J jak jakość
Pelety nie bez przyczyny zostały uznane za najciekawsze paliwo końca XX i początku XXI wieku. Okazały się najbardziej uniwersalnym paliwem stałym, opartym na odnawialnym i biologicznie neutralnym surowcu o wysokiej wartości kalorycznej. Jedną z najważniejszych cech dobrego peletu jest jego jakość. Dlaczego? Dopóki kocioł czy piec na pelety grzeje prawidłowo, nikt nie zastanawia się nad normami. Jeśli mamy wybór, to wtedy liczy się najniższa cena. Zdanie zmieniamy w momencie, kiedy zaczynają się problemy, np. zbyt wysokie zużycie paliwa, zbyt duża ilość popiołu, szlakowanie się popiołu, czy po prostu zapychanie palnika.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe
Dobra twardość peletu zabezpiecza przed ścieraniem się i pyleniem podczas jego transportu i podawania w palniku. Jest ona efektem starannego przygotowania surowca, jakości jego zmielenia, kondycjonowania za pomocą suchej pary uwalniającej ligninę.
Prawidłowo wykonane pelety mają gładką, połyskliwą warstwę zewnętrzną, chroniącą je przed ścieraniem. Najostrzejsze normy dopuszczają przy produkcji 2,2% masy tzw. odsiewu, czyli frakcji drobniejszej od średnicy peletu. Jednocześnie przyjmuje się, że przewiezienie peletów przez każde 100 km spowoduje, że na skutek ścierania się powstanie dodatkowo około 0,1% masy odsiewu. Wpływa na to także na jakość pakowania. Im bardziej ograniczymy możliwość przesuwania się i ocierania o siebie peletów w czasie transportu, tym mniej będzie drobnej frakcji i pyłu.
Przechowywanie – pelet powinien być przechowywany w suchych warunkach (nie może na niego padać śnieg czy deszcz), ponieważ wraz ze wzrostem wilgotności peletu spada jego wartość opałowa.
Kupując pelet bez gwarancji jakości, należy liczyć się z podwyższonymi kosztami serwisowymi kotła.
Nie należy używać peletu:
• o złej lub wątpliwej jakości, czyli peletu słabo zbitego, rozpadającego się w rękach, puchnącego, rozwarstwiającego się czy rozpadającego. W najlepszym przypadku ślimak może rozkruszyć go do końca i do komory spalania dojdzie częściowa trocina, która szybko się wypali, da mało ciepła i znacznie zwiększy ilość spalonego produktu;
• z dużą zawartością kory, może on bowiem szlakować, żużlować, tworzyć trudny do skucia, twardy nagar;
• z widocznym laminatem, płytą meblową, okleiną czy farbą. To oznaki bardzo dużych nieczystości w pelecie i tym samym ogromnych kłopotów w czasie palenia – z nagarem, czyszczeniem itp. (taki pelet ma niewiele wspólnego z ekologicznym spalaniem).
Granulat wątpliwej, nieznanej, niesprawdzonej marki lub producenta należy testować w mniejszych ilościach i sprawdzać w spalaniu zanim zdecydujecie się Państwo zakupić większą ilość. Takiej próby nie powinno się robić latem. W tym okresie grzeje się zazwyczaj CWU, przez co nie jest to miarodajna próba. Piec, kocioł, kominek itp. nie pracuje bowiem na pełnej mocy i wyniki mogą być przekłamane. Pelet początkowo może okazać się jakościowo dobry, jednak zimą, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na dużą moc pieca, efekt spalania może być zupełnie inny – nie osiągniemy na nim zadanych temperatur i będzie zauważalna duża ilość popiołu, który może powodować zgorzeliny oraz nagar. Nieczęsto można testować piec w pełni sezonu. Dlatego też warto wybierać sprawdzony, dobry pelet. Najpewniejsze pelety, które w większości przypadków można wybrać „w ciemno”, to takie, które posiadają certyfikat i normy jakości, są wizualnie dobrze przygotowane i pozbawione cech, o których wspominaliśmy wyżej. Takie pelety dają gwarancję dobrego i bezproblemowego palenia.
Pelet to rodzaj opału, którego jakość i każde niedoskonałości kocioł czy palnik szybko zweryfikuje, a zmartwiony klient wypowie wtedy powszechnie znaną w branży frazę: Ostatni raz kupiłem tam pelet. Dlaczego nasze produkty zasługują na zaufanie? Jako pierwsi w Polsce mamy dwie ścieżki certyfikacji gwarantujące naszym Klientom, że pelet barlinecki ma powtarzalną jakość premium. Nasze produkty zostały ocenione jako jedne z najbardziej stabilnych (powtarzalnych) jakościowo granulatów paliwowych na rynku. Wybierając nasz produkt, mają Państwo pewność, że zawsze używamy 100% własnych surowców, czyli 100% naturalnego, ekologicznego drewna. Surowiec, wykorzystywany do produkcji peletu barlineckiego, nie jest przypadkowy. Podlega na każdym etapie obróbki nieustannej, podwójnej kontroli, zapewniając zawszę tę samą, sprawdzoną jakość. Certyfikaty obligują nas do utrzymania najwyższego europejskiego poziomu jakości.
Materiał przygotowany przez redakcję Świata Kominków, wspólnie z firmą Barlinek