Reklama

Polski fachowiec gotowy na europejskie wyzwania

Polacy są młodym i dobrze wykształconym społeczeństwem. Liczba osób posiadających dobre wykształcenie i przygotowanie zawodowe dzięki demokratycznym przemianom i szerokiej dostępności do szkół średnich i wyższych, jest aktualnie bardzo wysoka. Ponad 2,2 miliona Polaków, głównie młodych i wykształconych ludzi, od 1989 roku zasila już europejski rynek pracy.

Polacy są młodym i dobrze wykształconym społeczeństwem. Liczba osób posiadających dobre wykształcenie i przygotowanie zawodowe dzięki demokratycznym przemianom i szerokiej dostępności do szkół średnich i wyższych, jest aktualnie bardzo wysoka. Ponad 2,2 miliona Polaków, głównie młodych i wykształconych ludzi, od 1989 roku zasila już europejski rynek pracy. W krajach, do których trafiło najwięcej emigrantów z Polski – w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii – chwalą jakość pracy Polaków i powierzają im odpowiedzialne stanowiska. Jednak zasadnicza grupa polskich fachowców różnego szczebla nadal oczywiście mieszka w Polsce i z różnych powodów nie chce wyjeżdżać z rodzinnego kraju na stałe. Nie oznacza to, że jeśli ci ludzie nie mieszkają na stałe w Niemczech, Francji czy Holandii, problemem jest korzystanie z ich wiedzy i umiejętności!

 

Już wiele lat temu kilka firm liczących się na europejskim rynku kominkowym otworzyło w Polsce swoje zakłady produkcyjne. Niektóre uczyniły to nawet na długo przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i ponosiły wszelkie konsekwencje tego „pionierstwa”. Dzisiaj nie trzeba już pokonywać aż tak wielkich trudności, by otworzyć w Polsce zakład produkcyjny, magazyny, przedstawicielstwo handlowe. Oczywiście, instytucje monitorujące i media wciąż informują, że sytuacja w zakresie uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nie jest idealna, ale w praktyce przedstawia się to coraz lepiej. Z pewnością jeszcze przez wiele lat poważną zachętą do inwestowania w Polsce będą znacznie niższe koszty pracy. Pamiętać należy, że średnia płaca w Polsce jest niższa niż w najbardziej rozwiniętych krajach. Przy tym niższa płaca wcale nie oznacza niższych kwalifikacji i umiejętności! Również gorsza niż w wielu krajach sieć drogowa wcale nie oznacza, że drogi w Polsce są złej jakości lub nieprzejezdne jak na pustyni! W ciągu ostatnich kilku lat poważnie zmodyfikowano polską sieć dróg, zbudowano drogi szybkiego ruchu, obwodnice miast i wiele kilometrów autostrad. Sieć polskich stacji benzynowych i serwisujących pojazdy jest na poziomie europejskim. Na mapie połączeń lotniczych pojawiło się już nie tylko lotnisko w Warszawie, stolicy kraju, ale też kilka lotnisk regionalnych. Są one obsługiwane przez znanych europejskich operatorów lotniczych. W ostatnim czasie modernizowana jest też sieć kolejowa. Gdy dodamy do tego nieograniczony zasięg telefonii komórkowej i bezprzewodowego internetu oraz coraz lepszą sieć hotelową i restauracyjną, to można obiektywnie stwierdzić, że nie można mieć obaw, jeśli chodzi o przemieszczanie się ludzi i towarów w Polsce.

 

Witold Hawajski

 

Więcej: Kominki PRO 4/2015 (25)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama