Reklama

Stanowisko OSKP w sprawie uchwały „antysmogowej”

Propozycję branży zduńskiej i środowisk naukowych zajmujących się technologiami spalania paliw stałych, którą przekazaliśmy w ramach konsultacji społecznych do nowej uchwały „antysmogowej”.

Propozycję branży zduńskiej i środowisk naukowych zajmujących się technologiami spalania paliw stałych, którą przekazaliśmy w ramach konsultacji społecznych do nowej uchwały „antysmogowej”, możemy wyrazić następująco:
1. Zamiast RADYKALNEGO zakazu spalania paliw stałych (węgla i drewna), a co za tym idzie likwidacji pieców, należy wprowadzić ZRÓWNOWAŻONY program dopuszczający do stosowania tylko nowoczesne instalacje, które technologicznie będą zapewniały czyste spalanie i będą posiadały na to potwierdzony przez uprawnione instytucje atest producenta.
Natomiast aby taka uchwała mogła skutecznie zabezpieczać środowisko przed niską emisją zanieczyszczeń, a także zachęcać do wymiany starych palenisk na nowe, powinna:
a. precyzyjnie określić dopuszczalny poziom emisji, rozszerzając listę podlegających
badaniu substancji (propozycja w tabeli obok);
b. określić warunki dopuszczenia urządzeń posiadających atest notyfikowanych laboratoriów (potwierdzający spełnienie ustalonych poziomów emisji);
c. stworzyć system monitorowania (kontrolowania) praktycznego użytkowania dopuszczonych urządzeń (wyposażyć określone służby miejskie w stosowne uprawnienia)

2. Ponieważ nasze społeczeństwo nie jest na tyle bogate, aby wszyscy mogli pozwolić sobie na to, aby przestać palić węglem w piecach ogrzewających domy i zamienić ogrzewanie na znacznie droższe konwencjonalnymi nośnikami energii (gazem czy miejską siecią ciepłowniczą), dlatego nowa uchwała powinna również:
wprowadzić ściśle uwarunkowany system wsparcia, a nawet całkowitego refinansowania wymiany starych palenisk na czysto spalające drewno (biomasę) nowe instalacje przeznaczone do ogrzewania domów (kotły i tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń).

 

Objęcie systemem wsparcia także palenisk spalających drewno (biomasę) będzie o wiele bardziej zrównoważonym i bardziej sprawiedliwym rozwiązaniem, gdyż dotacja stanie się dostępna także dla tych, którzy dzisiaj ogrzewają domy węglem, a których po prostu nie stać na ogrzewanie domów gazem z sieci czy z innych instalacji OZE. Dofinansowanie kotłów i pieców na drewno, np. na poziomie 10–20 tys. zł, pozwoliłoby użytkownikom w znacznym stopniu obniżyć koszty takich instalacji, a perspektywa pozyskiwania znacznie tańszego ciepła (nawet dwukrotnie tańszego niż z węgla i czterokrotnie tańszego niż z gazu), w znaczący sposób zwiększyłaby zainteresowanie programem i przyśpieszyłaby wymianę starych kotłów i pieców spalających węgiel, w tym także nieekologicznych starych kominków. Takie regulacje znacznie przyśpieszyłyby realizację programu ograniczania niskiej emisji i przyczyniłyby się do szybszej likwidacji „smogu”.
Nie trzeba też chyba nikogo przekonywać, jakie znaczenie miałoby również takie przyspieszenie dla zdrowia mieszkańców, dla zmniejszenia wydatków na leczenie i dla poprawy warunków życia w nie zanieczyszczonym środowisku (nie musielibyśmy chodzić w maskach!).

 

W imieniu OSKP
Komisja Edukacji OSKP:
mgr inż. Witold Jaworski (tel. 503 051 580)
mgr Jacek Ręka (tel. 692 474 762)
adres do korespondencji: [email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama