Zaufanie = jakość = wybór
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem. Aby uzyskać ten efekt, oprócz posiadania urządzeń spełniających wymogi Ekoprojektu, ważne jest również stosowanie dobrego paliwa. Czy używanie peletu do ogrzewania domu się opłaca? Czy faktycznie jest on tak wygodny i ekologiczny? Wspólnie z europejskim producentem peletu – firmą Barlinek – odpowiadamy, jak jest w rzeczywistości. O to, co jest silną stroną peletu, zapytaliśmy pana Rafała Węcka, dyrektora firmy Barlinek.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe
Dlaczego pelet?
Pelet drzewny to najlepsza alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, nowoczesna, ekologiczna i opłacalna. Jest idealnym źródłem ciepła wszędzie tam, gdzie ważny jest komfort i niezawodność: w domach, małych kotłowniach, ale też w firmach i obiektach użyteczności publicznej. Stosuje się go do kotłów, nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do jego spalania), piecyków peletowych, a nawet do urządzeń na taras. Szczególnie dobrze sprawdza się w budynkach, w których nie można skorzystać z innych form ogrzewania, takich jak sieć miejska czy ogrzewanie gazowe. Pelet charakteryzuje się bardzo dobrym stosunkiem kosztów produkcji do jakości paliwa. Jego wartość opałowa wynosi około 18 MJ/kg. Przy czym wartość opałowa węgla kamiennego wynosi przynajmniej w teorii około 25 MJ/kg (w praktyce nie przekracza 20 MJ/kg). Pelet to paliwo, które odbieramy od producenta w praktycznych 10- lub 20-kilogramowych workach bądź też większych, tzw. big bagach. Nasze paliwo jest oczywiście certyfikowane znakami jakości ENplus lub DINplus, co daje pewność, że jest ono wyprodukowane z czystej trociny, bez kory, piasku i związków chemicznych.
Czy każdy pelet jest taki sam?
Oczywiście, że nie. To jakość decyduje o zadowoleniu i ostatecznie rachunku ekonomicznym. Dlatego warto patrzeć, od kogo i gdzie się go kupuje. Coraz częściej odnotowywane są bowiem przypadki nadużyć i zafałszowań. Efektem tego jest nawet stworzenie tzw. czarnej listy producentów. Powstała ona nie tylko w trosce o dobre imię uczciwych producentów, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo oraz satysfakcję użytkowników. Zauważa się nieuczciwe praktyki związane z posługiwaniem się przez podmioty nieuprawnione certyfikatem ENplus czy podawaniem nieprawdziwych informacji o posiadanym certyfikacie na stronach internetowych, portalach sprzedażowych, materiałach marketingowych bądź opakowaniach.
Dlaczego wasze produkty zasługują na zaufanie?
Pelet to rodzaj opału, którego jakość i każdą niedoskonałość kocioł lub palnik szybko zweryfikuje. Jako pierwsi w Polsce mamy dwie ścieżki certyfikacji gwarantujące naszym Klientom, że pelet barlinecki ma powtarzalną jakość premium. Nasze produkty zostały ocenione jako jedne z najbardziej stabilnych (powtarzalnych) jakościowo granulatów paliwowych na rynku. Wybierając nasz produkt, mają Państwo pewność, że zawsze używamy 100% własnych surowców, czyli 100% naturalnego ekologicznego drewna. Na każdym etapie obróbki podlega on nieustannej kontroli, zapewniając zawsze tę samą sprawdzoną jakość. Certyfikaty obligują nas do utrzymania najwyższego europejskiego poziomu jakości.
Dlaczego warto wybrać pelet?
Ogrzewanie peletem spełnia surowe normy Ekoprojektu i jest cenione na całym świecie. Można też skorzystać z dopłat do wymiany urządzeń w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ekologia jest ważna, ale życie pokazuje, że równie ważnym argumentem może okazać się czynnik ekonomiczny. Dlatego sumując obie wartości, coraz częściej jako użytkownicy wybieramy pelet.
Materiał przygotowany przez redakcję Świata Kominków, wspólnie z firmą Barlinek
Zadaj pytanie: [email protected]