Czy koniecznie musisz wymienić kocioł CO, by być w zgodzie z ekologią?
Nie wszyscy wiedzą, że tak samo czysto ‒ w sensie czystego spalania ‒ można ogrzać dom zarówno nowym kotłem pelletowym, jak i tym samym starym na węgiel, miał, drewno.
Można rozważyć modernizację kotła z zasypem ręcznym do pełnego automatu na pellet, jeśli jego stan oceniasz jako dobry i dobrze odbiera temperaturę ze spalin, tj. czopuch nie jest gorący przy paleniu.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w dziale OGRZEWANIE DREWNEM I PELLETAMI
Jak to zrobić?
Wystarczy wmontować w drzwiczki tego kotła odpowiedni palnik na pellet, by spełnić wymogi emisyjne 5 klasy czystości spalin. Jest to dużo tańsze od wymiany całego kotła, gdyż koszt modernizacji jest na poziomie 6000‒7000 zł brutto z 8% VAT, zależnie od producenta i typu palnika, wraz z zasobnikiem na opał i montażem. Dla porównania, na wymianę kotła trzeba wydać 15–30 tys. zł z montażem. Notabene, w większości przypadków to taki sam palnik na pellet może pracować zarówno na nowo zakupionym piecu C.O., jak i w Twoim starym kotle po modernizacji. Zatem jest to ułamek kosztów wymiany kotła.
Czy na taką adaptację źródła ciepła można otrzymać dotację?
Raczej nie. A szkoda, bo dużo więcej kotłów można „przeprowadzić na czystą stronę mocy”.
Czy będzie taniej? Nie, raczej nie. Będzie wygodniej i czyściej. Koszty ogrzewania domu pelletem są na poziomie kosztów ogrzewania węglem, a czyste, bezdymne spalanie bez smogu i w dodatku paliwem odnawialnym, to dodatkowy atut.
Czy po takiej modernizacji można zmienić zapis w deklaracji CEEB i zaznaczyć, że zaznaczyć emisja naszego kotła jest zgodna z 5 klasą? Otóż TAK, jeśli posiadamy potwierdzenie, że emisja podstawowych związków mieści się w normie. Robimy to w oparciu o inny dokument poświadczający emisję kotła. Tak się to robi również w Niemczech czy Austrii, gdzie emisję corocznie weryfikuje kominiarz w funkcji urzędnika. Takim dokumentem jest też certyfikat na palnik.
Czym najtaniej ogrzać dom?
Widząc, co się dzieje na rynku z cenami nośników energii, drożejącym z miesiąca na miesiąc węglem i pelletem, wprowadziliśmy na rynek sprawdzone rozwiązanie: żartobliwie nazywane palnikami na „CHRUST”, czyli palnik do spalania biomasy drzewnej/ palniki na zrębek i inną rozdrobnioną biomasę.Mając kocioł na paliwo stałe w kotłowni, tzw. śmieciucha z zasypem ręcznym na drewno, węgiel, miał, mając kocioł na pellet czy tzw. ekogroszek, można szybko go zmodernizować do pełnego automatu, na rozdrobnioną suchą biomasę typu zrębki, i stworzyć układ wielopaliwowy. Paliwo podstawowe: zrębek; paliwo zastępcze: trociny lub inna rozdrobniona biomasa o niskiej wilgotności. Każdy dziś szuka najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Zrębek jest sypki, ale tylko z pozoru. Materiał ten ma silną tendencję do zlegania i zawieszania się. Dlatego urządzenia do podawania i spalania takich materiałów charakteryzują się odmienną budową, większymi przekrojami układów podawania, zastosowanymi większymi mocami napędów i układem mieszania/zruszania, który zapobiega zawieszaniu się paliwa w zasobniku, zapewniając ciągłość i pewność podawania paliwa.
Palniki są dostosowane do montażu w nowych, jak i w starych kotłach, które ciągle są w użytku. Jest możliwość montażu w korpus kotła – tzw. układ sztywny ‒ oraz w drzwiczki kotła – układ elastyczny. Jest to jedyne takie rozwiązanie na rynku, pozwalające otworzyć drzwiczki kotła wraz z zamontowanym palnikiem, po rozpięciu rury elastycznej podawania paliwa.
Celem firmy ECO-PALNIK od zawsze była ekologia i wdrażanie rozwiązań dbających o nasze środowisko. Zarówno palniki na pellet, jak i układy do spalania biomasy rozdrobnionej, przy zastosowaniu odpowiedniego paliwa i regulacji spełniają wyśrubowane wymogi norm emisyjnych.
Eco-Palnik
29-100 Włoszczowa, ul. Kolejowa 33
tel. kom. 794 938 999
[email protected]