliny trochę cementu.

2. Jak często budujemy piece i trzony kuchenne z kafli kwadratelowych?

Piotr Strychalski: Piece kaflowe a terenach dawnej Kongresówki i wschodzie kraju. Obecnie trzony kuchenne na terenie całej Polski… Nadmieniam, że kwadratele są coraz lepszej jakości…


3.  W jaki sposób uzupełniamy kafle w piecu?

Piotr Strychalski: W latach przedwojennych do kafli berlińskich, gładkich i z fazką były oryginalne wkładki szamotowe. Obecnie robi się wkładki do wypełniania kafli z płytek szamotowych.
 

Zebrał Maciej Burdzy


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama