Co jest lepsze przy budowie pieca kaflowego: glina czy klej zduński?
Marcin Korniluk, ale grzeje.pl: Glina jest najstarszym materiałem budowlanym na świecie, stosuje się ją do budowy ścian domów, podłóg, naczyń. Jest naturalnym surowcem z Ziemi. Zastosowana w piecu „promieniuje”, oddając swe naturalne właściwości. Glinę trzeba kupić lub samemu wykopać, a następnie również samemu wykonać zaprawę zduńską. W 99% przypadkach stosuję zaprawę glinianą, którą sam przygotowuję.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.
Daniel Truszkowski, Syda: Jeżeli chodzi o materiał używany przez nas do budowy pieców, to zawsze stosujemy glinę. Jest to odwiecznie stosowany i sprawdzony materiał, który nie wymaga rekomendacji i sprawdza się w różnych wariantach, stosowany również jako materiał podstawowy do budowy domów i nie tylko. Istotną zaletą gliny jest jej rozpuszczalność w wodzie, co wiąże się z łatwym demontażem lub wprowadzeniem korekty w trakcie budowy. Jest to materiał ekologiczny, stosunkowo tani i na ogół łatwo dostępny.
Adam Małek, Usługi Zduńskie Adam Małek: Piec kaflowy budowany tradycyjnie i prawidłowo eksploatowany powinien stać 25 lat. Do budowy pieca o objętości 1 m3 zużywam 400–450 kg zaprawy zduńskiej. Glina jest materiałem tanim i zdrowym. Wadą jej jest duża masa oraz przy przeładowaniu pieca możliwość wystąpienia pęknięć na spoinach i rozwarstwień. Przy budowie pieca nowoczesnego, gdzie masa akumulacyjna nie styka się z zabudową, zużywam kilka worków gotowych zapraw. Piec powinien stać o wiele dłużej. Mam na myśli piec murowany z szamotu, a nie z gotowych elementów. Piec nowoczesny powinien być tak budowany, aby poprzez drzwiczki można było wymienić zużyte elementy paleniska, ponieważ reszta jest nie do rozebrania.
Materiał przygotował Maciej Burdzy