Ekodesign okiem projektanta
Od kilku lat środowisko producentów urządzeń grzewczych z uwagą obserwuje pomysły Parlamentu Europejskiego dotyczące tzw. Ekoprojektu. Jest to zakrojony na skalę wszystkich państw członkowskich program harmonizacji wymogów obejmujących zużycie energii i emisji produktów spalania przez urządzenia grzewcze. Dyrektywa 2009/125/WE, choć zgodnie z rozporządzeniem zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku, już teraz wywołuje na rynku niemałe zamieszanie.
Producenci, świadomi nadchodzących zmian, projektują nowe urządzenia, adaptują stare, modyfikują konstrukcje wymienników, aby spełnić wyśrubowane wymogi zawarte w Ekoprojekcie. Jeszcze nigdy do tej pory na rynku polskim nie obserwowaliśmy tak wzmożonej aktywności w działach projektowych związanych z branżą. Zbliżający się termin aktywacji rozporządzeń będzie jeszcze bardziej potęgował to zjawisko.
Proces projektowy, słusznie uwzględniony w samym rozporządzeniu jako etap, w którym podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące sprawności energetycznej i funkcjonalności, zwróci na siebie w najbliższym czasie szczególną uwagę. W świetle przepisów projektowanie produktu oznacza zbiór procesów przekształcających wymogi prawne, techniczne, funkcjonalne, bezpieczeństwa i rynkowe w specyfikację techniczną produktu. Nie ulega wątpliwości, że to na „deskach kreślarskich” powstają koncepcje, które przerodzą się w produkty noszące znamiona popularnego ekodesignu. Z punktu widzenia projektanta nie chodzi tu o słowo „design” w powszechnym, często błędnym rozumieniu tego słowa, ale o inne, krótkie, obco brzmiące słowo „eko”, które nada projektom nowej jakości pod względem użytkowym. Obecne działania projektowe w branży kominkowej wchodzą w oczekiwany od wielu lat przez konsumentów etap, który jako projektant mogę obserwować z bliskiej odległości. Będąc zaangażowanym w procesy tworzenia nowych urządzeń, zauważam, że założenia projektowe w większości przypadków już obejmują wytyczne pochodzące z dyrektywy, a sposób myślenia przedsiębiorców zajmujących się produkcją tego typu urządzeń zmienił się diametralnie.
Chęć stworzenia nowego produktu, podyktowana wymogami prawnymi, niesie za sobą wiele wyzwań. Projektowanie odbywa się na podstawie z góry ustalonych reguł. Wytyczne, jakie zaczną wkrótce obowiązywać, są celem niełatwym do osiągnięcia.
Wojciech Mierzwa, projektant wzornictwa przemysłowego
www.metafor.pl pełen materiał materiał opublikowany na łamach kominkiPro numer 27