Kupiłem dom z ładnym otwartym kominkiem z kamienia polnego. Chciałbym jednak zwiększyć jego skuteczność. Czy zastosowanie drzwiczek kominkowych z otworami na wlot powietrza do paleniska coś pomoże? Palenisko jest wykonane z cegły szamotowej. Z kolei rozważam też kasetę kominkową – czy ostatecznie decydując się na to rozwiązanie, mogę lub muszę rozebrać ściany paleniska? O ile procent mogę ewentualnie zwiększyć skuteczność kominka w tych dwóch przypadkach?
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Tomasz Nazimek, Perfect (woj. małopolskie) - Ekspert kominki.org z zakresu budowy, montażu i eksploatacji kominków:
Najprostszym rozwiązaniem jest wstawienie drzwiczek. Ich zastosowanie z pewnością nieco pomoże, ale „nieco” – to właściwe słowo, bo efekt takiej modernizacji zwiększy sprawność nie więcej niż o 10% (czyli w przypadku kominka otwartego z cegły szamotowej sumarycznie pewnie około 20-25%). Z kolei zastosowanie kasety może podnieść sprawność urządzenia nawet do 60% sumarycznie. Jest to więc zdecydowanie bardziej skuteczna metoda, ale też bardziej kosztowna. Może Pan zabudować kasetę bez wyburzania ścianek, ale pod warunkiem, że właściwie dobierze Pan jej rozmiary. Wybór kaset na rynku jest ogromny, więc nie powinno być z tym problemu. Najmniej budowlanych ingerencji jest w przypadku tzw. kasety rurowej, która nie wymaga żadnej rozbiórki i nowego przyłącza do komina. Ostatecznie można zamówić kasetę na wymiar – ale tego typu rozwiązanie będzie prawdopodobnie bardziej kosztowne niż standardowo dostępny produkt.
Marzena Grotha-Czerwińska, Salonik u Marzeny (woj. pomorskie) – Specjalistka w zakresie kominków i kamienia naturalnego:
Chcąc zwiększyć sprawność kominka otwartego, nie wystarczy zainstalowanie drzwiczek z regulacją powietrza – odzysk ciepła zwiększymy jedynie 10% do 20%. Przy wymianie na kasetę kominkową, zwiększamy sprawność kominka, burząc czopuch, nie naruszając ścianek bocznych dekoracyjnych, tworząc nowy dystrybutor ciepła z dostępnych materiałów na rynku, np. marek Skamol czy Promat. Należy zapewnić odpowiednią cyrkulację ciepła przez wloty i wyloty powietrza. Czasami jednak przy takiej adaptacji burzenie jest nieuniknione, ponieważ palenisko jest zbyt małe lub wykonane w trapezie i ciężko znaleźć wkład kominkowy pasujący do otworu paleniska.