Reklama

Naukowcy i eksperci o walorach biomasy drzewnej

15 października 2020 roku w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej w Tarnowie odbyła się bardzo ważna konferencja „Forum biomasy – OZE i więcej”. Organizatorom udało się zebrać w jednym miejscu specjalistów z dziedziny biomasy, ekologów oraz profesorów i naukowców z uznanych polskich uczelni i instytutów takich jak: Polska Akademia Nauk, Politechnika Śląska w Gliwicach, Politechnika Opolska, oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Naukowcy i eksperci o walorach biomasy drzewnej
Naukowcy i eksperci o walorach biomasy drzewnej

Ze względu na Covid-19 konferencja odbywała się częściowo elektronicznie, co też pozwoliło wysłuchać niezwykle interesujących wystąpień szerszej grupie osób. Organizatorem konferencji było Polskie Forum Klimatyczne, a partnerami m.in. NOT Tarnów, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki i Piece”, Cech Zdunów Polskich, Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”. Konferencja zyskała też honorowy patronat Wojewody Małopolskiego, a partnerami medialnymi był magazyn Świat Kominków oraz Temi.pl. Patronat merytoryczny objął portal Zielone Ciepło.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.

Konferencja składała się z dwóch tematycznych części zawierających po 4 prelekcje. Pierwsza część poruszała tematykę biomasy drzewnej jako odnawialnego źródła energii. W jej ramach wystąpienia połączone z prezentacjami przedstawili:

  • Prof. dr hab. Kazimierz Górka z Krajowej Izby Gospodarczej oraz dr hab. Inż. Marcin Łuszczyk z Politechniki Opolskiej, którzy mówili o perspektywach rozwoju OZE w Polsce.
  • Dr inż. Krystyna Kubica z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, brała udział przy opracowywania wymagań dyrektywy Ekoprojekt.
  • Krzysztof Woźniak, wiceprezes Polskiego Forum Klimatycznego mówił o edukacji zamiast zakazów na podstawie uchwał o prawidłowym spalaniu.

Część pierwszą zakończyła krótka dyskusja z udziałem prelegentów prowadzona przez Dariusza Marciniaka reprezentującego magazyn Świat Kominków i portal Zielone Ciepło.

Druga część zajęła się biomasą drzewną w szerszym kontekście. Prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówił o konwersji energii promieniowania słonecznego w energię wiązań chemicznych biomaterii. Dr inż. Tomasz Mirowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN mówił o wykorzystaniu biomasy w Polsce na tle bardziej zaawansowanych krajów europejskich. Mgr inż. Witold Jaworski reprezentujący Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece" z kolei mówił o fenomenie drewna nie tylko jako paliwa, ale też do zastosowania jako materiału przyjaznego dla środowiska w budownictwie. Całość konferencji zakończyło wystąpienie Marcina Ujejskiego, twórcy projektu "Milion drzew w Polsce", pt. "Plantacje drzew szybkorosnących jako droga do uzyskania neutralności klimatycznej w Polsce do roku 2050". W swoim wystąpieniu przybliżył on niezwykle szybko rosnące drzewo – paulownię, która po okresie badawczo rozwojowym mogłaby służyć do celów energetycznych, a jednocześnie dzięki dużo większej absorpcji CO2 niż inne drzewa może być sposobem na osiągniecie neutralności klimatycznej. 

Podczas konferencji dużo miejsca poświęcono omówieniu walorów  biomasy drzewnej (zarówno drewna jak i peletów) jako odnawialnego  źródła energii (OZE) oraz możliwości i sposobu jej wykorzystania w tzw. miksie energetycznym i w transformacji energetycznej jaka czeka Polskę w związku z narzuconym przez UE wygaszaniem węgla i zwiększaniem udziału odnawialnych źródeł energii. Porównywane były też parametry oraz zasoby drewna i innych paliw w Polsce. Jak podkreśliła dr. Krystyna Kubica drewno  powinno być wykorzystywane przede wszystkim lokalnie, a pozostający popiół można stosować bezpośrednio jako nawóz, gdyż nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Z kolei jak zaznaczył prof. Kazimierz Górka biomasa jest obecnie głównym składnikiem w strukturze energii odnawialnej w Polsce. 

Jak podkreślali uczestnicy drewno i pelet to przede wszystkim rodzime, polskie zasoby energetyczne. W odróżnieniu od innych OZE są one źródłem stabilnym i sterowalnym. 

Podczas konferencji prowadzący wiceprezes Polskiego Forum Klimatycznego Krzysztof Woźniak wskazywał na błędy i niekonsekwencję małopolskiego Programu Ochrony Powietrza, gdzie z jednej strony ogranicza się możliwość korzystania z drewna i peletu w kominkach i piecach, a z drugiej wskazuje, że urządzenia te są źródłem niewielkiej ilości zanieczyszczeń. Przedstawiano też przykłady z innych krajów europejskich, gdzie z powodzeniem wykorzystuje się biomasę  drzewną bez znaczącego uszczerbku na jakości powietrza oraz środowiska leśnego. Najlepsze  miasto do życia na świecie – Wiedeń, pomimo zakazu używania gazu ziemnego promuje używanie  biomasy. Szwajcaria, Austria, Norwegia czy Niemcy promuję jej stosowanie jako odnawialnego  źródła energii. W Polsce podejście jest zgoła odmienne i wydaje się, że jest tak z powodu braku  dostatecznej wiedzy w tym temacie. Dlatego konferencja jak ta w Tarnowie była  znakomitym środkiem wsparcia włodarzy, przedsiębiorców czy innych decydentów w optymalnym dążeniu do osiągnięcia dobrych rezultatów na polu  nowoczesnego zarządzania energia.

Efektem wydarzenia w Tarnowie będzie publikacja naukowa, która posłuży optymalnemu  wykorzystaniu polskich odnawialnych źródeł energii.

Aldona Mazurkiewicz

Fot. Iwona Sztorc


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama