Od 1 do 3 września trwały warsztaty z przebudowy pieca akumulacyjnego w Zajączkowie (gmina Opole Lubelskie). Podczas warsztatów rozebrano piec akumulacyjny, wyczyszczono stare kafle, by je ponownie wykorzystać, podniesiono fundament pod piec. Nowo zbudowana konstrukcja pieca zyskała nowe wnętrze wykonane z szamotu oraz drzwiczki z wizją ognia.
Siedmiu uczestników warsztatów zorganizowanych przez Akademię Zduństwa wspólnie przebudowało piec akumulacyjny. Celem warsztatów było nauczenie się technik budowy pieca, umiejętność demontażu i przebudowy pieca kaflowego. Pod okiem zduna odbyła się rozbiórka pieca, podniesienie jego fundamentów oraz jego budowa do której wykorzystano kafle z rozbiórki.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORGU góry po lewej stornie widok na kanały w starego demontowanego pieca, następnie po prawej stronie uczestnicy warsztatów . Po prawej stronie na dole budowa nowego pieca z wykorzystaniem starych kafli.Dodatkowo uczestnicy szkolenia poznali informacje: - jak przygotować fundament i miejsce pod nowy piec kaflowy - jak układać kwadratele - jak doprowadzić powietrze do paleniska - jak budować palenisko bezrusztowe.Przebudowywany piec był 5-cio kanałowy i taka konstrukcja wewnętrzna została zachowana. Dołożono katalizator spalin, który został umieszczony nad paleniskiem. Piec budowany był tradycyjną metodą zduńską. Pierwotnie kafle łączone były na glinę i drutowany tylko wokół rzędów - od rogu do rogu. W odbudowanym piecu zachowano tradycyjną metodę budowy z wykorzystaniem gliny i łączenia kafli klamrami, jednak by wzmocnić konstrukcję łączono klamrami każdy kafel z każdym. Po lewej stronie na górze budowa fundamentu pod piec, po prawej łączenie kafli na glinę i klamry. Po lewej stronie na dole ponumerowane, wyczyszczone kafle ze starego pieca, po prawej stronie widok na początek przebudowy pieca .
Na górze po lewej i prawej stronie piec kaflowy przed jego przebudową, po prawej stronie drzwiczki starego pieca. Po prawej stronie na dole nowe drzwiczki z wizją ognia w przebudowanym piecu kaflowym, po prawej przebudowany piec kaflowy w całości.