Reklama

REAKTYWACJA CECHU ZDUNÓW W KRAKOWIE

W poniedziałek 9 maja 2016 w Krakowie reaktywowano pod nazwą Małopolski Cech Zdunów i zawodów pokrewnych, jeden z najstarszych polskich cechów zduńskich, założony w 1403 r. jako Cech Zdunów, Ceramików i Garncarzy. Zdeprecjonowany w latach 70-tych przez władze komunistyczne i przeniesiony jako sekcja do innego cechu, dziś na nowo odzyskał swoją podmiotowość.

              REAKTYWACJA CECHU ZDUNÓW w Krakowie

W poniedziałek 9 maja 2016 w Krakowie reaktywowano pod nazwą Małopolski Cech Zdunów i zawodów pokrewnych, jeden z najstarszych polskich cechów zduńskich, założony w 1403 r. jako Cech Zdunów, Ceramików i Garncarzy. Zdeprecjonowany w latach 70-tych przez władze komunistyczne i przeniesiony jako sekcja do innego cechu, dziś na nowo odzyskał swoją podmiotowość jako regionalny branżowy cech zrzeszony w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie przy ul. Św. Anny 9  gromadząc rzemieślników z Małopolski i ościennych województw. Do cechu wracają historyczne insygnia cechowe: Łańcuch i Buława Starszego Cechu oraz zabytkowy Sztandar z wyhaftowanymi patronami cechu świętymi Adamem i Ewą. Ku naszemu zaskoczeniu i wielkiej radości wraz z zadeklarowanymi członkami, cech do  życia przywróciło ponad 50 aktywnych w branży Mistrzów zduńskich, instalatorów kominków, producentów kafli, wkładów i przedstawicieli innych zawodów związanych z branżą. Cech zebrał się niemal  w ekspresowym tempie, bo w ciągu bez mała 2 tygodni, co świadczy o wielkiej potrzebie  przywracania dziś funkcjonujących w całej Europie naturalnych struktur organizacyjnych  rzemiosła, które od wieków gwarantują stabilny rozwój i bezpieczeństwo   rzemieślnikom, zwłaszcza w sytuacji pojawiających się nowych zagrożeń i nowych wyzwań. Współczesny zdun nie może już dziś opierać  swojej pracy tylko na starych, tradycyjnych technologiach budowy pieców i kominków.

Z tego więc powodu, dziś znów wracamy do tej najbardziej sprawdzonej i tradycyjnej struktury organizacyjnej, którą od wieków są cechy rzemieślnicze. Mamy ogromną  nadzieję, że reaktywowany w Krakowie, szczycący się z ponad 6 - wiekową tradycją Cech, pomoże nam nie tylko zachować nasze najlepsze tradycyjne technologie, ale także dzięki otwarciu się na współpracę z innymi cechami i organizacjami zduńskimi, a także ze środowiskami naukowymi, edukacyjnymi i producentami wprowadzającymi innowacyjne rozwiązania, ułatwi dalszy rozwój zduństwa w dzisiejszym, stawiającym coraz wyższe wymagania świecie. Gwarantujące najwyższą jakość wykonania i najwyższą jakość emisji spalin piece i kominki wykonywane przez zdunów i instalatorów zrzeszonych w naszych cechach, będą najlepszym sposobem udowadniania bezzasadności wszelkich zgłaszanych obaw o ich niewłaściwe funkcjonowanie, czy pogarszanie jakości powietrza. Będą dawały również tytuł do usunięcia dyskryminujących zakazów stosowania i palenia „Drewnem – Polskim OZE” w piecach i kominkach. 

                                                       Starszy Cechu

                                                          Jacek Ręka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama