Reklama

Zduństwo nowoczesne a sposoby odzyskiwania energii

Rośnie popularność tzw. ciepłych kominków. Ta dość nieszczęsna nazwa przylgnęła do nich na dobre i nie sądzę, byśmy zdołali się od niej uwolnić. Pewnie za przykładem nauk profesora Miodka, trzeba będzie ją polubić. Kominki ceramiczne zdobywają sympatyków i jest to uzasadnione z wielu powodów. Obudowa z płyt szamotowych, trochę droższa od wykonanej z płyt izolacyjnych, nawiązuje do starych technik zduńskich.
Zduństwo nowoczesne a sposoby odzyskiwania energii
Piec kaflowy z akumulacją, Brunner

Zduństwo nowoczesne - cóż to takiego? W zasadzie definicja może być prosta. Zduństwo nowoczesne to uproszczona forma zduństwa tradycyjnego, korzystająca z nowych (nowoczesnych) materiałów i nowatorskich rozwiązań technicznych.  Zduństwo nowoczesne i tradycyjne to rzemiosło zajmujące się efektywnym zagospodarowaniem energii powstałej w wyniku spalania opału, głównie dla celów mieszkalnych. Wykorzystanie energii ze spalonego drewna w zduństwie nowoczesnym przebiega w skrócie na trzy sposoby: stosując krążki kumulacyjne, kanały spalinowe (dymne) i wymienniki stalowe.  Pokrótce by ciepło z spalin odzyskać, trzeba drewno spalić w specjalnie do tych celów skonstruowanym wkładzie lub palenisku wybudowanym przez zduna.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.

Krążki akumulacyjne do kominków na początek 

Krążki to najmniej wydajna ceramiczna forma odzysku energii z obecnie stosowanych. Z tego powodu powinno ich się używać wyłącznie jako dodatek do małych palenisk. Klient budując kominek z zamiarem wykorzystania go jako podstawowe źródło ciepła, powinien zaprząc do pracy inną formę odzysku energii. Do takich należą z pewnością kanały kumulacyjne czy ceramiczne wymienniki opadowe. Krążki to dobre rozwiązanie dla klientów mniej wymagających, którzy wydajnością kominka nie są zbytnio zainteresowani, a odzyskiwać energię chcą głównie dlatego, że teraz jest taka moda.

Nic nie stoi  jednak na przeszkodzie, by zestaw krążków z małym paleniskiem mógł służyć jako ogrzewanie, ale w domu o powierzchni nie większej niż 50 czy 60 m2. Domy większe powinny odzysk ciepła mieć wybudowany w bardziej wydajny sposób, który również wytrzymuje więcej ze względu na swoją większą pojemność cieplną.

kanały akumulacyjne
kanały akumulacyjne

Kanały kumulacyjne czyli ceramiczne ciągi zduńskie

To najefektywniejsze rozwiązanie zduńskie, ale mitem jest przeświadczenie o ich cudownej przydatności w każdej kominkowej aranżacji, z pierwszym lepszym wkładem, nawet takim z supermarketu. Nie wystarczy do niego podłączyć systemu kanałów i koniec problemów z niedogrzanymi domami, nieracjonalnym zużyciem opału i kłopotliwym dokładaniem drewna co 2-3 godziny. Ułożenie dobrze kanałów i ich policzenie to sztuka znana jedynie dobrym zdunom. Tym bardziej, że koszt modułu odzyskującego ciepło ze spalin jest spory, nawet z elementów polskiej produkcji. Kumulacja kanałowa wymaga dość sporej dawki ciepła, by zadziałała. Trzeba pamiętać, że niskiej jakości wkład nie wytrzyma długo ostrego palenia. Brak też możliwości szczelnego zamknięcia konstrukcji akumulacyjnej, co powoduje olbrzymią stratę wytworzonego ciepła przez komin (wydmuchiwanie ciepła w komin). Kanały kumulacyjne polecane są dla tych, którzy chcą ogrzewać dom drewnem.

 

palenisko z kanałami akumulacyjnymi
palenisko z kanałami 
akumulacyjnymi

Innym rozwiązaniem są stalowe wymienniki ciepła do kominka

 Takie rozwiązanie może być  polecone  tym inwestorom, którzy z racji posiadanych środków kupują wkład o wyszukanej formie czy wielkości, a dla nich kominek ma być niebanalną formą ozdoby salonu. W takim kominku, nawet jeśli się często pali, to raczej po to, by stworzyć klimat, magiczną atmosferę, a nie oszczędzać energię - chociaż wymiennik pozwoli w sposób efektywniejszy wykorzystać  możliwość odzyskanie ciepła. Paleniska z dużymi szybami lub o skomplikowanej budowie mechanizmów gilotynowych, podobnie jak  te tanie, nie są stworzone do spalania drewna w wysokich temperaturach, niezbędnego napędu wszelkich kumulacji.

 

Witold Hawajski

       

      


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama