13-14 października 2022 w Warszawie spotkali się przedstawiciele sektora ciepłowniczego, energetycznego, odpadowego i biomasowego. Rozmawiali nie tylko o biomasie, ale także o paliwach alternatywnych i innych rozwiązaniach dla ciepłownictwa. Mimo niesprzyjających okoliczności, szanse na zazielenienie sektora wciąż istnieją.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu WYDARZENIA
Czwarta edycja konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie zgromadziła zarówno przedstawicieli polskich firm i instytucji, jak i gości z zagranicy. Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy dyskutowali o kondycji branży i perspektywach rozwoju. Program wydarzenia podzielony był na 3 sesje tematyczne. W pierwszym bloku prelegenci szukali odpowiedzi na pytanie czy biomasa jest receptą na kryzys w polskim systemie ciepłowniczym.
Zakres tematyczny konferencji
Pierwszym prelegentem sesji inauguracyjnej był Arkadiusz Szymański z PGE Energia Ciepła S.A., który podjął temat dekarbonizacji ciepłownictwa systemowego w Polsce w świetle pakietu Fit for 55. Przewodniczący Zespołu Roboczego PTEZ przeanalizował kosztowe i techniczne możliwości realizacji transformacji ciepłownictwa systemowego w kontekście pakietu Fit for 55, podkreślając odmienne uwarunkowania Polski.
Drugą sesję tematyczną dotyczącą technologii i trendów w ciepłownictwie otworzyła prelekcja Krzysztofa Jarosza z Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, który opowiedział o inwestycji obejmującej modernizację ciepłowni Kiczury w Sanoku. Kocioł na biomasę będzie stanowił podstawowe źródło produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym.
Kolejny blok konferencji to Forum Liderów – debata panelowa z udziałem przedstawicieli spółek ciepłowniczych, ekspertów branżowych, dostawców biomasy i paliw alternatywnych. Jolanta Kamińska, redaktorka prowadząca „Magazynu Biomasa” do udziału w dyskusji zaprosiła Natalię Stradomską z Dalkia Polska, Dariusza Pachniewskiego z Hynfra Poland, Wojciecha Cichego z Sieci Badawczej Łukasiewicz, Grzegorza Serwatkę z Getec Zielona Energia oraz Jerzego Majchera z MJ Doradztwo Energetyczne.
Trzecia sesja dotyczyła praktycznych aspektów funkcjonowania rynku biomasy i paliw alternatywnych w Polsce. Perspektywę prawną problemu przedstawiła Katarzyna Wolny-Tomczyk ze Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy. W prelekcji pojawiły się definicje paliw alternatywnych, kwestie regulacji unijnych, założeń Zielonego Ładu, gospodarki obiegu zamkniętego i technologii waste-to-energy.