Reklama

III edycja Tygodnia Zrównoważonej Energii 8-12 czerwca 2015 Kraków

W dniach 8 - 12 czerwca 2015 roku na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się III edycja Tygodnia Zrównoważonej Energii - ogólnopolskiego wydarzenia energetycznego, nawiązującego swą tematyką do obchodów największego europejskiego wydarzenia poświęconego efektywności energetycznej i odnawialnym źródłom energii - The European Union Sustainable Energy Week. Było to pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane na terenie nowopowstałego Centrum Energetyki AGH.

W dniach 8 - 12 czerwca 2015 roku na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się III edycja Tygodnia Zrównoważonej Energii - ogólnopolskiego wydarzenia energetycznego, nawiązującego swą tematyką do obchodów największego europejskiego wydarzenia poświęconego efektywności energetycznej i odnawialnym źródłom energii - The European Union Sustainable Energy Week. Było to pierwsze tak duże wydarzenie zorganizowane na terenie nowopowstałego Centrum Energetyki AGH.

 

W ramach obchodów Tygodnia odbyły się:

 

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa ENERGIA I PALIWA
Jednym z głównych elementów III Tygodnia Zrównoważonej Energii była I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Energia i Paliwa, która odbyła się w dniach 9 - 11 czerwca 2015 r. Podczas Konferencji prze-prowadzono cztery sesje plenarne i sesję posterową, w których łącznie wzięło udział 50 osób. Liczba wy-głoszonych referatów wyniosła 30, zaprezentowano także 13 posterów.

 

Debata otwarta: Czyste powietrze dla Krakowa - rozwiązania w zakresie ciepłownictwa
Pierwsza z dwóch debat otwartych, które odbyły się w ramach III Tygodnia Zrównoważonej Energii, poświęcona była tak istotnemu zagadnieniu, jak czyste powietrze dla Krakowa. Debata miała przynieść odpowiedź, jakie rozwiązania w zakresie ciepłownictwa pozwolą poprawić jakość powietrza w Krakowie.

 

Targi Energetyczne
Równolegle z I Ogólnopolską Konferencją Naukową Energia i Paliwa, przed budynkiem Centrum Energetyki AGH odbywały się Targi Energetyczne, stanowiące doskonałą okazję do zapoznania się z bogatą ofertą rozwiązań czołowych producentów z branży energetyki odnawialnej, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji, budownictwa energooszczędnego i pasywnego, zrównoważonego transportu oraz z sekto-rów pokrewnych.
W tegorocznej edycji Targów Energetycznych udział wzięły następujące firmy: MGS Nauka, LED-POL, Termocent, Kermi, Hemms, Wilo, Cebud, Solsum, Klaster Zrównoważona Infrastruktura oraz Columbus Energy

 

Park Energetyczny
W ramach prowadzonych pokazów, uczestnikom Parku Energetycznego przybliżone zostało działanie paneli fotowoltaicznych różnego typu, płaskich i rurowych próżniowych kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych o poziomej (HAVT) i pionowej (VAWT) osi obrotu, turbiny wodnej, samochodów zasilanych wodorem, centrali rekuperacyjnej, gazogeneratora autotermicznego czy też układów kogeneracyjnych z silnikiem Stirlinga oraz modułami termoelektrycznymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko z kamerą termowizyjną, na którym członkowie Koła Eko Energia wykonywali wszystkim chętnym portrety termowizyjne. Wielu chętnych zdecydowało się również na przejażdżkę rowerem elektrycznym i hulajnogą elektryczną.

 

Warsztaty i szkolenia
Od pierwszego dnia tegorocznego Tygodnia Zrównoważonej Energii odbywały się warsztaty skierowane do wszystkich osób zainteresowanych pogłębieniem praktycznych umiejętności w zakresie energetyki i nauk pokrewnych. Warsztaty były prowadzone zarówno przez specjalistów z firm branżowych, jak i przez pracowników i doktorantów Wydziału Energetyki i Paliw AGH.

 

Konkurs: Energetyczny Jeden z Dziesięciu
Jednym z dwóch konkursów zorganizowanych w ramach III Tygodnia Zrównoważonej Energii, był konkurs „Energetyczny 1 z 10”, turniej wzorowany na popularnym telewizyjnym widowisku prowadzonym przez Tadeusza Sznuka. Nagrodą główną był 9-calowy tablet.

 

Quiz energetyczny
Każdy z uczestników Tygodnia Zrównoważonej Energii miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w quizie energetycznym. Quiz, opracowany przez p. Bartłomieja Lisa (doktoranta Wydziału Energetyki i Paliw AGH) przeprowadzony został w formie testu komputerowego. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 15 losowo wybranych pytań związanych z tematyką III Tygodnia Zrównoważonej Energii. Nagrodą główną w konkursie był tablet, natomiast zdobywcy II i III miejsca otrzymywali zestaw gadżetów solarnych (w tym m. in. zestaw zabawek solarnych oraz solarną ładowarkę z powerbankiem). Wzięło w nim udział prawie 100 uczestników.

 

Dni otwarte dla szkół
Tradycyjnie, w ramach Tygodnia Zrównoważonej Energii, odbyły się Dni Otwarte dla szkół. W dniach 9-11 czerwca Park Energetyczny odwiedziło przeszło 300 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Krakowa, a także z Woli (gmina Miedźna, powiat pszczyński), Nowego Sącza i Częstochowy.

 

Debata Oksfordzka: Wypalone paliwo jądrowe - odpad czy paliwo przyszłości? 
Przedmiotem debaty była dyskusja na temat dwóch możliwych dróg postępowania z wypalonym paliwem jądrowym, składowania w formacjach geologicznych oraz jego przeróbki i ponownego wykorzystania. Uczestnicy zastanawiali się nad zaletami i wyzwaniami technologicznymi wiążącymi się z oboma scenariuszami. Podnoszono również konsekwencje ekonomiczne proponowanych rozwiązań.
Uczestnikami debaty byli studenci z Koła Naukowe-go Energetyków Jądrowych „Uranium”. 

 

Patronat medialny nad wydarzeniem: magazyn Świat Kominków, KominkiPRO i portal kominki.org 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama