Reklama

"Zasłużona dla Kultury Polskiej" Jagoda Semków

9 października w Ełckim Centrum Kultury odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczeniem tym została uhonorowana Pani Jagoda Semków od wielu lat poświęcająca się badaniom, inwentaryzacji i ochronie pieców kaflowych.
"Zasłużona dla Kultury Polskiej" Jagoda Semków

               

9października w Ełckim Centrum Kultury odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczeniem tym została uhonorowana Pani Jagoda Semków od wielu lat poświęcająca się badaniom, inwentaryzacji i ochronie pieców kaflowych oraz współpracująca z kwartalnikiem „Świat Kominków”. Odznaczenie w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczała Pani Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jolanta Szulc.

Kustosz Jadwiga Semków – ukończyła kierunek Ochrona Dóbr Kultury – Konserwatorstwo na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i od 24 lat jest oddanym i rzetelnym pracownikiem Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku  Obecnie jest kierownikiem działu dokumentacji.

Od dziewięciu lat zajmuje się tematem pieców kaflowych z XIX i XX wieku na terenie Warmii, Mazur i Pomorza poprzez ich inwentaryzację, publikację wyników badań w pismach popularnych i popularno-naukowych, udział w konferencjach naukowych, organizowanie wystaw.

Jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Pieców Kaflowych im. Waltera Wendla w Braniewie, gromadzi piece kaflowe, kafle, archiwalia i inne obiekty związane z dawną techniką grzewczą z myślą o utworzeniu w przyszłości muzeum pieców kaflowych.

Od sześciu lat współpracuje z ogólnopolskim kwartalnikiem Świat Kominków popularyzując dziedzictwo i historię sztuki zduńskiej.

Otrzymała trzykrotnie (w 2002, 2005 i 2008 roku) stypendium naukowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2009roku stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego naprowadzenie prac inwentaryzacyjnych pieców kaflowych na terenie Warmii, Mazur i Pomorza. Jest też od niedawna Wiceprezesem Towarzystwa Miłośników Braniewa, opracowała historię cmentarza kanoników warmińskich we Fromborku, za które w1996 roku otrzymała I nagrodę w konkursie organizowanym przez Społeczny Komitet Ratowania Cmentarzy w Olsztynie a także jest orędownikiem upamiętnienia działalności nauczycielskiej rodziny w przedwojennym Braniewie – prof. Martina Świtalskiego, dr Heleny Świtalskiej i kanonika Warmińskiej Kapituły Katedralnej, rektora Akademii Braniewskiej- prof. Władysława Świtalskiego.

W popularyzację a także badania i inwentaryzację starych pieców kaflowych żywo zaangażowana jest także Pani Weronika Wojnowska z Muzeum we Fromborku, która odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana 2 lata temu.

 

 


Fot. Weronika Wojnowska


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama