Dni 17 – 18 lutego 2022 roku w Warszawie mogły być świętem Czystego Powietrza. Kongres, którego współorganizatorem jest województwo mazowieckie, mógł być spektakularną platformą dyskusyjną, organizowaną w kluczowym dla kształtu nowej uchwały antysmogowej okresie. Niestety, nie będzie, z powodu niezrozumiałych działań osób odpowiedzialnych za program, eliminujących zaangażowanie grup, osób, dla których drewno i pellety to istotna część życia.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej KOMINKI.ORG.
Zamiast szerokiej dyskusji wyszedł jednostronny przekaz pewnego środowiska, przynajmniej jeżeli chodzi o rolę biomasy. Sprawa jest tym bardziej dziwna, że była chęć aktywnego uczestnictwa ze strony osób, również naukowców reprezentujących Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece, Kampanię Drewno Pozytywna Energia, Polskie Stowarzyszenie Producentów Urządzeń OZE, Ogólnopolski Cech Zdunów i Porozumienie Organizacji Branżowych 3xK oraz Polskie Forum Klimatyczne. Osoby te i organizacje biorą czynny udział w konsultacjach do uchwały antysmogowej. Także my jako jedyne w tej części Europy wydawnictwo kominkowe i portal, chcieliśmy w tym wydarzeniu czynnie uczestniczyć, tym bardziej, że od niemal 20 lat angażujemy się w działania proekologiczne. Niestety, zostaliśmy tej szansy pozbawieni, a zaproszenia proforma na jeden dzień przed kongresem nie traktujemy poważnie, tym bardziej, że program, dobór prelegentów, odmówienie uczestnictwa w/w organizacjom wskazują tylko na chęć pokazania biomasy w negatywnym świetle. Jest to niestety sprzeczne z rangą nowoczesnych urządzeń na biomasę, np. w programie „Czyste Powietrze” i rolą biomasy w polityce klimatycznej UE. Przypominam, że tylko dzięki biomasie, głównie drewnu kawałkowanemu spalanemu przez użytkowników indywidualnych, Polska zrealizowała plany UE w zakresie udziału OZE i nie zapłaciła kary 8 mld zł. W naszej ocenie plan konferencji jest szokująco jednostronny, oparty tylko na jednokierunkowym przekazie i to przekazie naszym zdaniem wątpliwym. Tak jakby środowisko Alarmów Smogowych które cenimy za podjęcie tematów czystego powietrza, decydowało o tym co jest pozytywne, a co nie. Bardzo bolejemy, że nie dostrzegane są działania i inicjatywy społeczne z tak zwanego innego nurtu.
Uważamy, że tylko dyskusja wszystkich zainteresowanych pozwoli na zrealizowanie celu jakim jest znalezienie drogi do czystego powietrza w Polsce. Nie możemy zgodzić się z sytuacją, gdzie dyskutować i przedstawiać swoje stanowisko mogą ściśle dobrane, reglamentowane grupy, a inne pozbawiane są takiej możliwości nawet w formie partnerów kongresu.
Przy jednostronnym przekazie uczestnicy Kongresu nie będą mogli mieć szansy wyrobić sobie zdania na temat poruszanych treści i samodzielnie zdecydować, co jest prawdą i jakie są słuszne rozwiązania. Jeżeli jednak wysłuchają tylko jednej strony, nie będziemy mieli do czynienia z obiektywnym przedstawieniem i omówieniem tak istotnego tematu, jakim jest czyste powietrze i prawidłowe spalanie biomasy w nowoczesnych urządzeniach spełniających wymogi dyrektywy Ekoprojekt. Wzywamy do wysłuchania i poważnego partnerskiego potraktowania wszystkich stron, szczególnie, że stoimy przed ważnym wydarzeniem, jakim jest niewątpliwie decyzja o treści uchwał antysmogowych.
Redakcja magazynu Świat Kominków