Reklama

Apel o sprzedaż suchego drewna

Apelujemy o poparcie naszej akcji "Dbamy o czyste powietrze", by na stacjach benzynowych sprzedawane było tylko i wyłącznie drewno o wilgotności do 20%. W ramach akcji redakcja "Świata Kominków" i portalu www.kominki.org wysłała oficjalne pismo do Prezesa Zarządu PKN Orlen.
Apel o sprzedaż suchego drewna
Apel o sprzedaż suchego drewna

Apelujemy o poparcie naszej akcji "Dbamy o czyste powietrze", by na stacjach benzynowych sprzedawane było tylko i wyłącznie drewno o wilgotności do 20%. W ramach akcji redakcja Świata Kominków i portalu www.kominki.org wysłała oficjalne pismo do:

  • Prezesa Zarządu PKN Orlen,
  • Prezesa Zarządu Circle K Polska,
  • Prezesa zarządu BP Europa SE, Oddział w Polsce,
  • Prezesa Zarządu AMIC POLSKA,
  • Prezesa Zarządu Shell Polska,
  • Prezesa Zarządu Grupy Lotos,
  • Ministra Środowiska,
  • Minister Przedsiębiorczości i Technologii,
  • Pełnomocnika premiera do spraw programu "Czyste powietrze".

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Treść pisma poniżej: 

Szanowny Panie, 

korzystanie z kominków i piecyków, jak również różnego rodzaju palenisk ogrodowych spalających drewno, to jeden z istotnych elementów stylu życia Polaków w XXI wieku. Oczywiście najlepiej korzystać z urządzeń spełniających wymagania ekologiczne, co wiąże się ze spełnianiem wymogów technicznych przez producentów i dystrybutorów. To jednak nie wystarczy, jeśli nie będzie używane odpowiedniej jakości paliwo.

Przyjmuje się, że drewno spalane w kominkach, piecykach, grillach itp. powinno mieć poziom wilgotności poniżej 20%. Drewno świeżo ścięte zawiera powyżej 65% wody, dlatego odpowiednie do spalania parametry posiada wyłącznie drewno sezonowane albo poddane procesowi suszenia. Spalanie drewna o zbyt dużej wilgotności powoduje obniżenie parametrów spalania urządzenia (kominka, pieca, piecyka itp.), co dla użytkownika oznacza: 

– znaczny spadek sprawności,

– mniejszą ilość wytworzonej energii.

Przede wszystkim jednak niższa temperatura spalania, będąca wynikiem konieczności odparowywania wody zawartej w drewnie, oznacza dla środowiska: 

– zwiększoną emisję ciał smolistych, 

– zwiększoną emisję pyłów PM10 i PM2,5 zagrażających zdrowiu i życiu. 

Na stacjach benzynowych oraz w sklepach wielkopowierzchniowych, które są popularnymi miejscami zakupu paliwa do grilli ogrodowych i kominków, sprzedawane jest drewno kominkowe w zdecydowanie detalicznych opakowaniach (siatki). Z pewnością nie jest to drewno przeznaczone do długiego składowania i sezonowania, tylko do natychmiastowego spalania. Jeżeli jest to drewno o zbyt dużej wilgotności, to jego spalanie jest wyjątkowo niekorzystne dla środowiska. Na całym świecie (również w Polsce) jest prowadzonych wiele akcji propagujących spalanie wyłącznie suchego drewna. Robią to instytucje państwowe, samorządy lokalne i organizacje społeczne.

Brytyjskie Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA) w ramach programu poprawiania jakości powietrza Clean Air Strategy w 2018 roku zasugerowało, aby drewno przeznaczone do natychmiastowego spalania było wyraźnie oznakowane jako „Ready to Burn” („Gotowe do palenia”), żeby nie wprowadzać w błąd nabywców. To bardzo dobry kierunek, dlatego jako redakcja magazynu Świat Kominków oraz portalu www.kominki.org, gdzie propagujemy od wielu lat kominki i piece oraz ich bezpieczną i przyjazną dla środowiska eksploatację, apelujemy, aby sprzedawane w Polsce w niewielkich opakowaniach drewno kominkowe, oferowane głównie na stacjach paliwowych i w sklepach wielkopowierzchniowych, było WYŁĄCZNIE drewnem kwalifikującym je do natychmiastowego spalania i było WYRAŹNIE oznakowane. Może to być prosty i skuteczny, a zarazem wizerunkowo korzystny wkład w poprawę jakości powietrza w Polsce.

Redakcja magazynu Świat Kominków i portalu www.kominki.org 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama