Małopolscy rolnicy zamieścili na Facebooku wpis skierowany do wicemarszałka województwa odpowiedzialnego za ochronę powietrza, zaczynający się od słów:
„Panie Marszałku Urynowicz,
Rolnicy wracają pod urząd marszałkowski z powodu zakazu stosowania paliw stałych...”
Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym obszarem w Polsce objętym zakazem stosowania paliw stałych. Dotknął on również rolników posiadających mniejsze gospodarstwa, produkujących głównie warzywa – te polskie, zdrowe.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Wpis nawiązuje do manifestacji w lutym 2020 roku, kiedy to rolnicy zażądali możliwości używania paliw stałych w nowoczesnych urządzeniach i edukacji o prawidłowym spalaniu zamiast rozszerzania zakazu na całe województwo. Efektem tego wydarzenia było przesunięcie konsultacji antysmogowych w Małopolsce o kilka miesięcy, do czasu zakończenia pandemii. Wicemarszałek wyniósł wtedy do rolników naprędce sporządzone pismo do Ministra Klimatu Michała Kurtyki z prośbą o zmianę przepisów ogólnopolskich rzekomo nie pozwalających na wypełnienie żądań rolników.
Zabieg ten okazał się klasyczną spychologią, bo jak dowiedzieli się rolnicy – urzędnicy ministerstwa zajmujący się tą sprawą twierdzą, że przepisy krajowe niczego w tym temacie nie blokują – urzędy marszałkowskie mają wolną rękę i możliwość spełnienia przedstawionych postulatów. Jednak do dziś rolnicy nie otrzymali oficjalnej informacji o stanie załatwienia tej sprawy i wygląda na to, że wznowią protesty pod urzędem w Krakowie.
To już kolejna grupa po kominiarzach, zwolennikach biomasy oraz ekologach wytykająca bałagan i manipulacje twórcom uchwał zwanych antysmogowymi.
Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne
Portal zielonecieplo.pl to think-tank zajmujący się tematyką energii i ekologii, opisujący dokładnie ich powiązanie. Na portalu prezentowane są artykuły opisujące głównie zagadnienia Odnawialnych Źródeł Energii, ze szczególnym uwzględnieniem drewna.
Autorami na portalu są specjaliści polskich i europejskich instytucji pozarządowych, rządowych i naukowych z zakresu ekologii i transformacji energetycznej.
Celem think-tanku „Zielone Ciepło” jest działanie w interesie bezpieczeństwa energetycznego Polaków z poszanowaniem nauki i zasad zrównoważonego rozwoju.
Czytaj więcej na www.zielonecieplo.pl