Wyobraź sobie salon. Siadasz na kanapie, bierzesz pilota do ręki i zaczyna się. Nie… wcale nie serial, tylko spektakl ognia. Naprzeciw Ciebie stoi on – i znowu nie, nie jest to kominek, co więcej, nie jest to kominek na drewno. Mała podpowiedź: jest wygodny i niemal bezobsługowy i jest młodszym bratem kominka. Tak, to on – PIECYK, i to piecyk na gaz!
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.
Dlaczego warto wybrać piecyk na gaz?
Wojna na Ukrainie i związane z nią zawirowania sprawiają, że w ostatnim czasie o gazie nie mówi się najlepiej. Jednak gaz pochodzi nie tylko od „złego” dostawcy i pewnie wkrótce kierunki, skąd płynie, ulegną zmianie. Jeśli chodzi o ceny, to warto zauważyć, że drożeją wszystkie paliwa, a nie tylko gaz. Gaz z wielu powodów pozostanie jednym z bardziej popularnych i dostępnych źródeł energii dla domów, a jego „czystość” w miejscu użytkowania oraz prosta obsługa w przypadku kominkowego ognia dla wielu mogą być istotnymi zaletami.
Dlaczego piecyk - zalety piecyków gazowych ?
Gazowy piecyk, podobnie jak kominek, jest łatwy w obsłudze, sterowany przy pomocy pilota, aplikacji lub panelu sterowania. Może być przystosowany do spalania gazu LPG z butli lub gazu sieciowego – decyzję, jakim gazem będzie zasilane urządzenie, trzeba podjąć przy składaniu zamówienia. Piecyki mają też podobne jak kominki zabezpieczenia odnośnie choćby odcięcia dopływu gazu w wyniku zaniku ciągu kominowego. Zarówno kominek, jak i gazowy piecyk podłączymy do przewodu kominowego LAS, czyli takiego, który współosiowo doprowadza powietrze do spalania i odprowadza spaliny. Jakie są zatem różnice i co może przekonać niezdecydowanych do gazowego piecyka?
Piecyki „z ceramiką”. Dowiedz się więcej>>
Jaki piecyk gazowy wybrać?
Przede wszystkim nie „no name”. Jak każde urządzenie gazowe, również wolno stojące piecyki na gaz muszą mieć szczelną komorę spalania. Dlatego kupowanie dostępnych w Internecie produktów niewiadomego pochodzenia to zdecydowanie nie jest dobry pomysł, gdyż ryzykujemy bezpieczeństwo naszych domów. Zresztą po co kombinować, skoro na naszym rynku dostępnych jest wiele piecyków gazowych różnych – zarówno krajowych, jak i zagranicznych – producentów. Decydując się na nowoczesne urządzenie, a takim jest wolno stojący piecyk na gaz, postawmy na rozwiązanie z adekwatnie nowoczesną techniką. Kupując w salonie kominkowym wolno stojący piecyk zasilany gazem, uzyskamy też fachowe doradztwo. Pamiętajmy również o tym, że piecyk na gaz, jak i inne urządzenia gazowe może podłączać osoba z uprawnieniami gazowymi. Co więcej, pamiętajmy, że w przypadku rozwiązań gazowych – zarówno kominkowych, jak i mniejszych piecyków – potrzebujemy projektu instalacji gazowej. Mimo że są to rozwiązania wygodne w użytkowaniu, to jednak ich instalacja wymaga pewnych przygotowań, i o tym powinniśmy pamiętać. Jeśli poświęcimy więcej czasu na etapie inwestycji, będzie to zrekompensowane prostą i bezawaryjną eksploatacją.
Wybierając swój model gazowego piecyka, warto przejrzeć ofertę kilku producentów i zobaczyć, jaka forma i styl podoba nam się najbardziej. Wśród propozycji bez problemu znajdziemy rustykalne kozy, piecyki w formie vintage, jak i typowe prostopadłościenne lub walcowate kształty piecyków. Ci, którzy szukają nowoczesnych form, też znajdą kilka modeli o większych przeszkleniach i minimalistycznej ultranowoczesnej stylistyce. Wybór jest różnorodny i z każdym rokiem przybywa kolejnych propozycji, a lista producentów oferujących – często obok kominków i piecyków na drewno – kominki i piecyki na gaz, stale się powiększa. Wystarczy poszukać albo zainspirować się jedną z prezentowanych przez nas propozycji.
Jaki kominek gazowy kupić?. Dowiedz się więcej>>
Aldona Mazurkiewicz
z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"
prowadząca portal kominki.org