Koleżanki i Koledzy
Często czytam o branży kominkowej liczącej kilka tysięcy osób. Czy naprawdę jest nas tak dużo? Czy chcemy mówić jednym głosem? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny może być nasz głos? Czy stać nas na milczenie w ważnych dla nas sprawach?
Jedyna organizacja w branży Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie istniejąca od prawie 12 lat zrzesza około 120osób. Istnieje wprawdzie rotacja członków, ale ilość ciągle rośnie. Organizacja, może nie jest idealna i nie zawsze doceniana ale mająca wypracowane sposoby działania. Można je wykorzystać w reprezentowaniu tak bardzo zróżnicowanej grupy osób zajmujących się kominkami i piecami.
Przez 12 lat istnienia OSKP zmieniały się warunki naszej działalności. Przeszliśmy przez okres bumu budowlanego i „złotych” lat dla branży. Teraz odczuwamy skutki spowolnienia w budownictwie, zmieniła się specyfika branży, fachowca często zastępuje Internet. Czekają nas też zmiany w regulacjach prawnych związane z ochroną środowiska, efektem cieplarnianym i prawem konsumenckim. Czy jesteśmy na to przygotowani?
Zakaz palenia drewnem w Krakowie wywołał wstrząs w branży. Wiceprezes OSKP Jacek Ręka stanął do walki aby zapobiec nieprzemyślanym decyzjom i zakaz został czasowo wstrzymany. Wszystkie te działania zostały docenione przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Stoją jednak przed nami dalsze wyzwania. W piśmie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, które wpłynęło do naszego Stowarzyszenia oprócz słów uznania zawarty jest fragment, który zacytuję „zwracam się z prośbą by Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie jako organizacja branżowa, podjęła w Parlamencie Rzeczypospolitej Polski starania mające na celu zmianę przepisów prawnych umożliwiających uregulowanie parametrów jakościowych paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży w Polsce oraz określenie parametrów technicznych i wielkości emisji zanieczyszczeń dla nowych kotłów na paliwa stałe czy kominków instalowanych w budynkach oraz procedury kontroli tych parametrów przez służby kominiarskie.”
Tak postawione zadanie nie jest łatwe, wymaga współpracy wielu branż. Czy podejmiemy takie wyzwanie? Czy uda nam się przekuć je w sukces? czy zdążymy przygotować się do czekających nas zmian? Aby temu podołać staramy się pozyskać do współpracy specjalistów, którzy pomogą nam przygotować sensowne argumenty, uzupełnić wiedzę, nauczyć się jak ją przekazywać naszym klientom. Wiceprezes Jacek Ręka nawiązał już współpracę z pracownikami naukowymi z największych krakowskich uczelni: AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rezultat naszych starań chcemy przedstawić w czasie konferencji szkoleniowej dla członków OSKP i wszystkich zainteresowanych, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.
Tematem będą: „Praktyczne i prawne aspekty wykorzystania urządzeń grzewczych zasilanych drewnem – biomasą w energetyce rozproszonej na terenie Polski i innych krajów Wspólnoty Europejskiej” Szczegóły i program będą zamieszczone na stronie OSKP www.kominkipolskie.com.pl
Na spotkaniu będziemy opracowywać strategię czekających nas działań, zastanawiać jak współpracować z prawnikami i naukowcami aby nasz głos był brany pod uwagę we wprowadzanych regulacjach prawnych dotyczących naszej branży.
W czasie konferencji przewidziane jest więc równoległe spotkanie II Forum Producentów i Dystrybutorów z udziałem zaproszonych gości, celem będzie omówienie wspólnych działań i sposobów ich finansowania.
Drugim ważnym problemem z jakim muszą zmierzyć się wszystkie branże, to wprowadzana nowa ustawa konsumencka i temu będzie poświęcony drugi dzień szkoleniowy.
Czas przygotować się do nowych zadań, zapraszam nie tylko członków OSKP ale wszystkich związanych z branżą kominkową i zduńską, zacznijmy mówić jednym głosem a będą się bardziej z nami liczyć .
W imieniu Prezydium Zarządu OSKP
Prezes OSKP
Anna Salata