INSPIRACJE
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG
Dom w mieście
Każdy rok przynosi nowe trendy, które będą aktualnie dominowały w projektowaniu zarówno budynków, jak i ich wnętrz. Ale od czego tak naprawdę zależy jakie style w projektowaniu są modne w danym czasie? Mogłoby się wydawać, że to projektanci kształtują trendy, ale wygląda to zupełnie inaczej. Modne jest to co chcą mieć w swoich wnętrzach klienci, to oni będą obcowali z danym wnętrzem przez wiele kolejnych lat i powinno ono być zaprojektowane tak, aby użytkownik czuł się w nim dobrze. Natomiast projektant ma za zadanie pokierować wymagania inwestora na dobre tory, zaproponować nowsze, być może lepsze rozwiązania zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne.
Agnieszka Puchyr
Kominek w domu na wsi
Każdy, kto ma w domu piec lub kominek powie, że ciepło prawdziwego ognia w niczym nie przypomina tego, które dają kaloryfery. W zimowe dni ogień w kominku to mały substytut słońca, centrum, wokół którego zbierają się ludzie, psy i koty. Mimo zmieniającej się mody, najróżniejszych wystrojów wnętrz i tego, że od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne rozwiązania grzewcze, piece na pellet, solary i ogrzewanie podłogowe, nadal w domu na wsi kominek wydaje się być konieczny. Nic dziwnego, w końcu przemoknięty i zziębnięty człowiek nie ogrzeje się od podłogi…
Natalia Sosin-Krosnowska
Twoje mieszkanie, twój styl
Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest duże czy małe, starsze czy nowsze, ani jakim budżetem dysponujemy, warto zastanowić się nad kwestią urządzenia jego wnętrza, jego ergonomią, wygodą i estetyką. Elementy wyposażenia wnętrz mogą być tańsze i droższe. Na szczęście szeroki wybór materiałów i sprzętów dostępny jest dla różnych budżetów. Dysponując ograniczonym metrażem mieszkania, dobrze wybrać elementy, które mają dla nas jakieś znaczenie. Nadchodzące trendy sprzyjają zmianom, a modne efekty można uzyskać niewielkim kosztem. Warto mieć wnętrze mieszkania wygodne, by czuć się dobrze, i piękne, by czerpać z niego energię.
Natalia Przesmycka
Ceramiczne trendy
Mody, trendy i tendencje zmieniają się z roku na rok zarówno w dizajnie, jak i w technologiach. Zmieniają się także trendy w ceramice. Na przestrzeni lat kafle zmieniały się i dostosowywały do obowiązujących trendów w architekturze i wystroju wnętrz. Popularne stawały się coraz to nowsze faktury, barwy czy rozmiary kafli. Zmieniało się także ich zastosowanie. Przestały być traktowane jedynie jako materiał idealny do budowy pieców czy kuchni, a zaczęły być wykorzystywane także do obudowy palenisk kominkowych czy jako materiał wykorzystywany w aranżacji wnętrz, do wykończenia ścian, czy elementów SPA.
Magdalena Balicka
Kuchenne refleksje doświadczonego kominiarza
Kuchnia - serce domu, miejsce, gdzie wszyscy się gromadzą, spożywają posiłki i czasem się grzeją przy palenisku. Czasem dzwoni garnek na blasze, innym razem wystaje język ognia spod fajerki. To kuchnie „z duszą”. Coś, co dawniej uchodziło za standard, obecnie albo zanika, albo wskrzeszane jest w nowszym stylu. Na rynku widoczne są na szczęście coraz bogatsze oferty wykonania kuchni w starym stylu z trzonem kuchennym lub chociażby z westfalką, i to wszystko po to, aby uciec od utartej nowoczesnej codzienności, aby bliżej związać się z naturą i mieć kontakt z żywym ogniem i pachnącym, prawdziwie energetycznym jedzeniem.
Daniel Nowik
Nagroda za design OFENFLAMME 2019
Co dwa lata na międzynarodowych targach ISH we Frankfurcie nad Menem przyznawana jest nagroda za wzornictwo DESIGN-PREIS OFENFLAMME. Konkurs jest rozpropagowany na całą Europę, a nagradzane są wyjątkowe rozwiązania rzemieślniczo-budowanych urządzeń ogniowych.
Pomysłodawcą nagród i organizatorami są: niemieckie wydawnictwo branżowe Fachschriften Verlag, wydawca m.in. magazynu Kamine & Kachelofen, niemieckie stowarzyszenie instalatorów branży sanitarnej i grzewczej ZVSHK, zrzeszenie europejskich organizacji zduńskich VEUKO oraz AdK – stowarzyszenie niemieckich firm branży zduńskiej. Przedstawiamy nagrodzone i wyróżnione realizacje kominków i pieców w konkursie Offenflamme 2019.
Materiał pochodzi z magazynu Kamine & Kachelofen
Tłumaczenie i opracowanie – Witold Hawajski
Nominacje Płomień Roku
W tym roku po raz szesnasty redakcja naszego magazynu przyzna nagrody Płomień Roku dla najlepszych produktów, realizacji, firm i wydarzeń w branży kominkowej. Przedstawiamy nominowanych do nagrody Płomień Roku w siedmiu kategoriach.
Redakcja "Świat Kominków"
Wkłady kominkowe i piecowe - tendencje
Domy są coraz mniejsze i coraz lepiej izolowane, dlatego z ofert znikają obecnie paleniska o bardzo szerokich fasadach. Kolejna tendencja to wzrost liczby producentów klasy „premium”. To już nie kilku, ale praktycznie wszyscy, oferują bardzo estetyczne wykonanie swoich produktów. Standardem stało się doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz i zdecydowana większość wkładów kominkowych jest do tego przygotowana. Popularne są też paleniska „z dodatkami” i duże przeszklenia. Z kolei paleniska piecowe coraz częściej są proponowane zdunowi albo w formie gotowej do instalowania albo jako zestaw elementów szamotowych plus drzwiczki do złożenia u klienta.
Witold Hawajski
Przytulna nowoczesność
Powszechnym zjawiskiem w projektowaniu wnętrz jest obecnie wykorzystywanie naturalnych materiałów, a także nawiązywanie do kolorów ziemi i natury. Powyższe przykłady domów, nagrodzonych w konkursie International Property Awards pokazują, że dotyczy to także sposobów wykańczania kominków. Najszlachetniej wyglądają one w okładzinach z naturalnych kamieni, bądź spieków kwarcowych, we wzorach inspirowanych naturą. Różnorodność odcieni i struktur dostępnych na rynku pozwala na dobranie materiału do indywidualnych potrzeb. W tym zakresie nie warto kierować się krótkotrwałymi modami, tylko zmierzać w stronę ponadczasowości.
Monika i Adam Bronikowscy
TECHNIKA, BEZPIECZEŃSTWO
Jak gospodarować ciepłem
Decydując się na urządzenie kominkowe, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie mamy wobec niego oczekiwania. Czy chcemy piecyk, który szybko dogrzeje wnętrze, w którym się znajduje, czy większy kominek powietrzny, który pozwoli np. rozprowadzić ciepło systemem dystrybucji gorącego powietrza do innych pomieszczeń. A może warto postawić na bardziej zaawansowane w zatrzymaniu ciepła na dłużej rozwiązania – akumulacyjny piec czy palenisko z płaszczem wodnym, które wepniemy w system centralnego ogrzewania. Poznajmy te rozwiązania bliżej.
Konrad Kućmierz
Przeglądaj bezpłatnie w Internecie - tutaj