Reklama

Nasza przyszłość w świetle ustawy antysmogowej - konferencja

W dniu 28.01.2016 w Katowicach odbyła się organizowana przez Polską Izbę Ekologii Konferencja naukowa na temat: „Paliwa stałe w programach PONE w świetle tzw. Ustawy antysmogowej” W konferencji udział wzięli liczni przedstawiciele samorządów lokalnych oraz pracownicy naukowi i specjaliści zajmujący się problematyką instalacji spalających paliwa stałe – głównie węgiel jak i drewno – biomasę.
Nasza przyszłość w świetle ustawy antysmogowej - konferencja

W dniu 28.01.2016 w Katowicach odbyła się organizowana przez Polską Izbę Ekologii Konferencja naukowa na temat:

„Paliwa stałe w programach PONE w świetle tzw. Ustawy antysmogowej”

 

W konferencji udział wzięli liczni przedstawiciele samorządów lokalnych oraz pracownicy naukowi i specjaliści zajmujący się problematyką instalacji spalających paliwa stałe – głównie węgiel jak i drewno – biomasę. Nasze środowisko reprezentował  Jacek Ręka oraz prezes współpracującej z nami krakowskiej Fundacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek – Środowisko – Ekonomia.

 

Tematy wykładów koncentrowały się na najbardziej obecnie gorącym problem zapewnienia „ekologicznego” spalania piecom i kominkom w domach mieszkalnych.

W swoim głównym wykładzie znana już z wykładów z Nałeczowa Pani dr. inż. Krystyna Kubica, ekspert PIE ukazała europejskie rozwiązanie, które już wkrótce zacznie obowiązywać także w Polsce (Ustawa Ecodesign) jako remedium na zapewnienie czystej emisji także dla budowanych przez naszą branżę kominków.

Od 2022r. nie będzie mógł być instalowany już żaden kominek czy piec nie spełniający wymagań tej Ustawy.

Niezwykle ważne dla nas problemy poruszały także wystąpienie prawnika z kancelarii, która w minionym roku doprowadziła do odrzuceni poprzednio obowiązującej w Krakowie uchwały zakazującej palenia drewnem jak również Prezes Korporacji Kominiarzy Polskich, który ukazał potrzebę wprowadzenia w życie przepisów umożliwiających kontrolę i przestrzeganie stosowania przez instalacje spalające drewno czy węgiel wymogów ekologicznych.

 

Występując w imieniu Fundacji na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Człowiek – Środowisko – Ekonomia i naszej branży  Jacek Ręka w swoim wykładzie ukazał możliwość zabezpieczenia czystego spalania współczesnych piecach i kominach, na podstawie propozycji złożonych Zarządowi Województwa Małopolskiego w ramach walki  stoczonej przez Fundację o dopuszczenie do spalania drewna w Krakowie.

 

Choć  naszej stronie nie udało się na razie zablokować restrykcyjnej krakowskiej Uchwały, tj. nasze środowisko branżowe wsparte autorytetami ekspertów naukowych z Fundacji odniosło ogromny sukces uzmysławiając opinii publicznej, radnym i politykom prawdziwą sytuację w zakresie spalania drewna w domowych piecach i kominkach co ostatecznie doprowadziło do podziału głosów 19 do 15- tu, gdy początkowo wydawało się, że będzie „do zera”.

 

Udało nam się przełamać jednostronny przekaz medialny i zaburzyć budowaną jednostronną narrację ukazującą drewno obok węgla główne przyczyny smogu w Krakowie.

 

Konferencja w Katowicach ukazała nam, że nie jesteśmy już sami, że wiele środowisk naukowych i wiele samorządów zaczyna myśleć trzeźwo i samodzielnie nie dając się zastraszyć krakowskim restrykcjom.

Reprezentująca nasze interesy na polu walki o zachowanie możliwości i rozwój spalania drewna – biomasy w piecach i kominkach krakowska Fundacja uzyskała ogromne poparcie innych środowisk eksperckich, co będzie niezbędne do czekającej nas w najbliższym latach batalii usuwającej zakaz palenia drewnem oraz promującej stosowanie drewna we współczesnych, ekologicznych piecach i kominkach.

 

Jacek Ręka

 

 

Fot. Zdjęcia z przebiegu konferencji, http://www.pie.pl/konferencje/paliwa-stale-w-programach-pone-w-swietle-tzw-ustawy-antysmogowej.html.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama