Od października zmieniły się we Francji warunki instalacji palenisk na drewno.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Wszystkie instalowane urządzenia grzewcze na drewno muszą spełniać wymogi FLAMME VERTE 7 gwiazdek. Dodatkowo, paleniska na pelety muszą mieć:
- sprawność co najmniej 87% ( dotąd 70%),
- emisję cząstek stałych poniżej 30 mg/Nm3,
- emisję CO poniżej 300mg/Nm3,
- emisję tlenków azotu NOX poniżej 200 mgNm3.
Paleniska na drewno w polanach lub podobne paliwo powinny posiadać:
- sprawność co najmniej 75% ( dotąd 70%),
- emisję cząstek stałych poniżej 40 mg/N3,
- emisję CO poniżej 1.500mg/N3,
- emisję tlenków azotu NOX poniżej 200 mgN3.
Według dedykowanego modernizacjom budowlanym portalu www.effy.fr, koszty instalacji grzejników w indywidualnych domach spadną o ok 35%. Równocześnie koszt instalacji paleniska na drewno wzrośnie o ok 29%.
Wzrastają ceny gazu od dostawcy ENGIE od 1 października. Według oceny komisji regulacji cen energii, wzrost wyniesie 1,2% dla używających gazu do gotowania, 2,6% dla tych co gotują i przygotowują ciepłą wodę i 4,9 % dla domów ogrzewanych gazem. Wzrost kosztów jest wytłumaczony wzrostem zapotrzebowania na gaz w Europie, Azji i USA w związku z nadchodzącym sezonem zimowym.
Finansowe wsparcie kosztów termomodernizacji oferuje rządowa organizacja i jest to aż do 90% kosztów kwalifikowanych dla osób o niskich dochodach. Według minister spraw wewnętrznych, pani Emmanuellle Wargon, decyzja obowiązuje od 1 października, ale fundusze zostaną uruchomione dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Według pani minister Wargon, dla gospodarstw o najniższych dochodach dofinansowanie wyniesie 90%, a potem, w zależności od dochodów: 75%, 60 % i 40% dla najlepiej zarabiających. Wsparcie będzie uzależnione od dochodów, lokalizacji budynku i rodzaju prac termomodernizacyjnych Będzie ustalona lista prac kwalifikowanych, która obejmie urządzenia grzewcze i szeroki zakres prac termomodernizacyjnych. Państwo francuskie przeznaczy na ten cel 2 biliony euro. Ma to stworzyć 22 000 nowych miejsc pracy.
Opracował Witold Hawajski