Środek lata, a głosowania nad przepisami antysmogowymi idą pełną parą. Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego przegłosowali właśnie zapisy uchwały dla tego województwa. Jak większość tego typu dokumentów, zawiera ona harmonogram wymiany urządzeń grzewczych na mniej emisyjne. Najbliższy istotny termin to 1 lipca 2023 roku, kiedy kończy się możliwość użytkowania pozaklasowych kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Znalazł się w uchwale jednak kontrowersyjny zapis o dużym znaczeniu zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym. Chodzi o zakaz używania urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi w przypadku dostępu do sieci gazowej, który ma obowiązywać od 1 lipca 2026 roku. Ekonomicznie otwiera on w dużej skali rynek dla gazu ziemnego ograniczając jednocześnie użytkowanie biomasy leśnej (drewna, pelletu). Zapis ten jest bardzo chwalony przez aktywistów z Polskiego Alarmu Smogowego, którzy upatrują w nim zbawienia w postaci mniejszej emisyjności pyłów do powietrza. Pracownicy fundacji Frank Bold są podobnego zdania ale idą jeszcze dalej – wytykają twórcom uchwały, że zapis ten nie funkcjonuje natychmiast. Przeszkadza im, że tam, gdzie jest dostęp do gazu ziemnego, będzie można zainstalować nowy kominek spełniający europejskie normy ekoprojektu.
Jednak z ekologicznego punktu widzenia jest zupełnie inaczej niż przekonują przywołane powyżej organizacje. Zapis taki jest bowiem „ustawowym niszczeniem klimatu” gdyż promuje używanie kopalnego gazu zakazując jednocześnie używania biomasy leśnej, która jest odnawialnym źródłem energii (dokładniej opisane w artykule: http://zielonecieplo.pl/nowe-zasady-antyklimatycznego-skubania-polski/). Owszem istnieje różnica w emisji pyłów na niekorzyść urządzeń biomasowych, ale jest ona niewielka i nie ma żadnych opracowań naukowych pokazujących, że używanie nowoczesnych urządzeń na biomasę leśną jest przyczyną nadmiernego zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, powszechne używanie kominków i innych, spełniających normy ekoprojektu urządzeń na paliwa stałe na zachodzie Europy pokazuje, że takiej koincydencji nie ma.
Z kolei różnica w emisji CO2 jest ogromna i niekorzystna dla urządzań zasilanych gazem ziemnym, co niweczy cele klimatyczne, jakie chce osiągnąć nowoczesna Europa.
Jaki więc cel mają organizacje „antysmogowe”, które takie zapisy promują?
Świętokrzyska Uchwała Antysmogowa potwierdza bardzo ważny wniosek – trzeba powstrzymać umieszczanie w uchwałach i programach ochrony powietrza niekorzystnych zapisów o zakazie instalowania i używania urządzeń na biomasę leśną. Jest to powszechnie robione za pomocą firmy Atmoterm, która takie propozycje przedstawia w całej Polsce. Trzeba z tym dotrzeć do samorządów i do wojewodów, żeby nie wylać w Polsce dziecka z kąpielą.
Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne
Portal zielonecieplo.pl to think-tank zajmujący się tematyką energii i ekologii, opisujący dokładnie ich powiązanie. Na portalu prezentowane są artykuły opisujące głównie zagadnienia Odnawialnych Źródeł Energii, ze szczególnym uwzględnieniem drewna.
Autorami na portalu są specjaliści polskich i europejskich instytucji pozarządowych, rządowych i naukowych z zakresu ekologii i transformacji energetycznej.
Celem think-tanku „Zielone Ciepło” jest działanie w interesie bezpieczeństwa energetycznego Polaków z poszanowaniem nauki i zasad zrównoważonego rozwoju.
Czytaj więcej na www.zielonecieplo.pl