KOMINKI, PIECE, PIECYKI...
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Gorące typy
Różnorodność kominkowego ognia może sprawiać problem. Problem z wyborem. Pomóc może spojrzenie na to z perspektywy tego, jakie potrzeby i cele ma spełnić nasze „domowe ognisko”. Wygoda, prestiż, niezawodność, efektywność, a może swoboda? Co jest dla nas priorytetem? Nie bez znaczenia są też obowiązujące przepisy, warto także zapoznać się z lokalnymi uchwałami o poprawie jakości powietrza. Każdy rodzaj kominkowego urządzenia jest w czymś szczególnie wyspecjalizowany i dzięki temu w danej sytuacji lepszy od innych. Sprawdźcie, który najlepiej odpowiada na Wasze indywidualne potrzeby.
Aldona Mazurkiewicz
Dodajemy gazu
Nowoczesny, wygodny, atrakcyjny. Mowa o gazowym kominku, który od kilku lat zyskuje na popularności. Wielu z nas, przyzwyczajonych do wygody i nowoczesności w wielu aspektach życia, również takich atrybutów oczekuje od swojego kominka. Sterowany elektronicznie – również smartfonem, niemal bezobsługowy kominek gazowy nie wymaga zbyt wielu prac przygotowawczych przed uruchomieniem w trakcie użytkowania ani porządkowych po zakończeniu wieczoru przy kominku. Wybór palenisk gazowych jest bardzo duży. Pochodzą one od polskich i zagranicznych producentów, są małe i duże, bardziej lub mniej zaawansowane technicznie. Wszystko zależy od preferencji i zasobności portfela.
Aldona Mazurkiewicz
Kominkowa moda z Włoch
Włoskie firmy kominkowe to poważni producenci w skali Europy, to innowacyjna technika i wzornictwo, które zachwyca cały kominkowy świat. Włoskie firmy kominkowe zatrudniają wielu projektantów, dają pracę tysiącom ludzi. Włoski organizator, firma Piemmeti z Padwy od lat tworzy imponującą imprezę, wzorzec promocji kominków i palenia drewnem. Epidemia koronawirusa bardzo dotknęła Włochy, ale najbardziej Północne Włochy, czyli tereny, na których działa większość kominkowych producentów i gdzie odbywa się Progetto Fuoco. Ta relacja, pokaz pięknych i innowacyjnych włoskich produktów, niech będzie wyrazem solidarności i wsparcia zespołu ŚWIATA KOMINKÓW.
Witold Hawajski
Płomień Roku 2019
W tym roku po raz piętnasty redakcja naszego magazynu przyznała nagrody Płomień Roku dla najlepszych produktów, firm, wydarzeń i realizacji w branży kominkowej. Przedstawiamy laureatów nagrody i nominowanych w siedmiu kategoriach. Rozdanie nagród odbyło się 4 lutego 2020 roku podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Kominkowych KOMINKI.
KUCHNIE, GRILLE, WĘDZARKI...
Zostań na tarasie i w ogrodzie
Obecnie prawdziwymi szczęściarzami możemy nazwać tych, którzy posiadają domy z ogrodami, najlepiej położone z dala od miasta. Mają oni możliwość odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, zrobienia grilla czy porządków w ogrodzie. Nadchodzący sezon wakacyjny będzie najprawdopodobniej sezonem tarasowo-ogrodowym, dlatego warto zadbać o ład i atrakcyjny wygląd ogródka. Aby czas spędzony na świeżym powietrzu był jeszcze przyjemniejszy, pełen relaksu i miłych doznań, warto też pomyśleć o odpowiedniej oprawie w postaci ognia w ogrodzie, który może mieć wiele „twarzy”.
Magdalena Balicka
TO CO NAS OGRZEWA
Czyste powietrze... a gdzie kominek?
Od kilku lat Polacy w swoich nowych domach oraz tych poddawanych renowacji dokonują „energetycznego zwrotu”. Kocioł węglowy, nawet ten „samoobsługowy” na ekogroszek, coraz częściej ustępuje miejsca dla czystej i bezobsługowej instalacji grzewczej na gaz lub prąd. Co istotne, takie inwestycje od jakiegoś czasu są wspierane różnymi systemami dofinansowania i dotacji. Dodatkowo jeśli dobrze zsynchronizujemy potencjał naszego super-czystego i super-dotowanego ogrzewania z tym, co oferuje kominek, piecyk lub piec kaflowy, to z pewnością decydując się na sfinansowanie naszego indywidualnego programu KOMINEK +, dobrze zainwestujemy pieniądze, będziemy bezpieczni i zadowoleni.
Witold Hawajski
ŻYCIE NA GORĄCO
Parę słów o drewnie z perspektywy pandemii
Poczucie zagrożenia wzmacnia w nas potrzebę niezależności i asekuracji wobec potencjalnych ograniczeń. Niewiele trzeba, aby zapewnić sobie możliwość samodzielnego ogrzewania własnego domu, nawet w warunkach globalnego kryzysu. Drewno kominkowe można przechowywać w odpowiednich warunkach przez wiele lat. Nie zepsuje się i będzie naszym najlepszym zabezpieczeniem na kryzysy systemu. I chociaż jako paliwo podstawowe powoli schodzi na plan dalszy, to nadal niezastąpione jest jego spalanie jako atrakcji wieczoru przy kominku, jako możliwość dogrzewania w zimne dni, czy jako paliwa o szczególnych walorach kulinarnych.
Lech Kowalewski
PRZYJAZNY KOMINEK: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA
Piecyk na pelet z kominem czy bez?
Piecyki na pelet to wygodny sposób ogrzewania, coraz częściej również z pięknym widokiem ognia. Jedna z obiegowych opinii mówi, że piecyki na pelety nie potrzebują tradycyjnego komina, bo przecież automatyczne urządzenia na pelet posiadają wbudowany wentylator spalin, który je wydmuchuje. Warto w takim razie zadać sobie pytanie, czy kominek na pelet będzie dobrze i bezpiecznie pracował bez komina. Odpowiedź jest prosta – nie. Projektując odpowiednią i bezpieczną instalację kominową do domowego urządzenia na pelet, należy wziąć pod uwagę zarówno regulacje prawne, jak i zalecenia samych producentów piecyków.
Przemysław Kubiak