Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
1. Projekt domu – już na tym etapie należy pomyśleć o kominku, którego usytuowanie powinno eksponować ogień i być dogodne do obsługi.
2. Komin – bez dobrego komina nie ma szans na dobrze działający kominek (ważny jest system, materiał, przekrój, wysokość, usytuowanie i kierunek przyłączenia).
3. Powietrze – jest równie ważne jak „wydech”. Odpowiedni przekrój i sposób doprowadzenia to priorytetowe sprawy.
4. Co zrobić z ciepłem? – powinien być dobrany odpowiedni typ kominka bądź pieca oraz sposób zagospodarowania ciepła.
5. Materiały do budowy kominka – powinny gwarantować bezpieczeństwo, estetykę, łatwość utrzymania i trwałość, a wkład kominkowy lub piecyk najlepiej żeby spełniał wymogi Ekoprojektu.
6. Kto zbuduje Twój kominek? – nie warto oszczędzać i ryzykować, doświadczenie i referencje są ważniejsze niż „danie szansy” nowym.
7. Kominek świadczy o Tobie – to jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego ważne jest dopasowanie do poziomu domu, wnętrza i pozycji właściciela.
8. Drewno i drewutnia – drewno opałowe powinno być sezonowane około dwa lata, więc powinno zjawić się na długo przed kominkiem, a potem powinno być właściwie przechowywane.
9. Umiejętność palenia – sprawa niby banalna, ale zdecydowana większość posiadaczy kominków… nie umie palić, marnując czas, paliwo, brudząc palenisko, szybę, komin i wnętrze domu, a przede wszystkim zanieczyszczając środowisko.
10. Serwisy – kominek wymaga regularnej obsługi przez użytkownika, kilka razy w roku przez kominiarza i czasem firmowego serwisanta.
Witold Hawajski