Chcę zainstalować w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz kominek. Mam doprowadzoną rurę w posadzce z powietrzem z zewnątrz w miejsce, gdzie będzie stał kominek. Czy w przypadku wentylacji mechanicznej powinno być szczelne połączenie wkładu kominka z tą rurą? Czy takie szczelne połączenie zapewni maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z kominka?
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Przede wszystkim szczelne połączenie kominka z nawiewem z zewnątrz umożliwia tylko pewna część wkładów kominkowych. Jeśli posiada Pan albo planuje taki zakup, to owszem, jest to najlepsze rozwiązanie. Jakkolwiek dostarczy Pan powietrze do spalania w kominku (albo pod kominek, albo bezpośrednio pod wkład), proszę absolutnie nie stosować szczelnych przepustnic na doprowadzeniu powietrza (takich przepustnic używa się czasem w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła) – przepustnica nawet w pozycji zamkniętej musi mieć pewne nieszczelności. Chodzi o to, by nie dopuścić do braku dostatecznej ilości powietrza do procesu spalania, gdyż może wtedy nastąpić spalanie niepełne i wydzielić się tlenek węgla.
Andrzej Szczęśniak, Kominki.pl (woj. lubelskie): Jak najbardziej połączenie kominka z rurą doprowadzającą powietrze z zewnątrz musi być szczelne, jak również sam kominek musi spełniać konkretne wymagania, aby mógł być zastosowany w domu z rekuperacją mechaniczną. Musi mieć tzw. zamkniętą komorę spalania i nie pobierać powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Przy zastosowaniu powyższych wskazówek, takie połączenie zapewni maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z kominka.