Laureaci nagrody Płomień Roku 2022:
FIRMA - PRODUKCJA:
Defro Sp. z.o.o. Sp.k.
Chyba najbardziej aktywny w roku 2021 polski producent kominków. W ofercie kominkowej marki Defro Home szeroki asortyment wkładów kominkowych na drewno, piecyki na drewno i pellet, a do tego jeszcze nowość roku – kominkowe wkłady gazowe. No i oczywiście najbardziej rozpoznawalne do niedawna produkty firmy, czyli kotły na biomasę.
Unirol Sp. z o.o. ( marka Unico)
Unirol Sp. z o.o. to polski producent, którego paleniska i piecyki marki Unico cenione są przez wykonawców i klientów. Mimo dość długiej obecności na polskim rynku, dopiero od kilku lat można mówić o znalezieniu przez tę firmę własnej drogi. Rozwój następuje nie tyle w kierunku wielkości produkcji, ile jakości i poszerzenia asortymentu o produkty ciekawe technicznie i wzorniczo, niekiedy niszowe, w tym także o kominki przeznaczone do ogrodów. Warta podkreślenia jest regularna współpraca z zewnętrzną firmą wzorniczą i jej zauważalne efekty.
Riwal Ceramika i Szkło
Niszowa, jeśli chodzi o wielkość produkcji, manufaktura ceramiczna, ale imponująca pomysłami, indywidualnym traktowaniem i świetnymi relacjami ze zdunami. Nie może więc dziwić, że piec lub kominek z ceramiką Riwal zwykle zdecydowanie się wyróżnia.
Firma – Handel i Usługi
Wentor Piotr Wentlant
To już niemal tradycyjna nominacja. Firma, która doskonale rozumie to, co dzieje się na rynku, obok sprawdzonej gamy kominków i piecyków na drewno i pellety oferuje teraz inne rozwiązania grzewcze.
Poujoulat Sp. z o.o.
Jeden z światowych liderów techniki kominowej, ale okazuje się, że doskonale radzi sobie też w medialnej promocji drewna i kominków.
Glen Dimplex Polska Sp. z o.o.
Od uzupełniającej i drugoplanowej roli do liczącego się na rynku gracza. A wszystko z powodu wzrastającej popularności komików gazowych i elektrycznych, w których firma ma wieloletnie doświadczenie.
Produkt – Wzornictwo, Styl, Estetyka
Seria steatytowych pieców Karelia Colors, Tulikivi Oyj
Fiński producent, specjalizujący się w piecach steatytowych, stworzył linię Karelia, która składa się z 13-tu stosunkowo niewielkich piecyków akumulacyjnych opalanych drewnem lub pelletem. Różne wykończenia, 4 powierzchnie wykończenia steatytu, stosunkowo duże oszklone drzwiczki, dodatkowy ruszt kulinarny w opcji.
Ceramiczne panele dekoracyjne CeramicWall, Kaflarnia „Kafel-Kar”
Zgodnie z aktualnymi trendami, kaflarnia Kafel-Kar poszerza ofertę o dekoracyjne systemy ceramiczne do aranżacji nie tylko pieców i kominków, ale i wnętrz.
Kominek Gyrofocus Vitré, Focus Atelier Dominique Imbert
Gyrofocus ma ponad 50 lat i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie kominków. Klasyczny Gyrofocus został wyposażony w przeszklenie, które nie uszczupla oryginalnej estetyki, oraz dostosowany do spełnienia wymogów Ekoprojekt.
Produkt – Technika, bezpieczeństwo
System kominkowo-kominowy Kingfire Gas, Schiedel Group
Po innowacyjnych produktach, łączących system kominowy (spaliny+ powietrze) z kominkiem Kingfire, przyszła kolej na rozwiązanie Kingfire Gas, które łączy system spalinowo-powietrzny z coraz bardziej popularnym kominkiem gazowym.
Seria palenisk gazowych Calma, Hitze
Kolejny polski producent kominków poszerza ofertę o atrakcyjne paleniska gazowe. Szczególnym atutem jest dopracowana wizja gazowego płomienia.
Seria kominków Excellent Edition, Spartherm Feuerungstechnik GmbH
W ramach przemodelowania swojej oferty znany niemiecki producent proponuje serię modularnych kominków Excellent Edition. Modele, nazwane imionami greckich bogów, charakteryzują się wysokim poziomem wykonania, wieloma możliwościami wykończenia zewnętrznego paleniska oraz jego wnętrza, bogatym wyposażeniem technicznym w systemy kontroli spalania, elektryczne unoszenie drzwiczek oraz system kontroli podciśnienia w pomieszczeniu.
Zielony Płomień
Piece na drewno Samurai i Samurai Oki, Wodtke GmbH
To już tradycja, że piecyki Wodtke cechuje doskonałe wzornictwo. Jeśli do tego dodać dopracowaną technikę, prowadzącą do świetnych parametrów emisyjnych, to nie może dziwić, że na liście nominowanych znalazły się modele Samurai.
Palenisko Volcano 1VT v22, Hajduk Agnieszka i Dariusz Nasińscy Sp. z o.o. Sp.k.
Doświadczony producent, korzystając z możliwości, jakie daje własne i dobrze wyposażone laboratorium, dopracował popularny model Volcano, tak aby spalanie było maksymalnie nisko emisyjne. Jet to zwycięzca konkursu TOPTEN-HACKS.
Wspólne skoordynowane działania w obronie drewna: OSKP, SPPUOZE, 3×K
Producenci i wykonawcy kominków, producenci kotłów na biomasę, producenci kominów i kominiarze działający wspólnie w skoordynowany sposób. Dopiero tak można stworzyć wystarczająco silną grupę lobbującą „za” drewnem i kominkami. O sukcesie finalnym nie można wprawdzie jeszcze mówić, ale pewne pozytywne efekty tej współpracy już są, więc musimy zauważyć te działania.
Wydarzenie
Wystawa „Kafle supraskie”, 18.06.2021-31.10.2022, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Urząd Miejski w Supraślu
Zaplanowana na wiele miesięcy wystawa Muzeum Podlaskiego. Region Podlasia to prawdziwe kaflowo-zduńskie zagłębie o dużych tradycjach, więc jest to wystawa o dużych walorach poznawczych.
Targi Warsaw Home & Contract, 27-30.10.2021, Ptak Warsaw Expo Sp. z o.o.
Pierwsza po pandemicznym targowym zastoju impreza ogólnopolskiej rangi okazała się całkiem udana, a wystawcy i odwiedzający dopisali. Jednak nie wzbudziła wielkiego zainteresowania branży kominkowej, ponieważ kominkowych wystawców było dosłownie kilku, a honor branży ratowało multi-firmowe stoisko Świata Kominków.
Aktywność medialna firmy Kratki.pl Marek Bal
Kolejny rok obecności firmy Kratki i jej produktów, piecyków i wkładów kominkowych w popularnych programach telewizyjnych. To wyjątkowa w branży i w Polsce aktywność i, póki co, żadna inna firma nie poszła w ich ślady.
Realizacja
– w kategorii kominek:
EV P.H.U. Ewa Przewoźna
Prosta bryła kominka, piękne kafle oraz precyzja wykonania i dbałość o zachowanie proporcji pokazują, że nie trzeba szukać wymyślnych rozwiązań, aby stworzyć estetyczny, dopasowany do wnętrza kominek, ponieważ czasem mniej znaczy więcej, a klasyka obroni się sama. W realizacji wykorzystano wkład kominkowy marki Unico oraz kafle z kaflarni Riwal Ceramika i Szkło.
Kominki „Toma” Tomasz Warchoł
Niezwykłe miejsce wymagało nietuzinkowego kominka. Dlatego w domu Anny Dereszowskiej na Mazurach powstał kominek, którego sercem jest wkład kominkowy marki Defro Home. W realizacji wykorzystano płytki ceramiczne wykonane na indywidualne zamówienie oraz granit Absolut Black. Materiały te idealnie współgrają z wnętrzem w stylu rustykalnym oraz z naturalnymi, drewnianymi dodatkami i elementami roślinnymi.
– w kategorii piece i techniki zduńskie:
Kominkarnia Iwo Knobloch
Piękny piec kaflowy, którego sercem jest palenisko piecowe HKD 5.1 marki Brunner, z krążkami ceramicznymi i sterownikiem spalania marki Tatarek. Realizacja powstała w obudowie niezwykle bogato zdobionych kafli o barwie lazurowej, pochodzących z Kaflarni Kafel-Kar.
– w kategorii kuchnia:
Budownictwo Naturalne Ryszard Buczek
Tradycyjny w formie tynkowany gliną i bielony piec na pizzę oraz trzon kuchenny. Ze względu na to, że dom został wybudowany w środku lasu i zdarzają się przerwy w dostawie prądu, piec służy również jako ogrzewanie. Realizacja została wykonana z naturalnych materiałów, idealnie wpisując się w styl i klimat wnętrza domu.
– w kategorii urządzenie ogrodowe:
Soul of Fire Bogdan Nikiel
Oryginalny w formie i klimatyczny, kopułowy piec chlebowy w połączeniu z kominkiem z funkcją grilla, tynkowany bieloną gliną i częściowo oblicowany cegłami rozbiórkowymi. Dodatkowego uroku realizacji nadaje atrakcyjna i praktyczna wnęka na drewno.
Superpłomień:
KOV, ÖSTERREICHISCHER KACHELOFENVERBAND
Austriackie stowarzyszenie zdunów w Wiedniu to niedościgniony wzorzec organizacyjny dla rzemiosła zduńskiego na całym świecie. Działa wewnątrz branży i popularyzuje piece kaflowe społeczeństwu. Zostało założone w roku 1953, zrzesza około 600 firm rzemieślniczych oraz około 50 firm, producentów z branży. Dysponuje własnym laboratorium VFH, specjalizującym się w piecach kaflowych. Ta akredytowana jednostka badawcza dla Unii Europejskiej jest członkiem Europejskiego Komitetu Standaryzacji i twórcą europejskiej normy zduńskiej EN 15544. Organizacja stworzyła program obliczeniowy KOB, służący do projektowania ekologicznych konstrukcji zduńskich. Jest też organizatorem specjalistycznych targów zduńskich KOK w Wels. KOV jest członkiem VEUKO.
WALTER RÜEGG
Zdun ze szwajcarskiego Zumikron w roku 1959 zbudował pierwszy kominek „z wkładem”, rewolucjonizując dotychczasowe kominki z „otwartym” paleniskiem i tworząc fundamenty pod nowoczesną branżę. Kontynuując kominkowe innowacje, w roku 1973 opracował palenisko z unoszonymi do góry oszklonymi drzwiczkami. W roku 1988 powstał pierwszy wkład z pryzmatyczną fasadą, w roku 1991 system dopalania spalin, a w roku 2002 pierwszy wkład z eliptyczną szybą. Z małej firmy rzemieślniczej powstał znany na świecie RUEGG CHEMINEE AG, który w roku 2005 świętował swoje 50-lecie. W tym samym roku Walter Ruegg przeszedł na emeryturę, jednak był nadal aktywny w wielu działaniach proekologicznych. Walter Ruegg zmarł w roku 2020, pozostawiając po sobie istotny wkład w branżę kominkową.
Czarny Dym
Priorytet gazu w programie „Czyste Powietrze”
Zamiast dywersyfikacji paliw, również dla bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw domowych rządowy program nie tylko preferuje paliwa kopalne takie jak gaz, ale też uzależnia uzyskanie dotacji dotacji od likwidacji kominków, pieców i trzonów kuchennych opalanych drewnem. Prawdziwym kuriozum jest wskazywanie oleju opałowego jako „ekologicznego” paliwa.