Reklama

Jak poprawić ciąg kominowy? - typy wyciągów kominowych

Kominek to urządzenie, które dopełnia wygląd naszego salonu, a piękny ogień budzi podziw gości. Często jednak zdarza się, że urządzenie to zamiast cieszyć sprawia właścicielom wiele kłopotów. Problem z rozpaleniem ognia, dym w salonie podczas dokładania opału czy okopcona szyba to najbardziej typowe trudności, które zgłaszają nam użytkownicy kominków. Przyczyn takich problemów może być wiele, a jedną z najbardziej prawdopodobnych jest niewłaściwy ciąg kominowy.
Jak poprawić ciąg kominowy, Almeva

Kominek to urządzenie, które dopełnia wygląd naszego salonu, a piękny ogień budzi podziw gości. Często jednak zdarza się, że urządzenie to, zamiast cieszyć, sprawia właścicielom wiele kłopotów. Problem z rozpaleniem ognia, dym w salonie podczas dokładania opału czy okopcona szyba to najbardziej typowe trudności, które zgłaszają nam użytkownicy kominków. Przyczyn takich problemów może być wiele, a jedną z najbardziej prawdopodobnych jest niewłaściwy ciąg kominowy. 

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

Ciąg kominowy powstaje w wyniku różnicy temperatur między ciepłym gazem w kominie a zimnym powietrzem na zewnątrz. Im zimniejsze jest powietrze na zewnątrz, a cieplejsze spaliny w kominie, tym ciąg kominowy jest większy. Komin jest odpowiedzialny za odprowadzenie spalin do atmosfery. Jeśli komin jest niedrożny, ma za mały przekrój, jest zbyt niski albo jego wyjście jest poniżej kalenicy dachu, odprowadzenie spalin może być utrudnione, a w konsekwencji ciąg kominowy będzie niewystarczający. Również silny wiatr, niskie ciśnienie lub wysokie zabudowania czy drzewa uniemożliwiające swobodne odprowadzenie spalin, zakłócają ciąg kominowy. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które chronią komin i mają zapewnić prawidłowy ciąg kominowy. Najprostszym i najbardziej niezawodnym sposobem regulowania ciągu kominowego są mechaniczne nasady kominowe zwane wyciągami kominowymi. Są to mechaniczne, podłączane do prądu urządzenia, umieszczane na szczycie komina, w których silnik porusza łopatkami wentylatora i generuje ciąg w kominie. Sterownik współpracujący z wyciągiem i umieszczony w pobliżu kominka pozwala użytkownikowi regulować wielkość ciągu kominowego w zależności od sposobu użytkowania kominka. Można również zastosować elektroniczny sterownik współpracujący z czujnikiem temperatury zainstalowanym w kominie – wówczas praca wyciągu kominowego jest automatycznie dostosowywana do fazy pracy kominka. Podczas rozpalania w kominku sterownik zwiększa ciąg kominowy, a wraz ze wzrostem temperatury spalin w kominie – zmniejsza go. Przed dołożeniem opału do kominka sterownik również zwiększa ciąg kominowy, dzięki temu do salonu nie dostaje się dym, a właściciel może cieszyć się swoim kominkiem.

Typy wyciągów kominowych


• RS – wyciąg kominowy o obłym kształcie, przeznaczony do kominków (i pieców) opalanych drewnem lub innymi paliwami stałymi, instalowany na szczycie komina, wyrzucający spaliny na boki. Ma zastosowanie w miejscach, gdzie przepływ spalin nie jest zakłócony, czyli nie ma wysokiej kalenicy, wysokich drzew lub zabudowań.
• RSV – wyciąg kominowy o kształcie sześcianu, przeznaczony do kominków (i pieców) opalanych drewnem lub innymi paliwami stałymi, instalowany na szczycie komina, wyrzucający spaliny wysoko do góry. Ma zastosowanie w miejscach, gdzie w pobliżu komina są przeszkody w postaci wysokiej kalenicy, wysokich drzew lub zabudowań. Zastosowanie tego wyciągu zapobiega opadaniu sadzy na pobliski taras czy markizy.
• RSHG, RSVG – wyciągi kominowe do kominków gazowych z poziomym (RSHG) i pionowym (RSVG) wyrzutem spalin. Mają zainstalowany czujnik, który powoduje odłączenie dopływu gazu do kominka, jeśli spaliny nie mogą być prawidłowo odprowadzone.
• RHGC – nowość – wyciąg kominowy do kominków gazowych z kominami powietrzno-spalinowymi. Pozwala zredukować średnicę przewodu kominowego z wymiaru 130/200 mm do wymiaru 80/125 mm. Komin może mieć nawet 30 m długości (w tym 11 m w poziomie) i 5 kolan. Sterownik do tego wyciągu (EFC21) odłącza dopływ gazu do kominka, jeśli ciąg kominowy jest niewystarczający i spaliny nie mogą być prawidłowo odprowadzone.
• Draftbooster – nowość – wyciąg kominowy do małych kominków o mocy do 8 kW, opalanych drewnem, prosty w montażu i obsłudze – typowe rozwiązanie Plug and Play. Sterowanie wyciągiem odbywa się za pomocą dołączonego pilota. Idealne rozwiązanie dla użytkowników mających problem z rozpaleniem w kominku. Po uzyskaniu właściwego ciągu urządzenie można wyłączyć.

Sterowniki to urządzenia podłączane do wyciągu kominowego (przewodowe lub bezprzewodowe), które zapewniają nam wpływ na parametry jego pracy:
• EFC16 – prosty sterownik, który poprzez pokrętło pozwala zwiększyć lub zmniejszyć obroty wentylatora.
• EFC18 – sterownik współpracujący z zainstalowanym w kominie czujnikiem temperatury i zaprogramowanym działaniem. Podczas rozpalania wyciąg pracuje z najwyższą prędkością, w miarę wzrostu temperatury w kominie prędkość wentylatora się zmniejsza. Po wygaszeniu kominka wentylator przedmuchuje komin, usuwając resztki spalin, co przedłuża trwałość komina.
• EW41 – bezprzewodowy sterownik do wszystkich typów wyciągów, który można dowolnie programować.

Zapraszamy do kontaktu:
Barbara Miernik tel. 602 389 927,
e-mail: [email protected] lub
http://www.almeva.pl/pl/dzial-handlowy

Almeva sp. z o.o.
43-200 Pszczyna, ul. Cieszyńska 2
tel. 32 475 7104
www.almeva.pl


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama