W Hawłowicach Górnych w budynku zabytkowego lamusa wiernie odtworzono renesansowy piec, który w XVI wieku znajdował się w tym budynku. To jedyna tego typu realizacja w Polsce. Prace trwały dwa lata, a udało się je zrealizować, dzięki wsparciu podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz samorządu gminy Pruchnik.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.
To budynek o wyjątkowej historii, bo zanim został lamusem, czyli magazynem na niepotrzebne już rzeczy, był dworem wieżowym, który służył zarówno do mieszkania jak i obrony.
Obiekt powstał na początku XVI wieku i właśnie z tego czasu pochodzi renesansowy piec, który znajdował się na parterze. Nie dotrwał do naszych czasów, ale udało się znaleźć wiele jego fragmentów, miedzy innymi kafli. W rezultacie udało się przygotować specjalne formy i wykonać 12 rodzajów kafli, na których znajdują się piękne dekoracje w pięciu kolorach. Dokładnie takie jak w XVI wieku.
Zgodnie z ówczesną technologią obudowano także piec. Znajduje się na specjalnym cokole, ma blisko trzy metry wysokości i waży dwie tony. Wieńczy go dekoracja z herbem ówczesnych właścicieli obiektu.
W pomieszczeniu, w którym znajduje się piec, profesor Marian Wolski urządził także wystawę kafli z XVI i XVII wieku, które zostały znalezione podczas prac archeologicznych, a które pochodziły z innych pieców znajdujących się kiedyś w tym budynku.
Zobacz też Zdrowotne walory pieców kaflowych>>>
Renowację pieca wykonała firma: Usługi Zduńskie Adam Małek
Wykonanie kafli : Kaflarnia KAFEL-KAR Rafał Karny
Źródło: rzeszow.tvp.pl