Kominek jest sercem domu, w którym płonie żywy ogień. Jest ważnym elementem całego wnętrza i tworzy przytulną oraz ciepłą, domową atmosferę. Ważne, aby był nie tylko funkcjonalny, ale także po prostu estetyczny, atrakcyjny i piękny. Na piękno kominka wpływ ma zachowanie harmonii pomiędzy jego funkcją, formą i konstrukcją, a także dopasowanie do stylu całego budynku. Osobą, która stworzy dla nas autorski i unikalny projekt kominka oraz zadba o zachowanie tych proporcji, jest niewątpliwie architekt wnętrz.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Warto skorzystać z jego usług, gdyż doświadczony projektant zna się na aktualnych trendach, modnych materiałach oraz posiada wiedzę i doskonały zmysł estetyczny. To wszystko pozwala na stworzenie projektu kominka, który jest unikalny, a do tego spójny i proporcjonalny. Kominek jest częścią architektury całego budynku, dlatego na jego estetykę wpływ ma też umiejscowienie, które projektant powinien przewidzieć w aranżacji wnętrza. Niezwykle ważna jest także współpraca architekta z wykonawcą kominka, który doradzi projektantowi w kwestiach typowo technicznych. Taka współpraca potrafi stworzyć efekt „wow” w postaci pięknego, oryginalnego i funkcjonalnego kominka.
Anna Kuk-Dutka
Anchal Architektura Wnętrz
Kominek to część projektu wnętrza w domu Anny Dereszowskiej i Daniela Duniaka na Mazurach. Powstanie całego projektu mogliśmy obserwować w stacji TVN i TVN Style w programie „Budując marzenia”. Dla właścicieli niezwykle ważna była natura. Dom otoczony jest pięknym lasem, a naszym zadaniem było wtopienie go w otaczającą przestrzeń. Oczywisty był więc wybór naturalnych materiałów, które niczego nie udają, a ich uroda drzemie w ich naturalnych właściwościach. Dodatkowo chcieliśmy w szerokim zakresie korzystać z form i faktur podejrzanych w Mazurskich regionach oraz powierzyć realizację okolicznym wykonawcom. Kominek bez wątpienia stanowił główną część domu. Przy otwartej przestrzeni duża, ciemna bryła kominka, jaka zamarzyła się inwestorom, mogła być nieco przytłaczająca. Rozwiązaniem okazały się ręcznie wypalane przez artystkę kafle. Każdy z nich, o nieco innym kształcie i wykończeniu, to opowieść o pracy ludzkich rąk, a jednocześnie sposób na rozbicie dużej, ciemnej płaszczyzny. Piękne wykończenie stanowi również szczotkowany granit wokół paleniska, a także płaszczyzna, która optycznie je powiększa, wykończona autorską metodą obróbki kamienia zaproponowaną przez wykonawcę. To wokół kominka zaplanowano główne pomieszczenia w domu, jest więc on jego prawdziwym sercem, a i niebywałą ozdobą.