Od dnia 1 lipca 2020 roku weszły w życie przepisy znacznie podwyższające stawkę podatku od towarów i usług (VAT) obowiązującą drewno opałowe. Można to wprost przetłumaczyć na podwyższenie ceny energii z biomasy leśnej. Z punktu widzenia ekologii i ochrony klimatu jest to informacja negatywna. Biomasa drzewna jest bowiem odnawialnym źródłem energii. Zgodnie z polityką klimatyczną Europy powinno się zwiększać udział takiego rodzaju ciepła w całkowitym miksie energetycznym, czyli promować. Wzrost podatku aż o 15% do działań promocyjnych nie należy.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Mamy w Polsce służby, które kreują politykę klimatyczną i jest to osobne Ministerstwo Klimatu. Dziwi fakt, że resort ten nie potrafił dopilnować, żeby ustawa tego typu nie czyniła energii odnawialnej droższą i przez to mniej dostępną. Tym bardziej, że treść ustawy (z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. poz. 1751 z późn. zm.) jest znana już od niemal roku.
Być może taką postawę można wytłumaczyć tym, że Ministerstwo Klimatu współpracuje blisko z Polskim Alarmem Smogowym. Z organizacją, która, jak twierdzi jej prezes, nie ma celów ekologicznych tylko osiągnięcie odpowiedniego wskaźnika jakości powietrza. Wprowadzanie zakazów spalania paliw stałych czy podwyższanie podatków na odnawialne źródła energii kojarzy się z działaniem na zasadzie „cel uświęca środki”. To jest ekologii obce, bo liczy się zrównoważony rozwój a podejmowanie radykalnych działań musi być najpierw przeanalizowane pod kątem szerokich konsekwencji. W tym wypadku zaniedbany jest interes klimatyczny Polski i Europy. Zasadne staje się pytanie czy współpraca Ministerstwa Klimatu z Polskim Alarmem Smogowym nie ogranicza tego resortu. Może warto o to spytać Prezydenta i Premiera RP, żeby bardziej obiektywnie tę zażyłość mogli ocenić i ewentualnie przeprowadzić rozmowy z ministrem.
Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne
Portal zielonecieplo.pl to think-tank zajmujący się tematyką energii i ekologii, opisujący dokładnie ich powiązanie. Na portalu prezentowane są artykuły opisujące głównie zagadnienia Odnawialnych Źródeł Energii, ze szczególnym uwzględnieniem drewna.
Autorami na portalu są specjaliści polskich i europejskich instytucji pozarządowych, rządowych i naukowych z zakresu ekologii i transformacji energetycznej.
Celem think-tanku „Zielone Ciepło” jest działanie w interesie bezpieczeństwa energetycznego Polaków z poszanowaniem nauki i zasad zrównoważonego rozwoju.
Czytaj więcej na www.zielonecieplo.pl