Reklama

Biopalenisko - drugie życie kominka

Z różnych względów kominki otwarte przestały być atrakcyjne, biokominkowy palnik czy kaseta to sposób na przywrócenie takiego kominka do użytkowania i cieszenie się widokiem płomieni. Biokominkowe palenisko to sposób na modernizację kominka opalanego drewnem, wystarczy jedynie dobrać rozmiar takiej „wkładki” do istniejącego kominka.
Biokominek portalowy marki Infire

Z różnych względów kominki otwarte przestały być atrakcyjne, biokominkowy palnik czy kaseta to sposób na przywrócenie takiego kominka do użytkowania i cieszenie się widokiem płomieni. Biokominkowe palenisko to sposób na modernizację kominka opalanego drewnem, wystarczy jedynie dobrać rozmiar takiej „wkładki” do istniejącego kominka. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii BIOKOMINKI I KOMINKI ELEKTRYCZNE.

Dużą część biokominkowego asortymentu stanowią, oczywiście, urządzania do nowych instalacji, często łączące palenisko z jakąś obudową. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy będzie to nasz pierwszy kominek. Wiemy, jak będzie wyglądał finalny produkt, znamy jego końcową cenę, szybko go zamontujemy. Gdy kominek już mamy, potrzebujemy tylko paleniska i musimy je dobrać do wymiarów (szerokość × głębokość × wysokość) naszej wnęki paleniska otwartego. Jest to zwykle regularne w kształtach metalowe pudło ze szczeliną paleniska i niekiedy osobnym korkiem wlewu. 

Moda na biokominki. Dowiedz się więcej>>
Biopalenisko Ebios – Fire / Spartherm, biokominek portalowy Ecosmart Fire, biokominek otwarty fot. By- studio busse yankushev, biopalenisko Ecosmart Fire
Zdjęcia o lewej od góry: Biopalenisko Ebios – Fire / Spartherm, biokominek portalowy Ecosmart Fire, biokominek otwarty fot. By- studio busse yankushev, biopalenisko Ecosmart Fire

Biopalenisko do modernizacji  - nowe życie kominka

Zanim zamontujemy pudło biokominka, to w zasadzie wypada szczelnie zamknąć odpływ spalin, bo przecież prawidłowo spalany bioetanol wytwarza co najwyżej parę wodną. Jednak przede wszystkim nie będziemy zbędnie wychładzali wnętrza. Większość dostępnych na rynku palenisk na bioetanol to pojemniki na paliwo połączone z paleniskiem. Bioetanol wlewamy przed zapaleniem, wypalamy go do końca i dopiero gdy pojemnik wystygnie, możemy proces zacząć ponownie. UWAGA! Nieprzestrzeganie tego grozi pożarem i poparzeniami! To nie oznacza, że w kominku zaparkowana może być bio-cysterna, a w celu zapewnienia długiego palenia pojemniki na paliwo mają wielką pojemność. Pojemność zasobników na bioetanol jest ograniczona rozsądkiem oraz przepisami.

Biokominek w mieszkaniu. Dowiedz się więcej>>

Są też bio-paleniska, które mają oddzielone zasobniki paliwa od paleniska, w których paliwo podawane jest ze zbiornika automatycznie. Również automatycznie, a nie z pomocą ręcznego przesuwania przepustnic, może być sterowana wielkość płomieni. W najbardziej wyrafinowanej wersji będzie to nie tylko osobny zbiornik, osobne palenisko, ale też spalenie nie płynnego paliwa, ale jego oparów. Na tym nie koniec, bo są paleniska zbliżone w komforcie użytkowania do palenisk gazowych, sterowane nie tylko pilotem, ale również za pomocą wi-fi.

Biopalenisko Ebios – Fire / Spartherm
Biopalenisko Ebios – Fire / Spartherm

Tak jak wspomniałem wyżej, palenisko na bioetanol wprowadzone do tradycyjnego kominka to nie tylko ogień, ale też otwarcie na nowe, zupełnie inne możliwości, w tym na możliwość korzystania z kominka w „strefie zakazanej” dla drewna. Oczywiście, każde ułatwienie oraz każdy luksus musi mieć swoją cenę, więc nie zawsze i nie w przypadku każdego kominka opłaca się „iść na całość”. Z pewnością palenisko na bioetanol nie da rady ogrzać wielkiej ceglanej, kamiennej albo kaflowej bryły, więc nie warto liczyć na jakieś wielkie walory grzewcze po modernizacji. Jednak z całą pewnością pojawi się znowu w domu PRAWDZIWY OGIEŃ. I nawet wyłącznie z tego powodu warto rozważyć ożywienie kominka i jego zamianę na biokominek.

 

 

Witold Hawajski
redaktor naczelny magazynu "Świat Kominków"

 


 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama