Reklama

Niezależność energetyczna - nie zapomnij o kominie

Gdy usłyszałem na targach wypowiedź celebryty, który z zadowoleniem mówił, że buduje dom bez komina, to zastanowiło mnie, skąd takie stwierdzenia dziś się biorą? Kto w dzisiejszych czasach jest na tyle nierozsądny, żeby tak lekkomyślnie podchodzić do bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny?
niezaleznosc-energetyczna-nie-zapomnij-o-kominie

Oglądając różnorodne relacje (nie tylko z Ukrainy0), nietrudno sobie wyobrazić, jak wielkim problemem jest ogrzanie i nakarmienie rodziny w sytuacji nagłego i wielogodzinnego braku mediów, takich jak prąd czy gaz.

Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy wymóg komina w domu to fanaberia czy wyzwanie obecnych czasów? Ja przemyślałem tę kwestię, mam trzy kominy i czuję się zabezpieczony na wszelkie awarie i brak mediów, takich jak prąd czy gaz. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

Obecne czasy pokazują nam, jakie powinny być priorytety przy patrzeniu na współczesne budownictwo jednorodzinne. Jeszcze kilka lat temu można było spokojnie sobie wyobrazić bezpieczny dom bez komina - przynajmniej tak twierdziły niektóre organizacje patrzące jednoaspektowo. Dziś nikt rozsądny nie będzie budował domu na bezpieczne czasy, bo te czasy minęły i pewnie nie wrócą. Dziś słowa: bezpieczeństwo i bezpieczny dom odmieniane są przez różne przypadki. O tym, jak szeroko dziś rozumiane powinno być bezpieczeństwo przypomniała nam wojna na Ukrainie oraz niespodziewane zjawiska pogodowe, które w Polsce pozbawiają miliony gospodarstw domowych prądu czy nawet domu. To właśnie bezpieczeństwo energetyczne okazuje się dziś priorytetem. Można mieć rożne systemy grzewcze: pompy ciepła, kotły na gaz czy pellet, jednak zawsze powinno być zabezpieczenie, które pozwoli nam przetrwać czas, gdy one z różnych powodów zawiodą.

Przepis na bezpieczny dom

Dziś musimy rozumieć bezpieczeństwo szeroko, jako odporność systemu na różne zagrożenia. Powinniśmy szukać elementów krytycznych, bez których bezpieczny dom nie może się obyć. Takim elementem jest niewątpliwie komin, który daje możliwość podłączenia urządzenia niewymagającego do funkcjonowania prądu. Niezależność energetyczną, jaką daje komin w połączeniu z prostym urządzeniem na drewno: kominkiem, piecykiem czy kuchnią, jest bezcenna. Tym bardziej, że koszt tej infrastruktury krytycznej to niewielki procent w kosztach samej budowy domu jednorodzinnego.

Komin awaryjny / bezpieczeństwa to też szansa na zrównoważone koszty ogrzewania 

Obie te nazwy – komin awaryjny czy bezpieczeństwa - można używać zamiennie. Nie istotna jest nazwa, tylko cel, bo chodzi o to, żeby w domu komin po prostu był, na tak zwany wszelki wypadek. Gdy jest - daje możliwość reakcji i ochrony. Dodatkowo, co jest bardzo istotne dla normalnych ludzi, w dobie kryzysu energetycznego oraz ciągle wzrastających obciążeń kopalnych źródeł energii (jak np. gaz ziemny) system składający się z komina i kominka na drewno pozwoli użyć tańszego, dostępnego w okolicy paliwa w krótkich, ale obecnych okresach mroźnej zimy. To przełoży się na oszczędności szczególnie dla posiadaczy pomp ciepła, które nie będą w momentach niewydolności pożerać drogiego prądu, a w razie awarii pompy dom nie pozostanie bez ogrzewania. Taka hybrydyzacja systemu grzewczego to dziś klucz do bezpieczeństwa.

Największą zaletą komina awaryjnego jest to, że można podłączyć do niego dowolne urządzenie, które do działania nie wymaga zewnętrznego zasilania. Są to najczęściej kominki, piece oraz kuchnie opalane drewnem. Dobrą wiadomością jest także fakt, że współczesne technologie pozwalają naprawić błąd jakim jest brak komina i wykonać go nawet w gotowym, zamieszkanym domu.

Bezpieczny komin to czysty komin

Każde urządzenie wymaga prawidłowej eksploatacji i regularnej konserwacji. Kominy nie są wyjątkiem. Przepisy wskazują prawny obowiązek przeglądów i czyszczenia komina, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zanieczyszczony czy niedrożny komin (nawet wentylacyjny) może nieść ze sobą ryzyko nie tylko szkody w mieniu czy zdrowiu, ale także ryzyko utraty naszego życia. Nieoczyszczone kominy mogą być przyczyną pożaru czy zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego należy to zadanie traktować poważnie i regularnie kominy czyścić. Najlepiej jest skorzystać z usług specjalisty - kominiarza. Jego wiedza i doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt sprawią, że zadanie to będzie przeprowadzone profesjonalnie i bezpiecznie.

Stowarzyszenie "Kominy Polskie"
www.kominypolskie.com.pl

 

 

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy
www.kominiarskicech.pl

 

 

Krajowa Izba Kominiarzy
www.izbakominiarzy.pl

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama