Jak szukać „czystego” wkładu kominkowego lub piecyka?
Mamy rok 2017 i z pewnością oprócz zastanawiania się nad kształtem piecyka czy ilością oszklonych boków kominkowego wkładu warto zainwestować w urządzenia, których parametry użytkownikowi odwdzięczą się efektywnością a sąsiadom i środowisku niską emisją.
Wprawdzie polski ustawodawca przez wiele lat nie dostrzegał problemu ale w krajach,
w których na czystość środowiska i ekologię zwracano uwagę już jakiś czas temu ustanowiono dobrowolne lub obowiązkowe wymagania wkładom kominkowym i piecykom.
SKANDYNAWIA czyli Dania, Szwecja, Finlandia ,Norwegi i Islandia
to światowa czołówka jeśli chodzi o dbałość o środowisko a „Nordic Swan” czyli certyfikat „biały łabędź” przyznawany jest za wyróżniające parametry ekologiczne wielu grupom produktów, w tym również domowym kominkom
FRANCJA
„Flamme Verte” , francuski „zielony płomień”
to wyróżnienie dla najlepszych domowych palenisk na drewno, piecyków, wkładów kominkowych, kuchenek oraz kotłów. We Francji sprzedawane są głównie kominkowe produkty lokalne ale również produkty importowane chwalą się „zielonym” wyróżnieniem.
SZWAJCARIA
Certyfikat LRV to oznaczenie szwajcarskie, skrót od Luftreinheit Verordnung ,od 1.01.2015 obowiązuje Stufe 2 ,który poziom oznacza maksymalnie 1500mg/m3 CO, 75 mg/m3 PM oraz sprawność min 78%
AUSTRIA
Obowiązuje tutaj Artikel 15 a B-VG, ( Bundes- Verfassungsgestetz) gdzie maksymalna emisja CO ustalona jest na poziomie max.1250 mg/ m3, emisja NOx maks. 150 mg/ MJ, emisja OGC maks 50 mg/MJ oraz emisja pyłu PM maks 35 mg/MJ, i sprawność min 80 %
Inna certyfikacja to Das Oesterreichische Umweltzeichen , austriacki znaczek środowiskowy , który dla kominków nosi oznaczenie „UZ-Oefen” a otrzymują go zarówno produkty jak i firmy ( na ok. 400 austriackich firm zduńskich prawie 10% posiada UZ)
NIEMCY
od 1.01.2015 obowiązuje BImSchV 2 Stufe ( Bundes Immissionsschutzgesetzes Verordnung ).
Spełnienie normy oznacza, że palenisko emituje maks. 1250Nmg/m3 CO oraz maks 40 mg/ m3 pyłów PM i posiada sprawność co najmniej 80%
Spełnienie wymagań DIBt ( Deutsches Institut fuer Bautechnik ,niemiecki instytut budownictwa) oznacza, że urządzenie grzewcze nadaje się do obiektów niskoenergetycznych i pasywnych.
POLSKA
Wspieranie się w poszukiwaniu wkładów lub piecyków certyfikatami uznanych instytucji w europejskich krajach może być pomocne bo będą to z pewnością wartościowe produkty jednak należy pamiętać, że te regulacje nie są obowiązujące w Polsce
W zasadzie dopiero od 1 stycznia 2022 powinny w całej Unii Europejskiej a więc również w Polsce obowiązywać postanowienia dyrektywy unijnej Ekoprojekt ale niektóre województwa, korzystając z możliwości ustawowych mogą wcześniej wprowadzić ograniczenia sprzyjające ochronie jakości powietrza. Samorządowcy nie mając 'pod ręką” innych propozycji po prostu albo całkowicie zakazują stosowania urządzeń opalanych paliwami stałymi albo , co jest bardziej rozsądne, regulacje zawarte w unijnej dyrektywie Ekoprojekt wprowadzają w życie znacznie wcześniej.
W poszukiwaniach wkładu kominkowego lub piecyka pomocne może się też okazać spojrzenie na listę produktów oznaczonych znakiem Ekokominek lub nominowanych i nagrodzonych PŁOMIENIEM ROKU, nagrodą przyznawaną od 2005 roku przez magazyn Świat Kominków. Są to najlepsze nowe produkty, wybierane również pod kątem ekologii (zwłaszcza w kategoriach: Technika, Bezpieczeństwo oraz Zielony Płomień). Wśród nominowanych w tym roku Zielonym Płomieniem znalazły się m.in spełniające wymagania Ekoprojektu wkłady i piecyki firm KRATKI, BEF oraz Kokoszka-Lotz oraz liczne rozwiązania ułatwiające prawidłową eksploatację i obniżenie emisji.
Najważniejsze wymagania Ekoprojektu wymagane w Uni Europejskiej od 2022r. :
-sezonowa efektywność energetyczna minimum 65% ( odpowiada to faktycznej 75%)
-emisja cząstek stałych PM maksymalnie 40 mg/m3
-emisja CO maksymalnie 1500 mg/m3
- emisja tlenków azotu NOx maks 200mg/ m3
- emisja organicznych związków gazowych OGC maks 120 mgC.m3
Jakiego więc szukać kominkowego wkładu lub piecyka ?
Z pewnością najlepiej jest już dzisiaj zakupić urządzenie spełniające wymogi Ekoprojektu i to powinno być jednym z priorytetów wyboru. Warto wybrać palenisko lub piecyk spełniający wymogi Ekoprojektu nawet jeśli na naszym terenie jeszcze nie obowiązuje zaostrzona ustawa .Rok 2022 wcale nie jest taki odległy a kominka na ogół nie kupuje się na jeden sezon.
Na szczęście producenci nie czekają na ostatnią chwilę i już dzisiaj dostępna jest szeroka gama wkładów i piecyków spełniających przyszłe wymagania. Oczywiście, nie popełnimy błędu jeśli zakupimy urządzenia „zastępczo” posiadające np. niemieckie lub austriackie certyfikaty lub czołowych ekologicznie europejskich krajów. Pamiętajmy tylko, że pełnić mogą tylko rolę pomocniczą przy wyborze ale nie obowiązują one formalnie w Polsce.
zobacz listę ekologicznych kominków
Lista ekologicznych wkładów kominkowych i piecowych
Lista ekologicznych piecyków
http://www.kominki.org/kominek-jest-eko/art,6507,lista-ekologicznych-piecykow.html