Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Treść pisma OSKP, adresowanego do Pana Konrada Bagińskiego, Money.pl:
Szanowny Panie Redaktorze,
Ogólnopolskie Stowarzyszenie KOMINKI i PIECE skupia przeszło 100 podmiotów gospodarczych spośród doświadczonych producentów, importerów, sprzedawców i wykonawców urządzeń opalanych najlepszym, najtańszym i najbardziej przewidywalnym OZE - biomasą - drewnem opałowym, brykietami i pelletami. W swojej bazie firm współpracujących posiadamy ok. 1500 adresów. Dajemy pracę kilkudziesięciu tysiącom osób. Występujemy również w imieniu kilku milionów właścicieli kominków, pieców, piecyków wolnostojących czy kotłów na biomasę, którzy zaufali naszej rzetelności i docenili ekologiczne zalety drewna opałowego oraz jego decydujący wpływ na ochronę klimatu i środowiska.
Należymy do Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Branży Zduńskiej VEUKO od 2012 roku. Nasze urządzenia grzewcze czystością spalania drewna wyprzedzają dyrektywę Ekoprojektu od kilku lat, zgodnie ze standardami europejskimi. Posiadamy polskie urządzenia spełniające najnowsze europejskie naukowe i prawne uwarunkowania ekologicznych procesów spalania drewna, stale doskonalone w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, ale też Polsce.
Z niepokojem zapoznaliśmy się z treścią artykułu z dnia 11.11.2020 pt. „Zakaz palenia w kominkach nielegalny? Sprawdziliśmy”. Zawiera on bardzo wiele nieprawdziwych, naciąganych i nieuprawnionych treści, wygłoszonych szczególnie przez zaproszonego gościa – pana Piotra Siergieja.
Człowiek ten nie posiada podstawowej wiedzy zarówno o kominkach jak i o emisjach z tych urządzeń. Nie rozróżnia on bardzo starych, rzeczywiście kopcących urządzeń od nowoczesnych, spełniających surowe normy Ecodesign. Od kilku lat w Polsce do obrotu wprowadzane są w zasadzie tylko te nowoczesne, taki jest też europejski trend. Takie urządzenia nie są szkodliwe dla środowiska w sensie takim, że nie stwierdzono by ich emisje (pomimo, że niezerowe) miały zauważalny wpływ na zdrowie ludzi. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie są one zasilane Odnawialnym Źródłem Energii należy je (tak jak w rozwiniętej Europie) PROMOWAĆ, a nie zakazywać.
Pan Siergiej sprawia wrażenie jakby miał niewielkie o tym pojęcie, choć wielu zwykłych ludzi o tym wie.
Zwracamy też uwagę na nieuprawnione informacje o badaniach jakości powietrza w domach ogrzewanych kominkiem, które przedstawiał Pana gość. Pomiary te nie są w żaden sposób potwierdzone naukowo a ich dokonywanie wykonywane było w sposób urągający wszelkim zasadom rzetelnego postępowania. Nie opisano np. czy wspomniane urządzenia miały prawidłowo doprowadzone powietrze (z zewnątrz), nie podano również sposobu wentylacji tych pomieszczeń.
Jasne jest, że pan Siergiej przedstawił temat bardzo jednostronnie oraz niestety – wyjątkowo nierzetelnie.
Prosimy o zmianę jakości tego artykułu, sprostowanie, poprzez pokazanie drugiej – fachowej strony. Dla równowagi proponujemy zaproszenie do rozmowy niekoniecznie kogoś z branży (co mogłoby mieć wydźwięk subiektywny, a dla pana artykułu nieobiektywny). Niech to będzie przedstawiciel ekologów, którzy są zorientowani w tematyce kominków i biomasy. Wskazujemy pana Krzysztofa Woźniaka z ekologicznej organizacji Polskie Forum Klimatyczne – organizatora wielu konferencji, również naukowych o tematyce biomasy oraz smogu. Liczymy na Pana profesjonalne podejście do tego tematu.
Z poważaniem,
Piotr Batura – Prezes OSKP