Mamy wybudowany nowy dom. Jest zaplanowany kominek powietrzny, jednak nie zostało zrobione pod posadzką doprowadzenie dopływu świeżego powietrza. Jest już instalacja podłogowa i są zrobione wylewki. W jaki sposób możemy ten problem rozwiązać?
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Tomasz Nazimek, Perfekt (woj. małopolskie): Brak doprowadzenia powietrza do spalania to kłopot, zwłaszcza jeśli kominek zaplanowany jest w centralnym punkcie domu, a nie przy ścianie zewnętrznej. Jeśli jest przy takowej i będzie planowane wykonanie go w formie zabudowanej (czyli nie będzie to piecyk wolno stojący), to doprowadzenie można przewidzieć w dolnej części obudowy. Tam zmieszczą się przewody, przepustnica zamykająca wyjście na zewnątrz oraz doprowadzenie powietrza do paleniska lub w jego okolice. Jeśli nie da się tego umieścić w obudowie i nie ma opcji poprowadzenia w wylewce, to trzeba zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, czyli na przykład instalację w ścianie zewnętrznej nawiewnika (nawietrzaka) możliwie blisko kominka. Dostarczy on powietrze do pomieszczenia, czyli również do kominka. Jest to mniej wygodne, gdyż może czasem (choć nie zawsze, bo są wersje minimalizujące ten problem) powodować uczucie „powiewu zimnego powietrza”. W takim przypadku obudowa kominka musi być tak wykonana, by powietrze z pomieszczenia miało możliwie łatwy dostęp do wkładu. Ale to opcja, którą traktowałbym jako ostateczność. Na pewno nie wolno zaniedbać tej instalacji i nie wykonać żadnego otworu nawiewnego, gdyż to na pewno wywoła kłopoty z paleniem w kominku lub spowoduje „cofkę” powietrza z wentylacji (np. w kuchni).
Paulina Leszman, MADAR Kominki (woj. pomorskie): Praktycznie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, gdyż jest kilka możliwości. Domniemam, że w miejscu instalacji zostały spełnione warunki co do ułożenia ogrzewania podłogowego, a mianowicie w posadzce w polu powierzchni projektowanej zabudowy nie ma żadnej instalacji hydraulicznej, a pod wylewką nie ma izolacji w postaci styropianu. Niestety zdarza się, że oba warunki nie są spełnione i tutaj ogranicza to możliwości tylko i wyłącznie do puszczenia rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz po posadzce i ukrycie takiego przyłącza w aranżacji zabudowy kominkowej. Prościej jest, gdy miejsce instalacji kominkowej jest w pomieszczeniu podpiwniczonym. W takim przypadku wykonuje się otwornicą przepust przez strop, a przechodzącą rurę PVC w dodatkowej izolacji, podwiesza się pod sufitem piwnicy i w zależności od przeznaczenia pomieszczenia piwnicznego, rurę się zabudowuje lub nie. Jeżeli projektowana zabudowa kominka przylega do jakiejś ściany zewnętrznej, lub pomieszczenia gospodarczego, można wykonać takie przyłącze bezpośrednio po posadzce z wyjściem przez taką ścianę. W każdym przypadku podłączenie takich rur musi być szczelne. Rura PVC nie przewodzi zimna z zewnątrz obiektu w takim stopniu, jak to jest w przypadku kanałów wykonanych z metalu, co wpływa na mniejsze zroszenie przewodu na granicy różnicy temperatur. Bardzo ważnym elementem wykonania takiego przyłącza jest odpowiednie dobranie pola przekroju takiej instalacji. Producenci wkładów kominkowych stosują w swoich urządzeniach różne średnice króćców przyłączeniowych, a też dodatkowym argumentem jest fakt, czy dom posiada wentylację mechaniczną (rekuperację ), czy też nie.