Reklama

Piec kaflowy na dobre i na złe

3 X E, czyli energetyka, ekonomia i ekologia w jednym. Piec kaflowy to przede wszystkim ciepło, ale też własna niezależność energetyczna i autonomia grzewcza niezależna od rządów i globalnych koncernów.
Piec kaflowy na dobre i na złe
Cylindryczny piec kaflowy, Kaflarnia Kafel-Kar

Piec kaflowy 3 X E, czyli energetyka, ekonomia i ekologia 

Piec kaflowy to przede wszystkim ciepło, ale też własna niezależność energetyczna i autonomia grzewcza niezależna od rządów i globalnych koncernów. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.

Piec kaflowy - Ekologia

Piec kaflowy jest wykonany z materiałów naturalnych pochodzących z Ziemi, cegielni i kaflarni; opalany drewnem czyli materiałem odnawialnym, popiół drzewny nie jest odpadem tylko naturalnym nawozem do ogrodu lub sadu. Ciepło z pieca kaflowego rozchodzi się poprzez promieniowanie naturalne na takiej samej zasadzie jak ciepło słoneczne, czyli jest przyjemne i zdrowe. 

Piec kaflowy - Energetyka

Piec kaflowy w przeciwieństwie do żeliwnych wkładów/kominków jest rozpalany 1 raz na 12 godzin, a przeważnie raz na 24 godziny przy jednym lub dwóch załadunkach drewna. Wkłady żeliwne wymagają załadunku co kilka godzin, a ich obudowa z wełny to patologia i kpina z tysięcy lat kultury ognia i wschodniego klimatu. Glina, kafle, szamot – magazynują i akumulują ciepło stopniowo je oddając do pomieszczenia. I co ważne, piec nie potrzebuje prądu.

Piec kaflowy - Ekonomia

Piec kaflowy to ogromne możliwości wykorzystania opału przy małym zużyciu drewna. Możliwości jest wiele: chlebówka, gotowanie posiłków, ściana grzewcza, suszenie ziół i grzybów, nastawianie domowego wina, suszenie ubrań, spanie przy piecu. I jak mówią na Podlasiu " jeden piec na jedno życie".

Nierozpalony piec kaflowy w gorące upalne lato jest świetnym izolatorem zimna – kafle dają przyjemny chłód. 

Minusy posiadania pieca:

  • Do pieca potrzebny jest opał; drewno trzeba przygotować, ściąć, narąbać, wysezonować lub kupić.
  • Raz lub dwa razy w roku trzeba otworzyć wyczystki piecowe i wybrać sadzę z kanałów piecowych.
  • Co parę lat trzeba kafle spoinować (wyfugować).

 

Marcin Korniluk


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama