Edukacja głupcze! Parafrazując wyborcze hasło Billa Clintona można śmiało założyć, że nie ma dobrej gospodarki bez dobrej edukacji. Przedstawiciele sektora pelletu, którzy pojawili się w Rawie Mazowieckiej na I Forum Pelletu, zgodnie uznali, że to właśnie społeczna edukacja w zakresie wykorzystania paliw odnawialnych jest i będzie motorem rozwojowym branży.
Konferencja zorganizowana 19-20 września 2016 r. przez Biomass Media Group, wydawcę „Magazynu Biomasa”, była pierwszym tego typu spotkaniem profesjonalistów działających w branży pelletu. Wydarzeniu od początku przyświecał cel integracji i zdynamizowania kontaktów biznesowych pomiędzy firmami działającymi na rynku. Ponad 100 uczestników – wśród nich producenci i dystrybutorzy pelletu, urządzeń grzewczych na pellet, dostawcy linii technologicznych i komponentów do zakładów produkcyjnych oraz przedstawiciele polskich i europejskich stowarzyszeń producenckich – podczas dwóch dni konferencji rozmawiało na temat kondycji polskiego sektora biopaliw, szans rozwoju i barier hamujących wzrost rynku. Wśród tych ostatnich najczęściej wymieniano wysoki, 23 proc. podatek VAT od pelletu drzewnego, sezonowość popytu, brak odpowiedniej ilości surowca do produkcji oraz niską świadomość społeczną na temat ekologicznych systemów grzewczych i biopaliw. Kwestia edukacji od podstaw, na poziomie gmin i samorządów, wpisująca się w ogólnopolski program walki z niską emisją według zdecydowanej większości uczestników Forum Pelletu jest kluczowa dla rozwoju rynku – zarówno producentów pelletu, jak i kotłów oraz pieców na pellet. Ten temat w swoich prezentacjach poruszali Renata Hernet z Mechanika Nawrocki, Adam Nocoń z PW Budmet, Sławomir Dzięgała z DS Energy oraz Rafał Węcek reprezentujący firmę Barlinek SA. Podczas konferencji dyskutowano także o certyfikacji pelletu, nowoczesnych technologiach granulowania, kwestiach bezpieczeństwa w produkcji biopaliw, regulacjach prawnych dotyczących branży biomasy w Polsce oraz marketingu firm sektora pelletu na krajowym rynku. Wśród prelegentów Forum znaleźli się Bogdan Warchoł z Polenergia SA, Agata Cyrkowska z FST Management, Maciej Mastalerz z IChPW, Łukasz Jęczmionek z INiG, Janusz Starościk ze Stowarzyszenia Instalatorów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Wojciech Czekała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Patryk Weisser z BlueSoft STC. Dynamikę zmian przemysłu pelletowego w Europie pokazał w swoim wystąpieniu Mindaugas Puodziunas z AS Graanul Invest, estońskiej firmy, która w 2016 r. zdetronizowała German Pellets z pozycji europejskiego lidera w produkcji pelletu drzewnego. Aktualne dane rynkowe zaprezentował Gilles Gauthier, dyrektor zarządzający European Pellet Council.
Zaangażowanie uczestników w dyskusje panelowe podsumowujące część konferencyjną Forum Pelletu pokazało ogromne pokłady energii, pomysłów i chęci do działania dla rozwoju całej branży. Szczególnie entuzjastycznie podjęty został temat ogólnopolskiego stowarzyszenia producentów pelletu, które aktywnie reprezentowałoby interesy sektora, wałczyło o korzystne zmiany prawne oraz wypracowało strategię działania na przyszłość. Czołowi producenci pelletu w Polsce zadeklarowali zaangażowanie w inicjatywę, licząc na wsparcie także małych i średnich podmiotów. Pierwszym krokiem w tym kierunku będą „Postulaty branży pelletowej zebrane podczas Forum Pelletu w Rawie Mazowieckiej”, opracowane przez redakcję „Magazynu Biomasa” na podstawie ankiet i rozmów z uczestnikami i przedstawione jako apel branży w Ministerstwie Energii.
Część konferencyjną Forum Pelletu uzupełniał aspekt biznesowy – swoją ofertę prezentowały firmy For Nature Solutions, FST Management, Mechanika Nawrocki, Cedrus, La Meccanica, Instytut Nafty i Gazu, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, MC Polska, Protechnika, AMP, Barlinek i EdWood.
Formuła I Forum Pelletu, łączącego dyskusje merytoryczne oraz bezpośrednie spotkania i rozmowy biznesowe gwarantowała możliwość zapoznania się z najnowszymi danym, statystykami i trendami na rynku pelletu w Europie oraz profesjonalną prezentację produktów i usług.
– Cieszy mnie fakt, że idea zorganizowania Forum Pelletu spotkała się z tak żywym zainteresowaniem nie tylko polskich, ale też zagranicznych producentów i dystrybutorów pelletu, dostawców technologii, firm certyfikujących, a także stowarzyszeń branżowych. Ich obecność w Rawie Mazowieckiej, zaangażowanie w dyskusje panelowe oraz chęć działania dla dobra całej branży utwierdziły mnie w przekonaniu, że organizacja tego typu wydarzeń ma głęboki sens – powiedział Maciej Roik, redaktor naczelny „Magazynu Biomasa”, podsumowując wydarzenie.
– Forum Pelletu, po publikacji w 2015 r. pierwszej edycji „Rynku Pelletu”, ogólnopolskiego dodatku pelletowego dedykowanego odbiorcy indywidualnemu, to kolejny etap na drodze do integracji branży pelletu w Polsce. Mamy nadzieję, że wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz imprez dedykowanych odnawialnym źródłom energii. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji – dodał Maciej Kosiński, członek zarządu Biomass Media Group, organizującej konferencję w Rawie Mazowieckiej.
We współpracę medialną nad Forum Pelletu zaangażowały się czasopisma „Świat Kominków” oraz „Systemy Instalacyjne”.