Reklama

Świat Kominków nr 3/2020

W kolejnym numerze 3/2020 magazynu "Świat Kominków" dostrzeżemy różnorodność kominkowego ognia w artykule "Kominek. Ale jaki?". Znajdziemy materiał na temat tendencji w wizji ognia oraz materiałów do wykończenia kominka. Poczytamy też o ogniu w luksusowych rezydencjach gwiazd. Szczególnie polecamy felieton naszego redaktora naczelnego "Ciepłe myśli o kominku".
Świat Kominków nr 3/2020

KOMINKI, PIECE, PIECYKI...

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

rezydencje gwiazd

 

Rezydencje gwiazd 

Lubimy podglądać gwiazdy. Aktorzy, muzycy z pierwszych stron gazet – interesuje nas nie tylko, co robią zawodowo, ale też co jedzą na śniadanie, jak dbają o sprawność fizyczną, gdzie wypoczywają i, oczywiście, jak mieszkają. Wiele znanych osób stara się zachować prywatność i nie zawsze możemy zajrzeć do ich rezydencji. Na szczęście niektóre z nich są bardziej otwarte. Luksusowe domy gwiazd są nie tylko przestronne, ale i ekskluzywnie wyposażone. Ogień zarówno w formie kominka, jak i paleniska w ogrodzie jest tam koniecznym dopełnieniem aranżacji.

Aldona Mazurkiewicz

 

ABC KOMINKA

kominek panoramiczny opalany drewnem

 

Jak zbudować piękny kominek – architekt radzi 

Niegdyś kominki wielokrotnie pełniły funkcję ogrzewania. Obecnie coraz rzadziej są koniecznością, a częściej przyjemnością. Piękny kominek zawsze powinien pasować do wnętrza, być funkcjonalny i przyjazny dla środowiska. Styl domu powinien być spójny z wyborem rodzaju urządzenia kominkowego. Wydaje się to być oczywistością, jednak bardzo często trudno jest wyobrazić sobie wnętrza na etapie projektu budowlanego. Warto skorzystać z usług architektów i projektantów wnętrz oraz porad fachowców z branży kominkowej, jeszcze zanim do realizacji dojdzie.

Natalia Przesmycka 

 

kominek trójstronny

 

Kominek. Ale jaki?

To oczywiste, że w każdym domu, a w miarę możliwości i mieszkaniu, powinien być kominek! Jeśli to tylko możliwe, do ogrzewania odtwarzalnym paliwem – dla dobra środowiska. Jako „awaryjne” źródło ciepła, gdy z jakiegoś powodu zawiodą inne wyrafinowane technicznie rozwiązania. I finalnie, może to jest najważniejszy powód, dla zwykłej przyjemności. Przecież spędzanie czasu przy ogniu jest bezcenne. Pozostaje pytanie: przy jakim ogniu?

Witold Hawajski

 

kominek dwustronny na drewno

 

 

Wizje ognia – tendencje

Od chwili pojawienia się szkła witroceramicznego czas dla kominków przyspieszył. Nawet nie minęło pół wieku, a kominki – niezmienne od stuleci – przeżyły prawdziwą rewolucję i rozkwit. W ciągu lat zmieniały się propozycje i preferowane kształty. Paleniska na drewno są coraz mniejsze i płytsze. Z kolei paleniska piecowe dostępne są w coraz szerszym wachlarzu przeszkleń – już nie tylko mała szybka, ale i przeszklenia vis-à-vis czy narożne też są możliwe. Z kolei w paleniskach gazowych, poza typowymi formatami, znajdziemy duży wybór panoramicznych czy kilkustronnie przeszklonych pokaźnych rozmiarów palenisk.

Aldona Mazurkiewicz

 

kominek wyłożony płytkami

 

Kominek i jego szaty

Palenisko wymaga oprawy i to ona w dużej mierze determinuje finalny efekt i stanowi podkreślenie kominkowego ognia. Wybór konkretnego materiału powinien być spójny z charakterem i stylem wnętrza. Co więcej, powinien się komponować z innymi elementami wnętrza. Asortyment dostępnych materiałów jest niezwykle bogaty. Tradycyjne – jak kafle, albo nowoczesne – jak spieki. Surowe – jak beton, lub klimatyczny – jak cegła. Tych kilka skrajnych propozycji pokazuje, że wybór nie jest łatwy.

Aldona Mazurkiewicz

 

kuchnia opalana drewnem

 

 

Gotujemy na drewnie

Urządzenia kuchenne na drewno wracają do łask. W zasadzie jest to powrót z... zaświatów, ponieważ przez ostatnich kilkadziesiąt lat nie drewno, ale węgiel królował w polskich kuchniach. Powrót do domowego gotowania oraz pieczenia już nie tylko słodkich wypieków, ale i własnego chleba czy pizzy sprawił, że rośnie zainteresowanie gotowaniem na drewnie, które wydobywa smak – jak mówią znawcy – nie dający się powtórzyć na kuchenkach gazowych czy elektrycznych.  

Aldona Mazurkiewicz

 

biokominek w ogrodzie

 

Ogień w ogrodzie

Globalizacja i podróże sprawiają, że adaptujemy zwyczaje z innych rejonów świata. Dlatego naśladując Włochów i Hiszpanów, coraz chętniej w okresie wiosennym i letnim przenosimy swoje życie towarzyskie z salonu do ogrodu lub na taras. Czas lockdownu, zdalnej pracy i wielu dodatkowych dni w domu przyspieszył pewne tendencje. Okazało się też, że popularny grill to nie jedyna możliwa forma ognia w ogrodzie. Ogrodowe kominki, ogniska, biokominki i ogrzewacze gazowe, a dla bardziej wymagających piece chlebowe, wędzarki lub bogato wyposażone kuchnie letnie dopiero wyczerpują pełen wachlarz możliwości.

Aldona Mazurkiewicz

 

TO CO NAS OGRZEWA: TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO, EKOLOGIA

 

piecyk na drewno

 

Ogień inteligentny 

Nowoczesne kominki na gaz czy bioetanol mogą same się obsługiwać w zakresie podawania paliwa. Również regulacja procesu spalania w tych urządzeniach, nawet fabrycznie, odbywa się zdalnie. Niektórzy powiedzą zatem, że opalany drewnem kominek jest archaiczny i „mało inteligentny”, ale po pierwszej awarii elektroniki lub wyłączeniu prądu zmienią zdanie… Prymitywny bowiem z pozoru kominek opalany drewnem to spryciarz („smart”), który nie potrzebuje wiele poza sezonowanym drewnem i dobrym kominem, a oferuje bezpieczeństwo i przyjemność, jakiej nie da żadna elektroniczna inteligencja.

Witold Hawajski 

 

 

Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (3/2020)  Pobierz tutaj

 

Przeglądaj bezpłatnie w Internecie - tutaj

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama