Wśród tysięcy profesjonalistów goszczących w Poznaniu, silną grupę stanowili kupcy z najważniejszych sieci i grup zakupowych materiałów budowlanych z 22 państw, którzy w ramach Programu Hosted Buyers pojawili się na BUDMIE już po raz dziesiąty.
- Muszę przyznać, że nasza wizyta na targach BUDMA 2023 była bardzo udana, bo znaleźliśmy tam kilka bardzo ciekawych produktów, nowych technologii i producentów. Mam nadzieję, że jak najszybciej rozpoczniemy współpracę z polskimi producentami i dostawcami. Nawiązaliśmy również interesujące kontakty, które mogą być przydatne w przyszłości, zwłaszcza w dachach i systemach solarnych – podkreśla reprezentant firmy GTC Construction LLC z Gruzji.
Liderzy, twórcy innowacji, producenci oraz firmy dopiero wchodzące na rynek zaprezentowali w ramach targów BUDMA 2023 bogatą i zróżnicowaną ofertę nowoczesnych produktów, materiałów, maszyn i urządzeń dla sektora budowlano-architektonicznego.
Strefy pokazowe dla profesjonalistów i pasjonatów
W zaplanowanej przez czasopismo „Świat Kominków” Strefie Ognia, odwiedzający targi BUDMA w jednej przestrzeni mogli zapoznać się z różnorodnością kominkowego ognia, ofertą producentów urządzeń i paliw oraz uzyskać porady od specjalistów z branży kominkowej. Nie lada gratką był pokaz budowy pieca chlebowego i kuchni kaflowej.
Dużym zainteresowaniem fachowców i „złotych rączek”, zajmujących się pracami budowlanymi i wykończeniowymi, cieszyła się strefa Grupy Prace Wykończeniowe - zrzeszającej wykonawców, inwestorów, producentów i pasjonatów - w ramach której odbywały się szkolenia praktyczne, prezentacje technologii, materiałów budowlanych i narzędzi stosowanych w pracach wykończeniowych.
Targowe nagrody dla wystawców
BUDMA to tradycyjne miejsce prezentacji licznych rynkowych premier, przygotowanych przez producentów specjalnie na targi. Warto zwrócić uwagę na te spośród nich, które zyskały uznanie ekspertów i zostały wyróżnione najbardziej rozpoznawalną polską nagrodą za innowacyjność - Złotym Medalem Grupy MTP. Spośród zgłoszonych do wyróżnienia produktów, Sąd Konkursowy wyłonił 25 laureatów. Są wśród nich rozwiązania technologiczne wyróżniające się dbałością o aspekty środowiskowe, zaskakującą funkcjonalnością, a także wyjątkowym designem. 10 wystawcom BUDMY, którzy w najbardziej spektakularny sposób pogodzili wizję stoiska ze strategią marketingową swojej firmy, przyznano nagrodę Acanthus Aureus.
Budownictwo pod lupą ekspertów
Targom BUDMA towarzyszyło szereg merytorycznych spotkań z autorytetami branży budowlanej i architektonicznej, jak również konferencji dotyczących aktualnych trendów i wyzwań stojących przed tymi sektorami przemysłu. Jednym z najważniejszych wydarzeń było dwudniowe Forum Gospodarcze Budownictwa (30-31 stycznia 2023 r.) - pierwszego dnia skupione wokół spraw polskich (BUILD4FUTURE), a drugiego wokół perspektyw powojennej odbudowy Ukrainy (Konwencja Budownictwo Polska-Ukraina).
Wsparcie globalnego biznesu
Po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Strefa Spotkań - BUDMA International Meeting Zone – specjalna przestrzeń dla zwiedzających z zagranicy, w tym grupy kilkuset kupców uczestniczących w programie Hosted Buyers, kluczowych gości z Polski oraz wystawców targów BUDMA i WinDoor-tech. W ramach przedsięwzięcia udało się zorganizować kilkadziesiąt spotkań i „połączyć” biznesowo wielu przedsiębiorców z całego świata, jak również zapewniono merytoryczne wsparcie doradców z zakresu prowadzenia transakcji międzynarodowych, możliwości finansowania, bezpieczeństwa, transportu, i logistyki łańcucha dostaw. W budowaniu sieci kontaktów pomogła dedykowana aplikacja mobilna, podpowiadająca możliwe kontakty, tworząca kalendarz i mapę spotkań. Partnerami Strefy zostały SANTANDER oraz UPS.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu na Targach Budma. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni wielkością targów i liczbą wystawców. Na targach wystawiały się zarówno małe firmy, jak i giganci budowlani i taka różnorodność była dla nas bardzo cenna. Nawiązaliśmy kontakty i teraz omawiamy szczegóły naszej współpracy – tak targi BUDMA 2023 wspominają specjaliści z firmy Contour Windows&Doors z Izraela.
Budownictwo w zielonym kolorze
Obecnie kluczowe tendencje w budownictwie i architekturze to m.in. energooszczędność, szybkość realizacji inwestycji, łatwy dostęp do materiałów budowlanych, rozwiązania smart i eko – wybrzmiewały one w ramach szerokiej ekspozycji wystawców, jak i były wiodącym tematem w programie wydarzeń. Cztery dni targów BUDMA obfitowały w liczne szkolenia, konferencje i prelekcje dedykowane różnym grupom zawodowym. Dni Inżyniera Budownictwa, Dzień Urbanisty, Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy – to tradycyjne punkty programu. Swoją wiedzę pogłębiali liczni uczestnicy wydarzeń: PROGRAM CZYSTE POWIETRZE SZANSĄ DLA BUDOWNICTWA W CZASIE SPOWOLNIENIA NA RYNKU, seminarium BUDOWNICTWO SPOŁECZNE JAKO SZANSA NA WŁASNE MIESZKANIE W CZASACH KRYZYSU, konferencji NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W BUDOWNICTWIE. Dużą frekwencją cieszyły się spotkania dedykowane branży BHP: BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE OBIEKTÓW BUDOWLANYCH oraz CZY OGIEŃ MOŻNA POSKROMIĆ? Ryzyko, ubezpieczenia, likwidacja szkód. W ramach konferencji BUDOWA. STOP WYPADKOM! KOORDYNATOR DO SPRAW BHP FUNDAMENTEM BEZPIECZNEJ BUDOWY zaprezentowano dobre praktyki, których celem jest ograniczenie zagrożeń wypadkowych występujących przy wykonywaniu prac budowlanych. Na stoisku Ministerstwa Rozwoju i Technologii codziennie można było wziąć udział w prezentacjach dotyczących m.in. nowych programów, zmian w prawie, wsparcia finansowego i działań proeksportowych dla branży budowlanej. Temat budownictwa prefabrykowanego, energooszczędnego, pasywnego czy zero-energetycznego podjęty został w ramach konferencji „Drewno - budowlanym materiałem przyszłości” a także podczas wydarzenia: „Zero, a cieszy”. O ochronie klimatu, konieczności termomodernizacji i ponownym wykorzystaniu surowców przy produkcji stolarki budowlanej rozmawiano na konferencjach: "Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie” oraz „Potencjał rynku remontowego w Polsce. Koalicja Termomodernizacji”.
Przestrzenie w duchu REUSE
Ponowne wykorzystanie architektonicznej i urbanistycznej tkanki, trend RE-USE, efekty rozpłytowywania, nadbudowy i regeneracja osiedli to wybrane zagadnienia, które poruszyli uczestnicy Forum Designu i Architektury w dniach 1-2 lutego 2023, w trakcie trwania targów BUDMA w Poznaniu. Dwudniowe spotkanie zostało wypełnione wykładami i debatami, które odbywały się pod ogólnym hasłem ODNOWA z podtytułem „świadomie o energii”. Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum D&A był Rafał Grzelewski, reprezentant Grupy 5 Architekci, który prowadził projekt Monopolis – udaną rewitalizacje nieistniejących już zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. Obecnie dawna fabryka jest przestrzenią dla nowoczesnych biur, teatru, amfiteatru, ARTgalerii, oraz muzeum. Zwieńczeniem dwudniowego Forum D&A była prelekcja gościa specjalnego - Alexandra Schwarza, David Chipperfield Architects z Berlina - profesora „Budownictwa i Projektowania Publicznego” na Uniwersytecie w Stuttgarcie oraz partnera w Pracowni Architektonicznej David Chipperfield w Berlinie, w której jako dyrektor ds. projektowania, jest odpowiedzialny za wiele projektów i konkursów, w tym Neues Museum i James-Simon-Galerie na berlińskiej Wyspie Muzeów, Muzeum Literatury Nowoczesnej w Marbach i Muzeum Folkwang w Essen. W pawilonie 3A, gdzie odbywała się architektoniczna część BUDMY, można było również oglądać strefę 1m/ARCH – przegląd pracowni architektonicznych oraz wystawę prac laureatów konkursu Szkice Architektoniczne – Adaptacje, Przebudowy, Odbruki.
Już teraz serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w 32. edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2024 r.
Więcej na: