Drewno, brykiet drzewny i brykiet węgla brunatnego - kilka słów o paliwach przed rozpoczęciem intensywnego palenia w kominkach.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe
Przezorny – zaopatrzony
By drewno spalane w kominku miało walory grzewcze i ekologiczne, powinno być odpowiednio przygotowane, sezonowane oraz składowane – jeden rok lub dwa lata na powietrzu albo przejście przez suszarnię jako przyspieszona alternatywa. Kilka-, kilkanaście metrów drewna na sezon oznacza konieczność budowy drewutni.
Ktoś, kto dotąd żył w dwupokojowym mieszkanku na 4 piętrze, osoba kupująca codziennie rano bułki u piekarza i tankująca samochód na jednej z licznych stacji, ma prawo nie wiedzieć, że o drewnie do kominka trzeba pomyśleć wcześniej. Znacznie wcześniej niż o stylu samego kominka. Wprawdzie zawsze można próbować szukać drewna kominkowego w internetowych lub gazetowych ogłoszeniach, ale szansa na znalezienie sezonowanego drewna w listopadzie czy grudniu jest niewielka. Kominek dymi, szyba zarasta czarnym brudem, obiecanego ciepła w domu nie ma. O fatalnym stanie komina i ekologii lepiej nie mówić. Internetowe fora zapełniają się więc dramatycznymi postami, a kominkowe firmy, twórcy tego, co „nie grzeje i brudzi”, straszone są prawnymi konsekwencjami. Jednak trzeba powiedzieć wyraźnie, że to nikt inny, tylko sam użytkownik kominka, który nie zaopatrzył się odpowiednio wcześniej w drewno, jest głównym winowajcą.
W Niemczech za takie przestępstwo grozi kara finansowa i zakaz korzystania z kominka. Nieznajomość procesu spalania drewna nie jest usprawiedliwieniem. W Polsce, póki co, karane jest rozmawianie przez telefon w czasie jazdy, ale nie zatruwanie sąsiadów i środowiska. Jednak najwyższy czas to zmienić, a zmiany zacznijmy… od siebie.
Brykiet pod ręką
Osobnikowi nieświadomemu faktu, że spalając świeżo ścięte drewno robi przykrość swojemu kominkowi, sobie i sąsiadom, należy dać możliwość naprawienia błędu. Naprawa nie jest tania, ale jednak możliwa. Wystarczy zaopatrzyć się w brykiet drzewny i problemy znikają. Brykiet to nic innego, jak ekologiczny opał wytwarzany wyłącznie z trocin, wiórków i zrębków drewna przez formowanie pod ciśnieniem kostek lub rurek. Zwykle surowcem jest drewno liściaste, wolne od zanieczyszczeń.
Wilgotność brykietu kontrolowana jest w procesie produkcji i wynosi zwykle 10÷16%. Jest to więc świetny opał do kominka. Jednak brykiet brykietowi nie jest równy i tutaj trafia się różnorodny surowiec oraz nieodpowiedzialni producenci. Jedna tona dobrego brykietu drzewnego zastępuje nawet 2,2 mp sezonowanego drewna.
Brykiet jest łatwy w magazynowaniu, wolny od insektów, łatwo się rozpala. Dobry brykiet spala się bezdymnie i nie powoduje smolenia szyb w kominkach. Chociaż oczywiście najlepiej zaopatrzyć się wcześniej, to brykiet w zasadzie przez cały rok sprzedają producenci, dystrybutorzy, a nawet markety budowlane. Warto zaopatrywać się w brykiet jak najbliżej domu, ponieważ transport ważącej tonę palety przez cały kraj może oznaczać wzrost ceny o 30%.
Nie warto kupować brykietu wątpliwej jakości, nawet jeśli jest tańszy. Należy też być ostrożnym przy załadunku brykietu do paleniska. Jego większa wydajność powoduje, że należy go włożyć znacznie mniej objętościowo niż drewna, bo przegrzejemy wkład lub brykiet po rozgrzaniu „wyjdzie” z paleniska, utrudniając otwarcie drzwiczek.
Węgiel do kominka?
Jest na rynku pewien węglowy produkt, który można w kominkach stosować. Tym produktem jest brykiet węgla brunatnego.
Większość węgla brunatnego trafia do elektrowni i zakładów chemicznych, ale około 5% jest przerabiana w zakładach uszlachetniających na wysokogatunkowe brykiety kominkowe. Mają one kształt kostek o różnych rozmiarach. Wartość opałowa brykietów jest o kilkadziesiąt procent wyższa od drewna i wynosi około 5,3 kWh/kg. Brykiety z węgla brunatnego mają nie tylko wysoką wartość energetyczną, ale też są gotowe do natychmiastowego użycia. Pakowane w poręczne i czyste torby papierowe są też łatwe do transportu i magazynowania. Podobnie jak brykiet drzewny, można je kupić przez 12 miesięcy w roku we własnych sieciach dystrybucyjnych polskich przedstawicieli lub w marketach budowlanych na terenie całej Polski.
Paliwo idealne? Nie zawsze i nie dla każdego. Przede wszystkim należy upewnić się, czy producent naszego pieca czy wkładu kominkowego dopuszcza jako alternatywne paliwo brykiet z węgla brunatnego. Jeżeli tak, to należy zwrócić uwagę na fakt, że brykiet z węgla brunatnego spala się inaczej niż drewno. Należy przestrzegać zaleceń, które dostępne są na reklamowych ulotkach czy stronach internetowych. Spalaniu brykietu z węgla brunatnego, nawet temu najbardziej optymalnemu, towarzyszy też inny zapach, odległy od powstającego przy spalaniu drewna. Różni się również pył z rozsypanych kostek czy nawet popiół.
Obecnie w województwach, które przyjęły ustawy o poprawie jakości powietrza, węgiel brunatny i produkty z węgla brunatnego trafiły na listę paliw niedopuszczonych do użytkowania.
Witold Hawajski