Reklama

Kominek, ale jaki? - postaw na piecokominek

Piecokominek inaczej nazywany tez kominkiem grzewczym jest to wspaniałe połączenie kominka z efektywnością pieca kumulacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu dużej kominkowej wizji ognia. W budowie kominków grzewczych stosuje się, obok wkładu grzewczego i ciepłej obudowy, element w postaci masy kumulacyjnej.
Kominek, ale jaki? - postaw na piecokominek
Brunner - piecokominek, czyli kominek plus piec

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: ABC kominka

Piecokominek, inaczej nazywany też kominkiem grzewczym, jest to wspaniałe połączenie kominka z efektywnością pieca kumulacyjnego. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka efektywność grzewcza przy zachowaniu dużej kominkowej wizji ognia. W budowie kominków grzewczych stosuje się, obok wkładu grzewczego i ciepłej obudowy, element w postaci masy kumulacyjnej. Spaliny wychodzące z paleniska, zanim trafią do komina, kierowane są najpierw do kanałów ceramicznych lub nasadowych krążków tworzących masę kumulacyjną kominka. W nich przechowywana jest energia cieplna na następnych kilka do kilkunastu godzin. Należy w tym miejscu dodać, że mimo iż masa kumulacyjna w kominku jest znacznie lżejsza niż w piecu kaflowym, doskonale spełnia swoje zadanie, ma jednak inną charakterystykę. Kominek nagrzewa się szybciej niż piec, lecz krócej pozostaje ciepły. Obudowa wykonana jest z materiałów ceramicznych dobrze przewodzących ciepło, takich jak kafle piecowe, płyty i cegły szamotowe. 

 

piecokominek
Interior Pomorskie Centrum Kominkowe

Do budowy wykorzystuje się tynki i inne materiały zduńskie przystosowane do wysokich temperatur. W obudowie nie stosuje się kratek wydmuchujących gorące powietrze. Ciepło oddawane jest za pomocą promieniowania całej powierzchni kominka. Warto dodać, że w związku z przejęciem przez masę kumulacyjną nadwyżki ciepła i sukcesywnym jej uwalnianiem w czasie, nie występuje efekt przegrzania pomieszczenia i zachowany jest wysoki komfort cieplny przez wiele godzin. Pomimo zastosowania w budowie kominka kumulacyjnych technik zduńskich, pozostaje on lekki i smukły w swojej formie, nie przytłaczając zbytnio pomieszczenia, w którym stoi. Wadą jest niewątpliwie wyższy w porównaniu do kominka konwekcyjnego koszt instalacji.

Witold Hawajski

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama