Chyba każdy widział kiedyś film, w którym namiętne sceny miłosne miały miejsce przy kominku, a wielu czytelników zna zapewne takie sytuacje nie tyle z ekranu, co z życia… Ogień i sex – do tych skojarzeń przyzwyczaiła nas literatura. Zdaniem znawców feng shui. wzajemne powiązania tych zjawisk są daleko głębsze i bardziej praktyczne niż te potocznie znane.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
W sztuce feng shui dom porównuje się do organizmu człowieka, a zatem nie jest obojętne, co zajmuje jego środek, czyli jest jego sercem. Wychodząc z tego założenia, w centralnej części mieszkania powinny znaleźć się ogień lub ziemia. Gdy jednak podsumujemy wszystkie urządzenia w mieszkaniu, które zawiadują „energią wody”, to dojdziemy do wniosku, że nasze środowisko charakteryzuje pewien nadmiar. Każde mieszkanie wyposażone jest w urządzenia elektryczne, czyli prąd, który płynie właśnie jak woda, oraz liczne użyteczne przedmioty wykonane ze szkła, które również reprezentują tę samą energię. Gdybyśmy zmierzyli ich objętość, to okaże się, że całe nasze mieszkanie „tonie w wodzie". Natomiast kominek czy inne palenisko reprezentuje żywioł ognia, a ponieważ harmonia jest jedną z najważniejszych wartości feng shui, posiadanie kominka należy uznać za konieczność. W przeciwnym razie przewaga żywiołu wody doprowadzić może do nieprzyjemnych dla człowieka konsekwencji, takich jak: brak wzajemnego zrozumienia, a co najważniejsze – brak ogniska domowego. Zapobiegać nadmiarowi wody powinny zwłaszcza osoby mające problemy ze znalezieniem odpowiedniego życiowego partnera lub partnerki.
Ponieważ ogień reprezentuje energię Yang, może on okazać się niezmiernie ważny dla jednej z ośmiu sfer życiowych człowieka. Przypomnę, że każdą przestrzeń mieszkalną można podzielić na osiem stref. Są to strefy: Rodziny, Dostatku, Sławy, Szczęścia Małżeńskiego, Projektów na Przyszłość, Kariery Zawodowej, Relacji z Innymi, i Wiedzy. Brak jednej ze stref oznacza kłopoty w danej dziedzinie, podobnie jak i jej przerost lub choćby niedostatek. Gdy jednak chcemy stymulować którąś z podanych aktywności, wówczas musimy pamiętać, że rejon ognia w każdym pokoju to część południowa i tam należałoby usytuować kominek. Równie dobrym ustawieniem jest miejsce wyznaczone przez kierunek południowo-zachodni, czyli rejon stosunków małżeńskich. Pamiętajmy również o tym, że zbyt małe lub zbyt rozbudowane kominki, które już na pierwszy rzut oka rażą swoimi rozmiarami, stwarzają takie samo zagrożenie, jak nadwyżka wody w mieszkaniu, gdyż powodują dysharmonię. To, co jest dla nas przyjemne, wywołuje u człowieka korzystne skojarzenia i korzystną energię, zaś elementy wystroju, które budzą w nas niepokój, stwarzają problemy.
Wielkość kominka powinna być dostosowana do powierzchni i wysokości pokoju. Najkorzystniejszy kształt kominka charakteryzuje symetria i wydłużony kształt, gdyż jest to forma reprezentowana przez energię ziemi, która współgra z ogniem, zawdzięczając mu swe istnienie. Jest to tym bardziej wskazane, że ziemia jest elementem stabilnym, chroniącym nas przed niekorzystnymi oddziaływaniami. Zaleca się więc wykonanie kominków z cegły, kafelków ceramicznych i marmuru.
W domach z betonu (czytaj: bez kominków) nie ma wolnej miłości – śpiewała Martyna Jakubowicz. Zatem ogień, czyli kominek – dobrze zaprojektowany i usytuowany, to prawie sto procent gwarancji dobrego seksu, harmonii w rodzinie i pomyślności finansowej. Tak przynajmniej wynika z reguł feng shui.
Na podstawie tekstu Mirosława Mazura opracowała Agnieszka Krysa