W pierwszym dniu wydarzenia, w pobernardyńskich wnętrzach klasztoru i dawnego kościoła, w dzisiejszym Muzeum Architektury, uczestnicy spotkania, w liczbie blisko sześćdziesięciu osób, w tym muzealnicy, konserwatorzy i zduni, zetknęli się z „żywą przeszłością”.
Spotkanie, zaczęło się od kuratorskiego oprowadzania, po wyjątkowej wystawie: „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XVII wieku”, które przeprowadziły kustoszki wrocławskiego muzeum, panie Magda Ławicka, Agnieszka Gola i Beata Fekacz-Tomaszewska.
Następnie, odbyło się kilka wykładów wzbogaconych prezentacją multimedialną.
W pierwszych dwóch, pan Tomasz Holak, w zastępstwie pań: Weroniki Wojnowskiej i Jagody Semków, z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, odczytał dwa referaty na temat fabryk kafli C.W. Fleischmana z Norymbergi i C.T. Failnera z Berlina oraz ich działalności na terenie Warmii, Mazur, Pomorza i Śląska.
Kolejnym tematem, było „Ocalić od zapomnienia. Próba dokumentacji elbląskich pieców”, przedstawiony przez panią Joannę Fonferek, kustoszkę ds. ceramiki, z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Następny temat, dotyczący własnej kolekcji, pt. „Moje małe muzeum kafli”, przedstawił pan Jarosław Ciąder, mistrz-ceramik, artysta-rzeźbiarz i modelarz.
O słynnej rekonstrukcji pieców kaflowych, w Pałacu w Rogalinie, usłyszeliśmy podczas prezentacji, pana Krzysztofa Pawlika z firmy Kafel-Kar.
O profesjonalnej konserwacji, renowacji i rekonstrukcji kafli, w wykładzie pt. „Restauracja i rekonstrukcja kafli”, opowiedział pan Piotr Romiński, ceramik, konserwator i pracownik Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.
Po przerwie obiadowej, nastąpiła część poświęcona problemom dzisiejszej branży zduńskiej.
W pierwszym wykładzie pt. „Zduństwo tradycyjne i współczesne – teoria i praktyka”, mistrz zduński Dariusz Krupa, z firmy Zduni Ekspresja Ognia, poruszył kwestie budowy nowoczesnych palenisk zduńskich oraz zwrócił uwagę na problem braku doświadczenia czy wręcz niedouczenia, części przedstawicieli rzemiosła, posługujących się certyfikatami i dyplomami.
W kolejnej prezentacji, „Współczesne zduństwo – szanse i zagrożenia”, mistrz zduński Jacek Ręka, Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i zawodów pokrewnych, z firmy Cebud, omówił kwestie, przyszłych wymagań i zaostrzania norm związanych z ekologią, stawianym producentom i wykonawcom urządzeń zduńskich.
Następnie wystąpili przedstawiciele nowo powstałego Cechu Rzemiosła Zduńskiego, panowie: Marcin Wudniak i Robert Błaszczyk. W pierwszej części, przedstawiono cele i wartości nowego cechu a w drugiej, krótką relację filmową, z uroczystości powołania wspomnianej organizacji.
Na zakończenie konferencji, odbył się wykład pana Bartosza Sawickiego, reprezentującego kampanię społeczną „Nie rób dymu”, dotyczący promocji ekologicznego spalania drewna.
Konferencję przeprowadzili: prezes Fundacji Monumenta Poloniae: Paweł Kosicki, historyk i geograf, publicysta i działacz społeczny z Berlina oraz Maciej Burdzy, vice prezes fundacji, zdun, publicysta i redaktor portalu zdunskieopowiesci.pl.
W drugim dniu spotkania, w niedzielne przedpołudnie, w pracowni Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła, ASP we Wrocławiu, odbyły się konserwatorskie warsztaty kaflarskie, w których brało udział kilkunastu uczestników. Podczas trzygodzinnych zajęć, omówiono i pokazano, m.in. sposoby odtworzenia oraz tradycyjnego formowania kafla, wykonanie modelu kafla, wykonanie formy gipsowej, odcisk, obróbka, szkliwienie itp.
Warsztaty poprowadzili: pan Piotr Romiński, ceramik, konserwator, pracownik Katedry Konserwacji i Restauracji Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz pani Maria Grzybek, ceramiczka, artystka-plastyk, absolwentka ASP im. E.Gepperta we Wrocławiu, współpracowniczka Pracowni Zduńsko-Ceramicznej w Zdunach i wolontariuszka Fundacji Monumenta Poloniae.
Po południu, kilkunastu uczestników, wzięło udział w pieszej wycieczce po Wrocławiu, którą poprowadziła, przewodniczka pani Beata Romińska.
Organizatorzy wydarzenia, zapowiadają, iż III Ogólnopolski Zlot Zdunów oraz kolejna konferencja, odbędą się w w Krakowie, w 2018 roku.