W dzisiejszej dobie instalacja kominka w nowobudowanym domu to już niemalże standard, a ogromna gama oferty modeli wkładów grzewczych i typów kominków powoduje, iż nie musi być to też specjalnie droga przyjemność. Bo posiadanie kominka to jest przede wszystkim przyjemność z obcowania z ogniem. Można wręcz powiedzieć, że budowa systemu grzewczego, czy przynajmniej wydajne wykorzystanie kominka jako urządzenia grzewczego, to przejaw zdroworozsądkowego, pragmatycznego podejścia.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Warto podkreślić, że w polskim społeczeństwie coraz wyraźniej wyodrębnia się tzw. klasa średnia, czyli grupa zrzeszająca osoby zarabiające nieco lepiej niż przeciętnie, aktywna zawodowo oraz mogąca pozwolić sobie na inwestycje, chociażby we własny dom. Do tej grupy zwykle adresowana jest oferta firm, producentów, instalatorów urządzeń wydajnie pozyskujących ciepło z kominka, w różny sposób próbujących czy to oszczędzić na wydatkach na ogrzewanie gazem, olejem czy prądem, czy też zracjonalizować je, bowiem ogromną zaletą kominka jest możliwość łączenia przyjemnego (zapach palącego się drewna, urok widoku tlących się polan itp., itd.) z pożytecznym - ciepłem, jakie uzyskujemy w wyniku spalania drewna.
Dlatego, aby myśleć o pełnym użytkowaniu kominka - także wykorzystując możliwości grzewcze - należy koniecznie wyposażyć go w wydajny i nowoczesny wkład grzewczy lub też zdecydować się na rozbudowanie całego systemu. Taki zestaw umożliwia, przy poprawnej budowie, skuteczne dogrzanie nie tylko pomieszczenia, w którym kominek się znajduje.
I tutaj natrafiamy na dylemat, czy decydować się na bardziej rozbudowaną instalację, czy też nie i na jaki model kominka się zdecydować. Należy sobie przede wszystkim zadać pytanie czy to się w ogóle opłaca?
Jaki mamy wybór? Wbrew pozorom duży. Możemy zdecydować się na kominek klasyczny, dający ogień i ciepło w pomieszczeniu, w którym się znajduje lub wybrać pełen system:
- system ogrzewania powietrznego – popularnie zwany DGP (grawitacyjny, lub mechaniczny);
- system ogrzewania wodnego - tzw. płaszcz wodny;
- system akumulacji ciepła, dziś często nazywany ciepłymi kominkami i wykańczany np. kaflami, ale nie tylko.
Oczywiście dylemat tutaj przedstawiony jest bardzo rzadko spotykany w praktyce – najpierw bowiem musimy zdecydować się jak bardzo chcemy wykorzystać funkcje grzewcze naszego kominka i w jaki sposób zamierzamy tego dokonać. Później dopiero decydujemy się na wybór wkładu, niekiedy także wybór formy kominka – gdyż użyteczność grzewcza naszej instalacji niekiedy wymusza pewne kompromisy. Instalacje DGP, a zwłaszcza instalacje c.o. (do kominków z płaszczem wodnym) należy bowiem projektować odpowiednio wcześnie – gdyż później po prostu może być ona praktycznie niemożliwa do wykonania…
Witold Hawajski