Najważniejsze, o czym trzeba wiedzieć, to fakt, że w przypadku nowo instalowanych urządzeń należy wybierać paleniska i piecyki spełniające wymagania Ekoprojektu, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Pamiętajmy, że nowoczesne kominki zgodne z uchwałami to urządzenia ekologiczne, spełniające najbardziej restrykcyjne normy, gwarantujące nie tylko przyjemne i zdrowe ciepło, ale także bezpieczeństwo energetyczne. Takie urządzenia już od kilku lat dostępne są u większości producentów, którzy od dawna przygotowywali się na wejście w życie dyrektywy UE Ekoprojekt. Listę przykładowych urządzeń spełniających wymagania Ekoprojektu znajdziesz TUTAJ. Uchwały o poprawie jakości powietrza (tzw. antysmogowe) wprowadzają właśnie wymóg spełniania wymagań Ekoprojektu, a dla urządzeń starszego typu wprowadzają okresy przejściowe ( zazwyczaj kilkuletnie) na modernizację, przebudowę urządzeń kominkowych niespełniających norm Ekoprojektu.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Kolejna kwestia to fakt, że drewno jest ekologicznym, niskoemisyjnym oraz odnawialnym źródłem energii. W wyniku spalania drewna powstają jedynie para wodna i dwutlenek węgla, który rośliny jako niezbędny do życia pobierają z otoczenia. Listę 5 "zielonych" powodów, by ogrzewać drewnem, znajdziesz TUTAJ. Drewno to także krok ku neutralności klimatycznej i zrównoważonemu rozwojowi oraz ekologiczne paliwo według nowych warunków technicznych.
Ważne natomiast, by do palenia w kominku używać jedynie odpowiednio sezonowanego, suchego drewna o wilgotności poniżej 20% oraz palić bez dymu - czyli od góry.
Zobacz jak poprawnie palić od góry w kominku na załączonym filmie poniżej.
Szczegółowe informacje o uchwałach mających na celu poprawę jakości powietrza z podziałem na województwa znajdziesz w magazynie "Świat Kominków" na issuu.
Magdalena Balicka
sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków'