Jak powiedział Piotr Łyczko zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego:
Ta uchwała to nie jest takie samo rozwiązanie jak w Krakowie. Tam został wprowadzony zakaz spalania węgla i biomasy. Ta nie przewiduje zakazu montowania kominków. Po prostu te urządzenia muszą spełniać wymogi. Poza tym uchwała przewiduje długi okres przejściowy. Ponad 9 lat. W tym czasie urządzenia i tak będą wyeksploatowane i będą wymagać wymiany.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Główne założenia nowej uchwały to: zakaz instalowania nowych kotłów na węgiel i nakaz wymiany już istniejących do końca 2029 oraz zaostrzone wymagania dla instalowanych nowych kotłów na biomasę i kominków (od 2023 roku). Pozostałe wymagania zostały przeniesione z uchwały obowiązującej dla całego województwa.
Ludzie boją się wzorca krakowskiego, mają obawy, że całkowicie odchodzimy od spalania paliw stałych. Tymczasem nasza uchwała dopuszcza kominki i spalanie drewna"
- uspokajał ekodoradca, Stanisław Kiersztyn, który mówił o alternatywnych dla węgla źródłach ogrzewania dostępnych w Rabce.
Warto podejmować działania broniące biomasę skierowane do burmistrzów, wójtów i doradców ekologicznych, by przybliżać tematykę wykorzystania biomasy jako przyszłościowego, ekologicznego i odnawialnego źródła energii cieplnej. Warto podkreślić, że pod koniec czerwca w Nowym Targu (woj. małopolskie) odbyła się konferencja "Właściwe wykorzystanie biomasy do celów energetycznych" skierowana właśnie do samorządowych władz.