Reklama

Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego

W dniach 25-27 maja 2023 roku w Krakowie odbędzie się Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego, którego głównym tematem będą Ekologiczne technologie zduńskie w realizacji celów klimatycznych UE. Magazyn "świat Kominków" objął kongres patronatem medialnym.
Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego

Krajowy Kongres Rzemiosła Zduńskiego odbywa się z okazji 620. rocznicy potwierdzonego w dokumentach historycznych istnienia krakowskiego cechu zdunów.  W trakcie wydarzenia przybliżone zostaną najnowsze technologie zduńskie indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych OZE (odnawialne źródła energii). Przedstawione zostanie na tle europejskim miejsce pieców i kominków w krajowym miksie energetycznym i w realizacji celów klimatycznych UE, co jest niezwykle istotne w aktualnej sytuacji kryzysu energetycznego.

Kongres ukaże również rozwój technologiczny stosowanych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i pieców) i ich wpływ na przyśpieszenie spełnienia europejskich wymagań klimatycznych oraz poprawę jakości powietrza – zwłaszcza w Krakowie, przyczyniając się do ich upowszechnienia jako źródeł zapewniających stabilne ciepło, w miejsce dotychczas stosowanych instalacji grzewczych opartych na spalaniu paliw kopalnych.

W kontekście dzisiejszej sytuacji branży zduńskiej w Polsce i w oparciu o doświadczenia innych krajów europejskich, na przewidzianych w ramach Kongresu konferencjach, dyskusjach i spotkaniach będziemy chcieli ukazać konieczność rozwoju tradycyjnych struktur rzemiosła zduńskiego, warunkujących przywrócenie dualnego systemu szkolnictwa w zawodzie. Specjalistyczna edukacja zdunów zapewni umiejętność stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, materiałów i urządzeń zduńskich, stanowiących główne systemy ogrzewania współczesnych domów w sposób komfortowy, niskoemisyjny i bezpieczny dla zdrowia ludzi i środowiska.

Kongres stanie się też okazją do spotkania i wymiany doświadczeń rzemieślników, producentów, specjalistów i ekspertów związanych z branżą zduńską oraz decydentów, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju stosowania drewna (biomasy drzewnej) jako najtańszego, zapewniającego stabilność i niezależność, bezpiecznego dla zdrowia ludzi i środowiska OZE w polskich domach.

Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Jacek Ręka

Program kongresu:

Czwartek, 25.05.2023

 

Godz. 13:00 Przywitanie zaproszonych Gości przez Organizatora. Oficjalne rozpoczęcie Kongresu:

Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw – dr hab. Monika Motak, prof. AGH

Sesja 1 – wymagania normalizacyjne i prawne miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (Godz. 13:30)

 

1. Przegląd europejskich wymagań i ograniczeń w stosowaniu ogrzewaczy pomieszczeń.

- Przedstawienie aktualnej sytuacji prawnej i normalizacyjnej dotyczącej niskoemisyjnego stosowania ogrzewaczy pomieszczeń (wysokość stosowanych wskaźników PM) - Przedstawiciel Veuko

2. Przegląd polskich wymagań i ograniczeń w stosowaniu ogrzewaczy pomieszczeń.

- Przedstawienie aktualnej sytuacji prawnej i normalizacyjnej dotyczącej niskoemisyjnego stosowania ogrzewaczy pomieszczeń (wysokość stosowanych wskaźników PM) - dr inż. M. Sułkowski

Czas na dyskusję

Sesja 2 – warunki realizacji wymogów dla pieców i kominków w Europie i w Polsce (Godz. 16:00)

 

1. Tradycyjne i współczesne struktury organizacyjne rzemiosła zduńskiego w systemie szkolnictwa młodzieży i dorosłych do wykonywania zawodu zduna

- Przegląd obowiązujących wymogów posiadania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu zduna w krajach UE - Przedstawiciel Austria

Czas na dyskusję

19:00 - Uroczysta kolacja uczestników Kongresu i zaproszonych Gości

 

 Piątek, 26.05.2023

 

Sesja 3 – Piece na gaz drzewny  (Godz. 9:00)

 

1. Spalanie gazu drzewnego generowanego z pelletu w palnikach Blucomb typu TLUD (górnego zapłonu i górnego ciągu) – różnica w stosunku do pieców i kotłów zgazowujących drewno

- patenty dotyczące generacji gazu w palniku systemu TLUD

- rodzaje i dobór palników Blucomb do pieców i kominków

- wpływ na obniżenie emisji jednostkowej (Przedstawiciel Blucomb)

 

2. Akumulacyjne piece pokojowe zintegrowane z palnikiem – generatorem gazu drzewnego – realizacja Projektu badawczego NCBiR. (10:30)

- przedmiot, problematyka badań gazu (dr inż. Z. Gebhardt)

- modelownie (dr hab. inż. M. Filipowicz, prof. AGH)

- laboratorium, zbieranie danych, sterowanie (dr inż. K. Sornek)

- prezentacja wyników badań (mgr inż. P. Krok)

Czas na dyskusję

Sesja 4 – branża zduńska (Godz. 13:30)

 

1. 620 lat historii krakowskiego cechu zduńskiego. Maciej Burdzy, Fundacja Monumenta Poloniae

2. Kominki i tradycyjne piece zduńskie. Piotr Batura, Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Kominki i Piece"

3. Nowe generacje pieców zduńskich. Jacek Ręka, Starszy Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Czas na dyskusję

Godz. 15:30 – Oficjalne zakończenie Kongresu

Godz. 16:00 – Walne zgromadzenie Członków Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych

Godz. 19:00 – Uroczysta kolacja Cechu i zaproszonych Gości


Sobota, 27.05.2023

Włączenie się uczestników Kongresu i przedstawicieli Cechu w obchody 95-lecia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

10:00 – Jubileuszowa, uroczysta liturgia – kościół Mariacki

11:00 – Pochód pocztów sztandarowych i delegacji cechowych wokół krakowskiego rynku ze składaniem kwiatów pod monumentem Tadeusza Kościuszki

13:00 – sesja dla Delegatów Cechów w hotelu Holiday Inn.

 

Informacje organizacyjne:

Udział w Kongresie i imprezach towarzyszących jest po potwierdzeniu przez Biuro Cechu dla zaproszonych uczestników bezpłatny, dlatego ze względów organizacyjnych prosimy o jak najszybsze zgłoszenie swojego udziału (telefonicznie do Biura Cechu lub mailem). Zwrotnie, po potwierdzeniu udziału, prześlemy pozostałe szczegółowe informacje. W zgłoszeniu prosimy o określenie czy udział w Kongresie obejmie również obecność na Walnym Zgromadzeniu Cechu (tylko dla Członków Cechu) oraz sobotnich obchodach Jubileuszu Izby. Dla osób niezgłoszonych w terminie do 31 marca koszt uczestnictwa w Kongresie wynosi 200 zł.

Ponieważ dla osób zaproszonych przez Organizatora lub przyjeżdżających z daleka, mamy możliwość zarezerwowania ograniczonej liczby miejsc noclegowych w hotelu kongresowym bezkosztowo w dniach z 25 na 26 maja i z 26 na 27 maja, dlatego prosimy o jak najszybsze zgłoszenia uczestnictwa z określeniem liczby noclegów (decyduje kolejność zgłoszeń). Dla osób niezgłoszonych w terminie koszt pobytu w pokoju 2-osobowym w zależności od hotelu wynosi od 360 złotych za dobę ze śniadaniem.

Na Kongresie, po uzgodnieniu z Organizatorem, istnieje możliwość promocji i reklamy swojej firmy (w formie banneru, rollupu lub ulotek reklamowych) jako Oficjalnego Sponsora Kongresu. Prosimy śledzić aktualne informacje na stronie internetowej Cechu - www.zduni.eu.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama